סגור

אחרי הבלאגן ביונט: חשש לאי התאמות בספרי גיבוי אחזקות

שבועות לאחר אירועי הכספים החסרים ביונט קרדיט, עוד חברת אשראי חוץ בנקאי מדווחת על בעיות חשבונאיות: גיבוי אחזקות מינתה בודק חיצוני כדי שיבחן את התנהלות הסניף הצפוני שלה בקיבוץ מזרע

עוד חברת אשראי חוץ בנקי מסתכת עם אי התאמה בספרים - אחרי הבלאגן בכספים של יונט קרדיט: גיבוי גיבוי אחזקות דיווחה לבורסה על חשש להתנהלות וכשלים ניהוליים בסניף החברה בקיבוץ מזרע. החברה מינתה את עופר אלקלעי, רואה חשבון חיצוני, לבחינה חשבונאית של ספרי הסניף (הסמוך לנצרת).
אלקלעי צפוי לבדוק אם ובאיזה היקף יש אי התאמות בין הרישום בספרי הסניף לבין האשראי שניתן בפועל. אולם התחרות בשנים האחרונות בענף האשראי החוץ בנקאי, בעיקר בקרב החברות הקטנות, הביאה להחלשה בפיקוח הפנימי של החברות (בין היתר בנוגע למעמד הלקוחות) על חשבון צמיחה בתוצאות.
גיבוי היא חברת אשראי חוץ בנקאי עם שלושה סניפים - בתל אביב, בכפר סבא ובמזרע. בעל השליטה הוא יהונתן כהן (62.8%) שרכש את החברה בחודש יוני אשתקד מידי הבעלים הקודמים אריאל ואביטל פרדו. הצמד מכר לכהן 54% ממניות החברה לפי שווי של 50 מיליון שקל בלבד, הנחה של 27% לעומת שווי השוק שלה בעת החתימה.
את המשבר המסתמן הנוכחי ינהל דוד טל, שנכנס לתפקיד המנכ"ל רק במרץ השנה. לפי גורמים בסקטור, כניסתו של טל לוותה ביישום נהלים שלא התקבלו בשביעות רצון בסניף הצפוני. ובהתאם החליטה הנהלת גיבוי לצמצם את חשיפתה לסניף. המהלך גרר עלייה בסיכון האשראי בסניף ועלייה בחובות המסופקים. בסניף הצפוני.
בד בבד עם הקשיים בסניף הצפוני, הודיעה גיבוי כי גיוס האג"ח שלה מבוטל בשל תקלות טכניות. אג"ח זה היה אמור לשמש אותה בחלוקת אשראי ללקוחות. בעקבות שתי ההודעות, נכנסה מניית החברה להקפאה. מתחילת השנה ירדה מניית גיבוי ב-47% ושווי השוק שלה עומד עתה על 89.5 מיליון שקל.
המתחרה הקטנה יונט קרדיט (ראשה עמד שר האוצר לשעבר משה כחלון), גילתה בחודש מרץ חוסרים בצ'קים בסניף נצרת של החברה. גם יונט מינתה בשעתו את אלקלעי כחוקר שיבדוק להיכן נעלמו הצ'קים. בהמשך התברר אף כי החברה חשופה לאשראי גבוה יותר מכפי שדיווחה בדוחות הכספיים. האירועים הכניסו את החברה למערבולת והובילו בסופו של דבר להתפטרותו של כחלון ולפיטורי המנכ"ל צחי אזר. גיבוי וטל יצטרכו להוכיח למשקיעים כי הגורל שלהם שונה מזה של יונט.