סגור
טורבינות של אנרג'יקס
טורבינות של אנרג'יקס (רותם גרוזוביק)

זינוק בהכנסות וברווח הנקי של חברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס

סך ההכנסות הסתכמו בכ-230 מיליון שקל, עלייה של כ-26% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח הנקי הסתכם ב-79 מיליון שקל, עלייה של 4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. החברה משדרת אופטימיות בשווקי הפעילות המרכזיים שלה - ארה"ב, פולין וישראל

עם פרסום הדוחות לרבעון הראשון של השנה, חברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס שבשליטת אלוני חץ משדרת אופטימיות לעתיד האנרגיות המתחדשות בשווקי הפעילות המרכזיים שלה: ארה"ב, פולין וישראל. בארה"ב, צופה החברה עלייה מתמשכת בביקוש לחשמל עם מהפכת ה-AI והצורך בכמות משמעותית של חשמל להפעלת כוח המיחשוב הנדרש.
בפולין, נראה כי בחברה מעידים על שינוי מדיניות לאור החלפת השלטון – כשהממשלה הליברלית החדשה במדינה תומכת בקידום אנרגיות מתחדשות. התחזית האופטימית של החברה מגובה גם במשא ומתן מתקדם עליו מדווחת החברה לשיתוף פעולה ארוך טווח עם שותף מס בארה"ב בהספק 1.5 ג'יגה וואט והיתר חיבור להקמת חוות טורבינות רוח חדשה בהספק 39 מגה-וואט בפולין.
עוד לפני התחזית האופטימית לטווח הבינוני, את הרבעון הראשון של השנה סיימה אנרג'יקס שבניהולו של אסא לוינגר עם זינוק בהכנסות וברווח הנקי, עקב חיבור מתקנים חדשים בארה"ב ועליית מחירי החשמל בפולין. סך ההכנסות של החברה ברבעון הראשון הסתכמו בכ-230 מיליון שקל, עלייה של כ-26% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה (בנטרול השפעה של הכנסות גידור בפולין). העלייה בהכנסות נבעה מחיבור שורה של פרויקטים בארה"ב בהספק של יותר מ-400 מגה וואט שהניבו לחברה הכנסות של כ-19 מיליון שקל, יחד עם עלייה במחירי החשמל בפולין והתחזקות הזלוטי הפולני אל מול השקל. בכך, הרווח הנקי של החברה ברבעון הראשון הסתכם ב-79 מיליון שקל, עלייה של 4% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה (בנטרול ההכנסה החד פעמית מביטול העסקאות בפולין)
בימים שלפני המלחמה עלתה אנרג'יקס לכותרות עם המאבק של התושבים הדרוזים בגולן כנגד הקמת פרויקט טורבינות הרוח אר"ן, בהספק של יותר מ-100 מגה-וואט. בשיחה עם המשקיעים ציין מנכ"ל החברה לוינגר כי בחברה מעריכים שהפרויקט יקום – אך הקרבה לגבול אינה מאפשרת את הקמתו בשלב זה. מבחינת פרויקטים מחוברים, לאנרג'יקס קרוב ל- 1.3 ג'יגה-וואט, מתוכם 330 מגה-וואט מחובר בישראל (סולארי); 314 מגה-וואט טורבינות רוח בפולין (301 מגה-וואט טורבינות רוח, היתר סולארי); 636 מגה וואט סולארי בארה"ב.
במקביל אנרג'יקס מאשררת את התחזית לשנת 2024, עם הכנסות בטווח 920-1020 מיליון שקל ו-EBITDA פרויקטאלי בטווח 760-840 מיליון שקל. כמו כן, החברה מדווחת על חלוקת דיבידנד בגובה 55 מיליון שקל.
פולין: ממשלה חדשה
התוצאות החזקות ברבעון הראשון הן רק חלק מהסיפור – כשהנושא המרכזי הוא התחזית האופטימית של אנרג'יקס לעתיד שוק האנרגיות המתחדשות בפולין ובארה"ב. בשיחת המשקיעים טען לוינגר "כשכולם חיכו לרגולציה בפולין, רצנו קדימה". לוינגר מתייחס לממשלה הקודמת בפולין, שמלבד הרפורמות המפורסמות שהעבירה במערכת המשפט במדינה, גם לא הדגישה במיוחד את החשיבות של האנרגיות המתחדשות.
בשנים אלו ניתנו מעט מאוד היתרי חיבור למתקני אנרגיה מתחדשת במדינה – ואף עבר חוק המחייב מרחק בטחון חריג של טורבינות רוח מבתי מגורים. על פי החוק שעבר בפולין בתקופת הממשלה הקודמת, המרחק בין בית מגורים לטורבינות רוח נדרש להיות פי 10 מגובה הטורבינה. כלומר, במידה וטורבינה בגובה 200 מטר, היא תידרש להיות רחוקה כ-2,000 מטר מבתי המגורים. הבנייה היחסית מפוזרת בפולין הובילה למצב שהחוק החדש הקשה על איתור מקומות חדשים להקמת טורבינות רוח.
ארה"ב: הזינוק ל-AI
בארה"ב צופה החברה המשך ביקוש משמעותי לחשמל, ובעיקר לחשמל ירוק – בשל מהפכת ה-AI, שדורשת היקפים משמעותיים של ייצור חשמל לדאטה סנטרים ברחבי ארה"ב – ובעיקר במדינה העיקרית שבה פועלת אנרג'יקס: וירג'יניה, שם לפי הערכות מוקמים כמחצית מהדאטה סנטרס בארה"ב. הקרבה של וירג'יניה לעיר הבירה האמריקאית וושינגטון די.סי, שמסביבה התמקמו תעשיות ומפקדות רבות של שירותי בטחון אמריקאיים כמו ה-CIA, שהניעו ביקוש לדאטה סנטרים.