סגור

בלעדי
רונן בראל חובר לג'ורג' חורש: יכהן כיו"ר יוניון השקעות

בראל, שכיהן כיו"ר ארנסט אנד יאנג, יחליף את חורש בראשות הקבוצה, שלה אחזקות בדייסו, סופרפארם, H&M ישראל ודליה אנרגיה

רונן בראל, ששימש כיו"ר פירמת רואי החשבון הגדולה בארץ ארנסט אנד יאנג (EY), מצטרף לעסקיו של ג'ורג' חורש, יבואן טויוטה ומבעלי סופרפארם.


ל"כלכליסט" נודע כי בראל (62) מונה ליו"ר יוניון השקעות, חברת האחזקות של חורש שמנהל אייל גולן. הוא מחליף בתפקיד את חורש עצמו, שהחליט לפרוש מהתפקיד.

1 צפייה בגלריה
מימין: יבואן טויוטה ג'ורג' חורש ורונן בראל
מימין: יבואן טויוטה ג'ורג' חורש ורונן בראל
מימין: יבואן טויוטה ג'ורג' חורש ורונן בראל
(צילומים: ענבר וגנר-בצלאל, אוראל כהן)

בראל שימש כיו"ר ארנסט אנד יאנג בראל כיהן כיו"ר מ־2007, אז פרש היו"ר המיתולוגי יצחק פורר, ועד ספטמבר 2021. בראל היה בן טיפוחיו של פורר, ממייסדי החברה, וכיהן טרם מינויו ליו"ר כמנכ"ל הפירמה. ב־2000 מונה בראל למנהל שותף ופרש בהתאם להסכם השותפות.
עם פרישתו אמר בראל כי השלים מסע בן 35 שנה "אשר ידעתי להעריך בו כל יום מחדש וליהנות בכל תפקיד שעשיתי". מאז פרישתו ממלא את התפקיד היו"ר דורון שהרבני, שמ־2007 שימש שותף מנהל יחד עם יורם טיץ.
בישראל מעסיקה ארנסט אנד יאנג כ־2,000 עובדים וכ־120 שותפים ומהווה חלק מפירמת EY הגלובלית, המעסיקה למעלה מ־300 אלף שותפים ועובדים בכ־150 מדינות.
יוניון היא מקבוצות האחזקה הגדולות בארץ, וחורש עצמו נחשב לאחד מאנשי העסקים הנזילים ביותר. הוא לא מרבה להיחשף. לפני כשנה חשף תשקיף של תחנת הכוח דליה אנרגיה, שעמדה להנפיק את מניותיה בבורסת תל אביב וחורש היה מבעלי מניותיה, כי חורש (78) העביר את הבעלות בחלק מרכזי בעסקיו לשני ילדיו, אנדרו ורוקסן חורש.
התשקיף חשף כי הבעלות ביוניון השקעות ופיתוח, החברה שבה מונה בראל כיו"ר, הועברה לבנו ובתו של חורש. החברה חולשת על עסקי האנרגיה והמסחר של חורש, הכוללים, בין השאר, אחזקות ברשת הפארמה סופרפארם, ברשת האופנה H&M בישראל, ברשת המוצרים המוזלים דייסו וכן מניות בדליה אנרגיה, שמוזגה עם משק אנרגיה.
כמו כן כוללות אחזקותיו של חורש את חברת הגזים התעשייתיים מקסימה, שנסחרה בעבר בבורסת תל אביב. החברה, כפי שנחשף ב"כלכליסט", רכשה בשבועות האחרונים את חברת הירשברג, הפועלת בתחום חומרי הגלם והציוד התעשייתי, תמורת 350 מיליון שקל.
אחזקה מרכזית נוספת של חורש, שאינה מתנהלת תחת יוניון השקעות, היא יוניון מוטורס יבואנית טויוטה, מסוכנויות הרכב המובילות בישראל. החברה מייבאת בנוסף גם את כלי הרכב החשמליים מתוצרת חברת GAC הסינית, וכן מחזיקה בחברת EV-EDGE, המציעה עמדות טעינה חשמליות.
חורש, שעלה מאיראן במאה הקודמת, מחזיק גם בנדל"ן בשווי מיליארדי שקלים בארץ ובאירופה, הכולל בין היתר קרקע בשטח של כ־180 דונם באזור התעשייה ניר צבי, חלק מ"מתחם צריפין".