סגור

מורגן סטנלי: "תיתכן קריסת ביקושים לנפט במחיר של 80 דולר לחבית"

החורף המתקרב והמחסור בגז טבעי באירופה אמורים לדחוף את מחירי הנפט למעלה; ואולם בבנק ההשקעות סבורים כי אם המחיר יחצה את ה-80 דולר לחבית, תיתכן ירידה חדה בביקושים

מחיר הנפט מסוג ברנט חצה אמש לזמן קצר את סף ה-80 דולר לחבית, ובהמשך נסוג מעט לאחור – היום הוא נסחר סביב 79 דולר לחבית. ה-WTI נסחר מעט מעל 75 דולר לחבית.


ב-CNBC מציינים כי סביבת המחירים הגבוהה הזו מגיעה רגע לפני החורף וברקע מחסור בגז טבעי באירופה, ולכן על פניו נראה שהביקושים הגבוהים ימשיכו לדחוף את המחירים כלפי מעלה. ואולם בה בעת, ייתכן שסף מסוים יהיה גבוה מדי עבור הצרכנים, והם יפילו את המחירים חזרה. כך לפחות מעריכים במורגן סטנלי.

1 צפייה בגלריה
מכליות נפט סמוך ל מוסקבה
מכליות נפט סמוך ל מוסקבה
מתקני נפט בסמוך למוסקבה
(צילום: בלומברג)

"מחירי הנפט נעים ברמות שבהן עשויה להירשם קריסת ביקושים (Demand destruction), ואנו מעריכים שזה יקרה בסביבת 80 דולר לחבית", כך כתבו במורגן סטנלי בחודש יוני האחרון; בסקירה שפרסם בנק ההשקעות אתמול הוא ציין כי "זו נשארת התזה שלנו".
מורגן סטנלי סייג מעט בסקירה המעודכנת, וציין כי "קשה מאוד להעריך מהו המחיר שבו מתחילה תגובת הנגד של הירידה החדה בביקושים. אנו משאירים את תחזית המחיר שלנו ללא שינוי לעת עתה; ואולם על רקע המגמות הנוכחיות, קיים אפסייד בתסריט השורי שלנו שבו המחיר המדובר יהיה 85 דולר לחבית". הסיבה לכך, לפי הבנק, היא שישנן כיום בעיות בצד ההיצע; בנוסף, היקפי הטיסות והתובלה מתקרבים לאלה של לפני המגיפה".
עם זאת יש גם גורמים שעשויים לפעול לכיוון הנגדי - הבנק העולמי הודיע אתמול כי וריאנט דלתא מאט את הכלכלות באסיה, והוריד את תחזית הצמיחה שלהן; גם המשבר בענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד עשוי להיות גורם ממתן.