סגור
דולר דולרים כסף מזומן מט"ח מטבע חוץ
שטרות דולרים (צילום: רויטרס)

הדולר עולה ל-3.71 שקלים, היורו מטפס כמעט ל-4 שקלים

המטבע האמריקאי עולה מ-3.68 שקלים, היורו מטפס מ-3.95 שקלים; פיץ' הותירה את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי, אך הורידה את התחזית לשלילית; בשוק ממתינים להחלטת הריבית של בנק ישראל בשבוע הבא

השקל קוטע היום (ג') את מגמת העלייה שאיתה פתח את השבוע, ברקע האירועים הביטחוניים. הדולר מטפס ל-3.71 שקלים, היורו עולה ל-כמעט 4 שקלים.
פיץ' הותירה את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי, אך הורידה את התחזית לשלילית. חברת הדירוג הותירה את הדירוג של ישראל על A+. את הורדת תחזית הדירוג הסבירה בכך שהיא צופה "זינוק בטווח הקרוב ביחס חוב-תוצר ועלייה מתמשכת בהוצאות הביטחוניות". עוד החליטה פיץ' להסיר את המעקב השלילי בשל העובדה שהסיכונים הגיאופוליטיים נותרו כשהיו. תחזית הגירעון ל-2024 עומדת על 6.8%, מעט מעל היעד, ותחזית הצמיחה ירדה ל-1.9%.
בתקיפה שמיוחסת לישראל ונערכה אתמול בקונסוליה בדמשק אתמול, חוסלו מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון, חסן מהדווי, לצד סגנו וחמישה קצינים. היום הודיע ארגון הסיוע ההומניטרי WCK כי שבעה מעובדיו נהרגו בתקיפה אווירית של צה"ל בדיר אל-בלח שבמרכז רצועת עזה, וכי הוא עוצר את פעילותו ברצועה.
דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס היום לתקרית ואמר כי "הלילה התרחש אירוע בעזה שהוביל למותם הטראגי של עובדי המטבח העולמי המרכזי, בעת שהם מילאו את שליחותם החיונית – להביא מזון לזקוקים לכך. כצבא מקצועי המחויב לחוק הבינלאומי, אנחנו מחויבים לבחון את פעולותינו באופן מעמיק ושקוף".
המשקיעים ממתינים להחלטת בנק ישראל בשבוע הבא, "החלטת הריבית בשבוע הבא היא גבולית", כתבו השבוע כלכלני בנק הפועלים, "ותלויה בהתפתחויות כמו שער-החליפין ונתוני הגירעון לחודש מרץ. אנו צופים בין שתיים לשלוש הפחתות ריבית עד סוף השנה"
בשווקים הבינלאומיים נחלש היורו ב-0.1% מול הדולר וצמד המטבעות נסחר ב-1.07 דולר ליורו.
"השקל נחלש בשבוע החולף בכ-2% מול הדולר האמריקאי. נקודת המבחן הבאה תהיה דירוג החוב של המדינה - חברות הדירוג פיץ' ו-S&P הציגו זה מכבר את ישראל כמועמדת להפחתת דירוג, ולנוכח התמשכות המלחמה ישנו סיכוי גבוה שאזהרה זו תמומש.
"מדינת ישראל מגייסת חוב במרווחי אשראי שתואמים מדינות עם דירוג בקטגוריה של BBB, דירוג הנמוך בהרבה מזה של ישראל. אין להוציא מכלל אפשרות שאם נראה הפחתת דירוג נוספת מאחת מחברות הדירוג, כשברקע מצב מדיני שמקבל סיקור לא אוהד במיוחד בעיתונות העולמית, נראה את מרווחי הגיוס אף מתרחבים.
"בשוק המקומי הממשלה נהנית עדיין מרמת אמון גבוהה של המשקיעים, אבל עומס ההנפקות למימון הגירעון משפיע בסופו של דבר, ופרמיות סיכון המדינה מחלחלות גם לכאן. זה מתבטא בעיקר בעקום תשואות תלול יותר בישראל. הפער בין התשואה לעשר שנים לזו של שנתיים בישראל מגיע לכ- 40 נקודות בסיס, בעוד שבארה"ב ובאירופה השיפוע הוא שלילי, בשל הצפי להפחתות ריבית".