סגור
חנן מור על רקע שדה דב
חנן מור על רקע שדה דב (צילומים: אוראל כהן, יובל חן)

מיטב מחק 70 מיליון שקל בגלל חנן מור

בנק לאומי, שהוא חלק מקונסורציום שהלווה לחברת הנדל"ן חנן מור 1.3 מיליארד שקל, חשף שקופות הגמל של מיטב השקיעו גם הן בחברה; חנן מור לא שילמה את הריבית הרבעונית, ובית ההשקעות הכיר בהפסד בשל הסכום שהלווה

הקריסה המסתמנת של חנן מור החזקות עלולה להסב הפסדים למחזיקי האג"ח ולקונסורציום שהלווה לחברה 1.3 מיליארד שקל לרכישת קרקע בשדה דב בתל אביב.
הקונסורציום - בנק לאומי, בנק דיסקונט, הפניקס ומיטב - בוחן כעת את צעדיו. לאומי כבר הגיש בקשה לכינוס נכסים, הן על שדה דב, והן ביחס לשתי קרקעות אחרות שמשועבדות לו.
הבקשה שהגיש לאומי לבית המשפט חשפה כי קופות הגמל של מיטב השקיעו בחברה־הבת של חנן מור שמחזיקה בשדה דב 70 מיליון שקל, שכנגדם קיבלו הקופות מניות בכורה, שהן קודמות לחוב כלפי הבנקים. בעקבות אי־היכולת של חנן מור לשלם את הריבית הרבעונית, בגובה של 28 מיליון שקל, מיטב כבר מחק את כל הסכום המדובר.
כלומר, חנן מור גרם לקופות הגמל של מיטב נזק של 70 מיליון שקל. על פי מיטב, במהלך השנה, עם נפילתו של מור, השקעה זו הוכרה כהפסד מוחלט.
במכתב ששלחו הפניקס ודיסקונט ללאומי הם טענו כי ניתן להגיע להסכמות על החוב תוך זמן קצר עם חנן מור בנוגע לפרויקט שדה דב, מחוץ לכתלי בית המשפט. נציגי מיטב אינם נוקטים כרגע בגישה אקטיבית אך גם הם מצדדים בגישה פשרנית.
ההכרה בהפסד בקופות הגמל של מיטב נעשתה בשנה שבה מיטב נהנה מגאות בגיוסים בקופות הגמל שבניהולו. מתחילת השנה גייסו הקופות יותר מ־7 מיליארד שקל ומיטב ביססה את התואר שלה כחברת הגמל השנייה בגודלה עם הון מנוהל של 75 מיליארד שקל.
חברת הגמל של מיטב מוחזקת במלואה על ידי מיטב בית השקעות שבהחזקת משפחת סטפק (27.9%) וב.ר.מ, שהיא חברת ההשקעות של אלי ברקת (המחזיק גם בנאמנות במניותיו של שר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת) ויובל רכבי (28.4%).
הכנסות בית ההשקעות עמדו על 334 מיליון שקל ברבעון השלישי, שדו"חותיו פורסמו אתמול, עלייה של 12% לעומת 299 מיליון שקל ברבעון המקביל. הרווח הנקי עלה ב־32% לעומת הרבעון המקביל, ל־33 מיליון שקל.