סגור

אשטרום תפתח פרויקטים סולאריים בארה"ב בהשקעה של 1.1 מיליארד דולר

הקבוצה הקימה השנה זרוע פעילות חדשה בתחום האנרגיה המתחדשת; עם זאת, פרטים רבים לגבי העסקה הגדולה שבוצעה כעת – לא נמסרו


השקעה ראשונה לקבוצת אשטרום בתחום האנרגיה המתחדשת בארה"ב: החברה דיווחה אתמול שחתמה ביחד עם חברה נוספת, קנלוב אנרגיה מתחדשת, על הסכמים לפיתוח ארבעה פרויקטים סולאריים בהיקף 1,100 מגה וואט. ההשקעה המוערכת לפיתוחם עומדת על כ-1.1 מיליארד דולר.


ההסכמים נחתמו מול חברה יזמית מקומית בארה"ב, שנמסר כי היא מתמחה בייזום פרויקטים סולאריים בארה"ב ואולם שמה לא נמסר. כל פרויקט אשר יפותח על ידי היזם יוצע לחברות באופן בלעדי ולהן תהיה הזכות לקבל או לדחות את ההשקעה.
בד בבד עם חתימת הסכם ההשקעה, בוצעה השלמת רכישה של ארבעה פרויקטים הנמצאים בשלבי פיתוח שונים בהיקף מצטבר של כ-1,100 מגה וואט (MWdc). רוב הפרויקטים (כ-900 מגה ואט) ממוקמים במדינת טקסס.
להערכת היזם, הפרויקט הראשון צפוי להגיע לשלב של מוכנות להקמה וסגירה פיננסית בסוף 2022 או תחילת 2023, בכפוף להשלמת שלבי הפיתוח השונים והבטחת המימון הנדרש לתחילת הקמה.
אמנם מדובר בעסקת ענק מצד אשטרום, בתחום שאליו נכנסה לא מזמן, ואולם הפרטים שמסרה למשקיעים מקשים על היכולת שלהם לאמוד בצורה מיטבית את המשמעות עבור החברה.
ראשית, החברה לא סיפקה מידע הנוגע לאופן המימון של הצבר הגדול המדובר. שנית, החברה לא סיפקה צפי לחיבור של הפרויקטים לרשת החשמל, כך שלא ניתן לדעת מתי הפרויקטים יתחילו להניב הכנסות. לשאלת כלכליסט אודות מחירי החשמל הנוכחיים באיזורי היעד, היא סירבה לענות, בדומה למענה על יתר השאלות.
מניית אשטרום סיימה את יום המסחר אתמול בירידה של 1%. מתחילת השנה עלתה ב-19.5% ושווי השוק של החברה עומד על 7.3 מיליארד שקל.
רמי נוסבאום, יו"ר דירקטוריון קבוצת אשטרום, מסר: "חתימת ההסכמים להשקעה משותפת באנרגיה מתחדשת בארה"ב, לצד ההסכם לרכישת ארבעה פרויקטים ראשונים בשוק זה, הינם בבחינת דריסת רגל ראשונה עבור קבוצת אשטרום בשוק זה. שוק האנרגיה המתחדשת בארה"ב נהנה כיום מתהליכי צמיחה מהירה ורגולציה התומכת במעבר לאנרגיות מתחדשות. מגמה זו נתמכת באופן מוצהר גם על ידי מדיניות ממשל ביידן להפחתת פליטות פחמן ב-50% עד 2030".

1 צפייה בגלריה
פאנל סולארי
פאנל סולארי
פאנל סולארי
(שאטרסטוק)