סגור
אלי אלעזרא, מבעלי אפרידר
אלי אלעזרא, בעל השליטה בהכשרה (צילום: רמי זרנגר)

מוסדיים ישראלים רוכשים 7 סניפים של בנק סנטנדר ב-19 מיליון יורו

הכשרה ואיי.בי.אי מבצעים בפעם הראשונה עסקת נדל"ן משותפת בחו"ל - השטח הכולל של הסניפים 2,000 מ"ר והרוכשים בונים על תשואה שנתית של 6.5%

אי.בי.אי והכשרה רוכשות במשותף 7 סניפים של הבנק הספרדי סנטנדר (Santander) ב-19 מיליון יורו. שני המוסדיים הישראליים חתמו בחמישי על הסכם הרכישה, בעסקה שאמורה להניב להם תשואה שנתית של 6.5%.
סנטנדר הוא הבנק הגדול בספרד והרביעי בגודלו באירופה, עם שווי שוק של 55 מיליארד יורו. הבנק מפעיל 14 אלף סניפים ברחבי העולם ומעסיק כ-200 אלף עובדים. בתקופת המשבר הפיננסי של 2008 רכש סנטנדר את בנקו פופולר הספרדי לצד מותגי בנקאות נוספים, מהלך שהגדיל מאד את שטחי התפעול שלו.
כיום מוביל סנטנדר, כמו בנקים רבים בעולם, מהלך בכיוון ההפוך, של צמצום התלות בסניפים לטובת פעילות בדיגיטל. במסגרת זו מוציא הבנק הספרדי חלק מנכסי הנדל"ן שלו למכירה, עם השכרי שכירות קיימים לתקופות ארוכות.
בעסקה הספציפית המדוברת מול אי.בי.אי והכשרה, שטח הנכסים הכולל בסניפים שהן רוכשות מסנטנדר עומד כ-2,000 מ"ר - הם ממוקמים במדריד, סרגוסה, טולדו ואזורים נוספים ורובם מאוכלסים עדיין על ידי שלוחות הבנק בחוזים ל-15 שנים.
הכשרה היא חברת ביטוח בשליטת אלי אליעזרא (שגם אלבר בבעלותו) והיא משתפת כאן פעולה לראשונה עם אי.בי.אי, שבבעלות דוד ויסברג וצבי לוביצקי. ההשקעה של אי.בי.אי נעשית דרך קרן ההשקעות IBI LION (איביאי ליון).
ליון היא חברת ריט הנסחרת בבורסה הספרדית, שמשקיעה באופן ישיר בנכסי נדל"ן מניב בערים ספרדיות בשווי של עד 60 מיליון יורו ופועלת להשבחתם. הצדדים מציינים כי החברה המשותפת תהנה מהטבות המס של קרן הריט בספרד. ליון הוקמה באוקטובר אשתקד ומאז גייסה 44 מיליון יורו מלקוחות מוסדיים וכשירים. עד כה רכשה החברה נכס אחד במדריד ונכס נוסף בוולנסיה בשווי כולל של כ- 75 מיליון יורו. עם משקיעי העוגן בחברה נמנים קרן רום, קרן ההשתלמות לעובדי הרשויות המקומיות.
בית ההשקעות אי.בי.אי פועל נמרצות על מנת להגדיל את פעילותו בתחום הקרנות הפרטיות, מתוך הרצון להקטין את התלות בשוק ההון ולחפות על עזיבתו את עולם הגמל, מנוע הצמיחה של אשר בתי ההשקעות המובילים. העסקה עם סנטנדר היא שנייה של מוסדי ישראלי בספרד בחודשים האחרונים, לאחר שבחודש שעבר מור הקים קרן השקעות למשקיעים כשירים, להשקעות בחבל מלאגה - הקרן מגייסת 100 מיליון יורו. רועי קדוש, מנהל ההשקעות של הכשרה: "הנכס יניב תזרים חזק לתקופה ארוכה עם שוכר איכותי. הכשרה שמה לה ליעד אסטרטגי להשקיע בנכסים מניבים בהיקף של עד 10% מתיק הנכסים שלה".