סגור

רגע לפני היציאה לדרך - מור דוחה את השקת קרן ברירת מחדל לאחרי הפסח

תאריך השקת קרנות הפנסיה החדשות, של מור ושל אינפיניטי, נקבע ליום ראשון הקרוב - קשיים טכניים הובילו את מול להחלטה על דחיית פתיחת הקרן: "החברה סיימה את שלב ההקמה ולאחר הפסח תחל לקלוט עמיתים"; באינפיניטי הפתיחה תהיה כמתוכנן ביום ראשון

48 שעות לפני המועד הצפוי לפתיחת קרן הפנסיה ברירת מחדל החדשה, במור הוחלט לדחות את גיוס הלקוחות לקרן בהקמה. מור זכתה לצד אינפינטי במכרז של רשות שוק ההון להקמת קרנות ברירת מחדל (או בשמן הנוסף, קרנות נבחרות) בחודש ספטמבר - כשהתוכנית היתה לצאת לדרך ב-1 באפריל.
בחצי השנה האחרונה פעלו במור גמל ופנסיה, בהובלת אורי קיסוס, על מנת לעמוד ביעדי המכרז. החברה הגדילה את מושבה בבניינה בבני ברק ושכרה קומות נוספות במגדלי ב.ס.ר, כך שהיום היא מתפרסת על שבע קומות. בשלב מסוים אף ניהלה מור משא ומתן עם ההסתדרות על מנת להשתמש במערכות ניהול הפנסיה שברשותה במסגרת ניהול הקופות המפעליות - מגעים שלא הבשילו להשכם.
ואכן, ב־13 בפברואר קיבלה מור רישיון רשמי לעיסוק בענף ביטוח הפנסיה על ידי רשות שוק ההון ומסלולי ההשקעות שלה כבר מופיעים באתר פנסיה נט. על פי ההערכות, החברה סיימה את רוב הכנותיה הטכנולוגיות, ואולם היא עדיין אינה מוכנה לפתוח את הקרנות בשל קשיים טכניים.
1 צפייה בגלריה
אורי קיסוס מנכ"ל מור גמל
אורי קיסוס מנכ"ל מור גמל
אורי קיסוס מנכ"ל מור גמל
(צילום: עמית שעל)

על פי תנאי המכרז של רשות שוק ההון, קרנות הפנסיה של מור ואינפיניטי היו מחויבות להציג מערך תפעול ובר קיימא עד ל-1 באפריל. בה העת, בענף מאמינים שההתחייבות היא להציג את המערכת בלבד. על כן הוחלט במור באופן הדרגתי להתחיל לקלוט לקוחות רק לאחר חג הפסח הקרוב.
מחברת מור נמסר כי "החברה סיימה את שלב ההקמה של קרן פנסיה מקיפה וכן קרן פנסיה כללית, ולאחר פסח תתחיל בקליטת כספי עמיתים לחשבונותיה באופן הדרגתי בהתאם לתוכניות "עליה לאוויר" שגיבשנו. מאינפיניטי נמסר כי קרן הפנסיה שלהם תושק ביום ראשון הקרוב ותוכל לצרף עמיתים.
היתרון בהקמת קרן ברירת מחדל, הוא היכולת לצרף עובדים חדשים באופן מהיר יחסית. מעסיק הקולט עובד חדש, חייב לבטח את העובד באחת מקרנות ברירת מחדל, כל עוד העובד לא בחר אחרת. קרן הפנסיה של אלטשולר שחם לדוגמה, שמהווה קרן ברירת מחדל ב-4 השנים האחרונות צמחה מ-4 מיליארד שקל ל-30 מיליארד בתקופה זו.
בתמורה ליתרון זה מבטיחים מנהלי קרנות ברירת המחדל לגבות דמי ניהול קבועים ונמוכים שנקבעים במכרז. במכרז שנערך בספטמבר נקבעו דמי הניהול על שיעור של 1% מההפקדה ועוד 0.22% מהצבירה. דמי ניהול אלו מובטחים לעובד למשך עשר שנים ממועד ההצטרפות שלו לקרן הפנסיה. בנוסף נקבע כי לעובדים שיפרשו מעבודה לפנסיה בקרן ברירת מחדל יובטחו דמי ניהול מקסימליים של 0.3% מהצבירה.
הצפי הוא שהקרן החדשה של מור, לכשתוקם, תהווה שחקן משמעותית בענף הפנסיה ותשאף לשחזר את ההצלחה של החברה בקופות הגמל. במור נוקטים בלשון זהירה יותר ובדו"חות שפרסמה בשוק ההון, חזתה כי עד סוף השנה הנוכחית תנהל קרן הפנסיה שלה נכסים בהיקף של עד 3 מיליארד שקל.