סגור

בגלל הקפאת התוכנית להעלאת מחירים: ויליפוד עם נפילה של 30% ברווח הנקי

יבואנית המזון רשמה רווח נקי של 8.2 מיליון שקל ברבעון הראשון; עוד ברקע, המלחמה באוקראינה הובילה לעליית מחירי ההובלה הימית ומחירם של חומרי גלם; היום הודיעה ויליפוד על מינויו של ארז וינר למנכ"ל; החברה מתמודדת מול חקירת רשות התחרות בחשד להסדר כובל

יבואנית המזון ויליפוד, שבשליטת האחים צביקה ויוסי ויליגר, חתמה את הרבעון הראשון ויליפוד עם נפילה של 30% ברווח הנקי ל-8.2 מיליון שקל. ברקע, הקפאת התוכנית להעלאת מחירים במהלך הרבעון. לצד זה רשמה החברה עלייה קלה בשיעור של 1.2% במכירות שהסתכמו ב-118 מיליון שקל, בעוד על פי נתוני סטורנקסט, שוק המזון רשם בתקופה ירידה של 4.5% במכירות.


העלייה במכירות, בתקופה בה השוק מצוי במגמת ירידה, הושגה בזכות השקת מוצרים חדשים, שיפור הנראות של המוצרים בחנויות, שיפור מערך הסחר של החברה והשקעה שיווקית במהלכי פרסום.

1 צפייה בגלריה
מימין צבי ויליגר ו יוסי ויליגר לשעבר מייסדי חברת ה מזון ויליפוד חדש
מימין צבי ויליגר ו יוסי ויליגר לשעבר מייסדי חברת ה מזון ויליפוד חדש
מימין: צביקה ויליגר ויוסי ויליגר, בעלי השליטה בויליפוד
(צילום: אוראל כהן)

אלא שהחברה שנערכה עוד לפני שנה להעלות מחירים וחזרה בה, נוכח הקפאת עליות מחירים שתכננו מתחריה, התמודדה בעקבות כך עם שחיקת הרווחיות הגולמית ברבעון הראשון ל-29% מהמכירות, לעומת 31% ברבעון המקביל אשתקד.
מהלכי השיווק והפרסום גררו זינוק בהוצאות מכירה ושיווק שהסתכמו ב-19.2 מיליון שקל והיוו 16.3% מהמכירות, לעומת 13.1% ממכירות הרבעון המקביל אשתקד. אלה נגסו ברווח התפעולי שירד ב-38.5% ל-9.1 מיליון שקל ושיעורו מהמכירות נשחק ל-7.8% מהמכירות לעומת 12.8% בתקופה המקבילה אשתקד.
הירידה ברווח התפעולי, לצד צניחה בהכנסות מימון, הובילו את ויליפוד לחתום את הרבעון עם ירידה ברווח הנקי. אלא שנראה כי לא מדובר בפגיעה חד פעמית. החברה מציינת כי העימות בין רוסיה לאוקראינה הובילה לעליית מחירי ההובלה הימית ומחירם של חומרי גלם רבים, ביניהם חומרי גלם הנצרכים על ידי החברה. בשלב זה אין ביכולתה של החברה להעריך את אופיין והיקפן של מלוא השפעות העימות, אך היא עוקבת אחר המצב.
ויליפוד מתמודדת מאז חודש מרץ עם חקירת רשות התחרות בחשד להסדר כובל, במסגרתה נחקר יו"ר הדירקטוריון צביקה ויליגר. בחודש שעבר, פשטו חוקרי הרשות על משרדי החברה, ערכו חיפוש ונטלו מסמכים וציוד מיחשוב. במקביל, נחקר ויליגר בשנית. היום הודיעה החברה על מינויו של ארז וינר למנכ"ל. וינר, לשעבר עוזר הרמטכ"ל אשכנזי, כיהן בשנה האחרונה כמשנה למנכ"ל וקודם לכן כמנכ"ל יקבי ירושלים.