סגור
הבורסה בורסה מלחמת עזה
(צילום: דובר צה"ל, בלומברג)

למרות הורדת הדירוג: ביקושים גבוהים בהנפקת חוב של האוצר

המדינה גייסה היום 4.1 מיליארד שקל באג"ח, כשהביקושים בחלק מהסדרות הגיעו לפי עשרה לעומת הכמות שהוצעה. סך החוב המתוכנן לגיוס בחודש פברואר עומד על 15.5 מיליארד שקל, לעומת 5 מיליארד שקל בפברואר אשתקד

משרד האוצר בשוק ההון השלים היום (א׳) את גיוס החוב השבועי בהצלחה. מדובר בגיוס הראשון שנערך מאז הודעת סוכנות הדירוג מודי'ס על הפחתת הדירוג לישראל מ-1A ל-2A עם אופק דירוג שלילי. המדינה גייסה חוב בהיקף של 4.1 מיליארד שקל, כאשר הביקושים לסדרות השונות היו גבוהים משמעותית מהממוצע בגיוסים האחרונים. יחס ביקוש להיצע מוצלח נחשב ל-4 ומעלה (היחס בין היקף הביקוש לעומת היקף האג"ח המוצע), ובהנפקה הזו הוא עמד בסדרות השונות על 4.58 - 7.3. בסדרה השקלית לפדיון במרץ 35, היה הגיוס חריג במיוחד ועמד על יותר מפי 10.
בהנפקות קודמות נרשמה היחלשות בפרמטר זה שעמד בחלק מהסדרות אפילו על פחות מ-3, בשבוע שעבר חל שיפור בביקושים והפעם מדובר כבר בנתון חזק למדי. גם המחירים בהם נסגרה ההנפקה בסדרות השונות היו טובים, וברוב הסדרות היו גבוהים לעומת מחיר השוק בפתיחת המסחר היום.
גם המסחר היום בשוק האג"ח מתנהל באופן חיובי, כשכמעט כל מדדי האג"ח הממשלתיות עולים, ובסדרות הארוכות העליות הן עד 0.8%."הנפקה טובה בכל קנה מידה ומצוינת עוד יותר בנסיבות הנוכחיות", אומר יניב פגוט, סמנכ"ל בכיר בבורסה. "ועדיין אין להסיק מכך לגבי העתיד. צרכי הגיוס של המדינה, תוואי ריבית והמדיניות הפיסקלית של הממשלה, כל אלו לא השתנו וימשיכו להשפיע. בנוסף, אם תהיה הורדת דירוג נוספת לישראל מצד סוכנויות הדירוג האחרות, זה כבר לא תהיה מכה קטנה בכנף, ולכן להתנהלות הממשלה יש חשיבות רבה", הוא מוסיף.

מאז החלה המלחמה הגדילה המדינה באופן משמעותי את היקף האג"ח שהיא מגייסת בשל העלייה בגירעון הצפויה בעקבות הוצאות המלחמה, והפגיעה הכלכלית הצפויה. סך החוב המתוכנן לגיוס בחודש פברואר עומד על 15.5 מיליארד שקל לעומת 5 מיליארד שקל בלבד בפברואר אשתקד.