סגור

מתחת לסנט: שווי הרובל הרוסי לא מוצא תחתית

הסנקציות משתקות את הכלכלה הרוסית והדולר נסחר תמורת 118 רובל, ששב לשפל של תחילת השבוע; ברקע, ההשקעות מצד ממשלות המערב ותאגידי הענק העולמיים ברוסיה פוחתות בכל יום, ככל שפוטין מחריף את התקיפות בערי אוקראינה

הרובל הרוסי ביום רביעי של ירידות ושוויו נופל מתחת ל-1 סנט אמריקאי, כשהדולר מזנק עד ל-118 רובל לדולר. ביום שני, אחרי נפילה של 30% בערכו של המטבע, הקפיץ הבנק המרכזי ברוסיה את הריבית במשק ל-20% מ-9.5%. המהלך סייע זמנית למתן את הנפילה בערך המטבע, אך עתה הוא שב לרמת השפל שנרשמה בתחילת השבוע.


ביום הפלישה הרוסית, בדיוק לפני שבוע, נפל הרובל לשפל כל הזמנים לעומת הדולר, וכאמור מאז נרשמה ירידה חזקה יותר עד השפל שנרשם ביום שני (והיום), כשבתוך שבוע נוספו עשרות חברות ענק שהודיעו כי יחדלו לעשות עסקים עם מוסקבה, לצד ממשלות המערב שהודיעו על סנקציות.

1 צפייה בגלריה
רובל רוסי גרף יורד
רובל רוסי גרף יורד
הרובל רוסי שב לרמת השפל מתחילת השבוע
(גטי)

ככל שפוטין מחריף את המתקפה על אוקראינה, כך מתגברות הסנקציות על רוסיה: רק הבוקר מסרו גורמים רשמיים באוקראינה לניו יורק טיימס כי כוחות רוסיים כבשו את עיר הנמל האסטרטגית חרסון בדרום המדינה - העיר הגדולה הראשונה שנופלת לידי הרוסים. כעת הודיעה רוסיה על כיבוש העיירה בלקלייה, שנמצאת ליד העיר חרקוב שבמזרח אוקראינה. עוד דיווחו כי תקפו מרכזי רדיו וטלוויזיה בקייב. כמו כן דיכוי המחאה ברוסיה נמשך - 7,600 אזרחים נעצרו.
על כן, מתווספות חדשות לרשימת המחרימות: H&M, ענקית האופנה השבדית (Hennes & Mauritz), סוגרת את כל החנויות שלה ברוסיה – השוק השישי בגודלו של הרשת בעולם.
טויוטה, הונדה ומאזדה הודיעו על הפסקת היצוא לרוסיה עד להודעה חדשה. המקרה של טויוטה הוא המשמעותי ביותר, שכן זהו המותג היפני הנמכר ביותר ברוסיה. בהתאם לסנקציות שהוטלו על רוסיה, טויטה אף עצרה את הייצור במפעל שלה בסנט פטרסבורג, שמייצר כ-80 אלף מכוניות בשנה ומעסיק 2,000 עובדים.
כמו כן, הבנק העולמי הודיע כי הוא מקפיא את כל התוכניות שלו ברוסיה ובבלארוס, באופן מיידי, בעקבות מה שכינה "הפעילות העוינת של רוסיה נגד אוקראינה". בתחילת השבוע הודיעו ארה"ב, קנדה והאיחוד האירופאי כי בנקים רוסיים מרכזיים יורחקו ממערכת התשלומים הבינלאומית, SWIFT.
אתמול הבנק הגדול ברוסיה, סברבנק, הוצא מהשוק האירופי בעקבות משיכת הון המונית מהחברות הבנות שלו. מניית הבנק קרסה ב-78% בבורסה של לונדון. בנוסף, הלחץ על האוליגרכים הרוסיים מחריף: רומן אברמוביץ' הודיע כי ימכור את מועדון הכדורגל האנגלי צ'לסי, בעוד גרמניה החרימה את היאכטה הגדולה בעולם מהאוליגרך אלישר אוסמנוב.