סגור

סופטבנק היפנית מסכמת רבעון הפסדי: "תקופה של פורענות בהייטק הסיני"

ענקית האחזקות של מאסיושי סון דיווחה על הפסד של 3.5 מיליארד דולר - ירידת הערך החזקה בעליבאבא היתה האחראית העיקרית; גם קרן הטכנולוגיה ויז'ן עברה להפסד, בין היתר בשל מחיקת השווי של דידי

הלחץ שמפעילה בייג'ינג על סקטור הטכנולוגיה הסיני גורר את סופטבנק היפנית להפסד רבעוני, הראשון מזה שנה וחצי.

ענקית האחזקות של מאסיושי סון מסכמת את הרבעון הפיסקאלי השלישי (הסתיים ב-30 בספטמבר) עם הפסד של 397.4 מיליארד ין – 3.51 מיליארד דולר. זאת בהשוואה לרווח של 627.5 מיליארד ין בתקופה המקבילה בשנה שעברה. ההכנסות עלו ב-11% ל-1.504 מיליארד ין.
סופטבק מוכרת בשנים האחרונות בעיקר בזכות הקרן הטכנולוגית ויז'ן שיזמה ושהיא מובילה (Vision Fund) – גם הקרן רשמה רבעון הפסדי, בהיקף של 825.09 מיליארד ין. זאת מול רווח של 784.6 מיליארד ין בתקופה המקבילה בשנה שעברה.
"זוהי תקופה של פורענות במניות ההייטק מסין. אנחנו בדיוק באמצע הסערה", אמר סון, יו"ר ומנכ"ל הקבוצה, לאחר פרסום הדוח. לדבריו, הסיבה העיקרית להפסדים היתה ירידת הערך החזקה בעליבאבא, האחזקה הגדולה ביותר של סופטבנק בשווי שוק – מניית עליבאבא איבדה 35% ברבעון של יולי-ספטמבר.
להפסד של הקרן תרמה הירידה החזקה במניית חברת הנסיעות ושירותי המשלוחים דידי (Didi) – שנפלה ב-45% במהלך הרבעון המדווח, מול טיפול צמוד מצד רשויות הסייבר בסין. מחוץ לסין, להפסדי הקרן תרמה בעיקר ירידת השווי ב-Coupan, חברת הסחר אונליין מדרום קוריאה.
סון הודיע במקביל לפרסום התוצאות כי סופטבנק תצא לתוכנית רכישה עצמית בהיקף של טריליון ין (8.8 מיליארד דולר), שתמקד במניות של סופטבנק עצמה – ולא של חברות מוחזקות. תקופה התוכנית תעמוד על שנה.

1 צפייה בגלריה
מייסד סופטבנק מאסיושי סאן
מייסד סופטבנק מאסיושי סאן
מייסד סופטבנק מאסיושי סון
(צילום: בלומברג)