סגור

מיזוג ממוזג: דניה סיבוס וניופאן מקימות חברה בתחום המזגנים

חברת הבנייה ויבואנית מוצרי החשמל יחזיקו בחלקים שווים בחברה שתייבא, תשווק ותפיץ את המזגנים, ותאפשר להן בכך לחתוך את שרשרת האספקה

חברת הבנייה דניה סיבוס, מקבוצת לפידות קפיטל, ויבואנית מוצרי החשמל והאלקטרוניקה, ניופאן, מקימות חברה משותפת למוצרי מיזוג אוויר. החברות יחזיקו בבעלות משותפת על החברה ובראשה יעמוד ארז יובל. החברה תעסוק ביבוא, שיווק והפצה של מזגנים.
במהלך הזה "חותכת", למעשה, ניופאן את מרבית שרשרת האספקה שעוסקת במיזוג אוויר בדרך לצרכן הסופי - היא מדלגת על המתקינים והסיטונאים, פונה ישירות לקבלן שבונה את הפרויקט, ומגיעה בכך ישירות לצרכן הסופי.
ניופאן נחשבת כיום לשחקנית קטנה בשוק המזגנים, והיא מתקשה להכניס את המותג הסיני "האייר", שהיא זכיינית שלו, לפרויקטי נדל"ן. בעוד בתחום המקררים הצליח המותג האייר להפוך מוכר - ואף עשה מיני מהפכה כשהציע מחירים נוחים לצרכן מול מותגים מתחרים - הרי שבתחום המזגנים לא הצליחה היבואנית לחולל מהלך דומה, והאייר מחזיק נתח קטן מאוד מענף המזגנים בישראל. מדובר בענף ריכוזי שבו שני שחקנים דומיננטיים - תדיראן ואלקטרה - ולצידם שחקנית שלישית חזקה, חברת טורנדו.
1 צפייה בגלריה
יעקב לוקסנבורג בעל השליטה ב חברת לפידות
יעקב לוקסנבורג בעל השליטה ב חברת לפידות
יעקב לוקסנבורג, על השליטה בלפידות קפיטל, המחזיקה בדניה סיבוס
(צילום: אוראל כהן)
שיתוף הפעולה עם דניה סיבוס יקל על ניופאן להחדיר את מזגני האייר לשוק ויחסוך לדניה סיבוס עלויות בתחום המיזוג בפרויקטים שהיא מקימה. יחד עם זאת, לא מן הנמנע שדניה סיבוס תפנה גם למתחרים של ניופאן בפרויקטי הבנייה שלה, כפי שקבוצת אלקטרה מוציאה מכרזים לתחום מיזוג האוויר, אף שהיא מחזיקה בחברה-הבת המתמחה במיזוג אוויר, אלקטרה מוצרי צריכה.
לצד המותג האייר, מתכוונות ניופאן ודניה סיבוס לפתח מותג פרטי ולהשיק מערכות לשוק הביתי והמסחרי, בטכנולוגיית VRF, שמשווקות כיום בשוק בידי יצרניות המזגנים המובילות.
הפעילות המשותפת תאפשר לדניה סיבוס להתרחב לפעילויות נוספות, המשלימות לתחומי הפעילות שלה כיום, ותאפשר לניופאן להרחיב נוכחות בשוק מיזוג האוויר שבו, כאמור, יש לה חולשה כיום. לכאורה, מדובר במהלך שאמור להוריד את המחיר לצרכן, אך ימים יגידו אם החיסכון יגולגל לצרכן או יגדיל את הרווח לחברות שישאירו את הסכומים שייחסכו בכיסיהן.
שוק מיזוג האוויר בישראל מגלגל, על פי הערכות, כ-3 מיליארד שקל בשנה, ומדי שנה מותקנות כ-800 אלף מערכות מיזוג אוויר חדשות. הקטגוריה הצומחת ביותר בתחום המיזוג בעולם ובישראל היא זו של מערכות המבוססות על טכנולוגיית VRF, המאפשרות חיבור יחידות פנים רבות ליחידת חוץ אחת, בקרת טמפרטורה נפרדת לכל חדר וחיסכון בהוצאות חשמל ובאנרגיה.