סגור

רווחי לאומי זינקו ברבעון השני ב-140% ל-1.67 מיליארד שקל

לתוצאות תרמו רווחים ממימוש החזקות והכנסות בסעיף ההפרשות להפסדי אשראי; במחצית הראשונה רשם הבנק רווח נקי של 3 מיליארד שקל; הרשות מבנק ישראל ניתנה - לאומי יחלק דיבידנדים בסכום של 630 מיליון שקל המהווים כ-30% מרווחי אשתקד

בנק לאומי פרסם תוצאות חזקות לרבעון השני. הבנק, בניהולו של חנן פרידמן הרוויח 1.67 מיליארד שקל, זינוק של 140% לעומת הרבעון המקביל ב-2020 שהיה רבעון חלש בשל השפעות משבר הקורונה. באחרונה אפשר בנק ישראל לבנקים לשוב ולחלק דיבידנד, ועל רקע זה הודיעו היום בלאומי כי יחלקו 630 מיליון שקל, המהווים 30% מהרווח של שנת 2020.


את המחצית הראשונה של השנה סיים הבנק עם רווח עתק של 3 מיליארד שקל לעומת 477 מיליון שקל בלבד בתקופה המקבילה אשתקד.

1 צפייה בגלריה
חנן פרידמן מנכ"ל בנק לאומי ועידת דובאי
חנן פרידמן מנכ"ל בנק לאומי ועידת דובאי
חנן פרידמן מנכ"ל בנק לאומי

לתוצאות החזקות של הבנק תרמו מספר גורמים. ראשית הבנק צומח בצורה חדה בפעילות האשראי. תיק האשראי של הבנק גדל ב-10.1% ב-12 החודשים האחרונים ל-315.2 מיליארד שקל, כאשר עיקר הצמיחה היא במשכנתאות ובאשראי העסקי. האשראי העסקי זינק ב-15% בשנה האחרונה, כשמנוע פעילות מרכזי בו הוא האשראי למגזר הנדל"ן.
בנוסף לכך לאומי נהנה מהתאוששות המשק, מה שמאפשר לו להחזיר חלק מההפרשות הגדולות להפסדי אשראי שביצע בתחילת המשבר, עת היה חשש לגל פשיטות רגל. ברבעון השני רשם הבנק הכנסות בסעיף ההפרשות להפסדי אשראי בסך של 158 מיליון שקל לעומת הפרשות שליליות של 875 מיליון שקל ברבעון המקביל.
דבר נוסף שתרם לתוצאות החזקות ברבעון השני - מימושים שהבנק עשה בהחזקות הריאליות שלו ובראשן במניות רייטיילורס ואיירון סורס בהיקף של 382 מיליון שקל. האווירה החיובית בשוק ההון ומדד המחירים לצרכן תרמו אף הם לתוצאות.
נציין כי במקביל לתוצאות בבנק, מתמודד פרידמן עם סכסוך עבודה מול ועד העובדים, שהוחרף בימים האחרונים. הסכסוך נסוב על מספר נושאים ובהם סוגיית העבודה ההיברידית. החל משבוע הבא יתאפשר לוועד להתחיל בעיצומים.
על רקע התוצאות החזקות, פרסם היום ועד העובדים מכתב, ובו הוא דורש לקבל מענק שיהלום את התוצאות: "הרווחים העצומים שידווחו ברבעון הזה, מצטרפים אל הרווחים שדיווחה הבנק ברבעון הקודם. אנחנו דורשים בשמכם מהנהלת הבנק להעניק לכם מענק תשואה הולם שישקף את גודל ההישג", כך נכתב.