סגור

בלעדי
פגישה חשאית במיאמי: רוזן הגיש הצעה חדשה על נורסטאר, כצמן שוקל

ברק רוזן הציע שוב לחיים כצמן למכור לו את מניותיו בנורסטאר, הפעם במחיר גבוה מההצעות הקודמות. ככל הידוע, כצמן דורש שווי של 2 מיליארד שקל, שכולל פרמיית שליטה על ההון העצמי של החברה והשווי הנכסי של מניותיה בגזית גלוב


חילופי המכתבים והאיומים בתביעות בין חיים כצמן, בעל השליטה בנורסטאר (27.7%), לבין ברק רוזן ואסי טוכמאייר, בעלי השליטה בישראל קנדה, השאירו בשבוע שעבר רושם כאילו שני הצדדים בדרך לעימות בלתי נמנע. ואולם ל"כלכליסט" נודע כי ביום רביעי האחרון נערכה פגישה בין רוזן וכצמן במיאמי. רוזן הגיע לשם לנופש עם משפחתו ליעד שנבחר במקרה או לא במקרה לבילוי בחג. הפגישה בין השניים ארכה זמן רב יחסית, ובמהלכה הציע שוב רוזן לכצמן למכור לו את מניותיו בנורסטאר, בעלת השליטה בגזית גלוב (51%). זאת, במסגרת מיזוג משולש הופכי, הפעם במחיר גבוה יותר מההצעות הקודמות.

ככל הידוע, בין הצדדים קיימים עדיין פערים, אך בניגוד לתחושה שכצמן מעוניין להישאר בנורסטאר בכל מחיר, הרי שבפועל במחיר הנכון יהיה כצמן מוכן למכור את מניותיו. ככל הידוע, כצמן דורש שווי של יותר מ־2 מיליארד שקל עבור נורסטאר, שווי שכולל פרמיית שליטה על ההון העצמי של החברה והשווי הנכסי של מניותיה בגזית גלוב. כצמן הבהיר לרוזן כי הוא וטוכמאייר לא רצויים בנורסטאר, וכי כל הצעה לשלום קר ביניהם אינה רלוונטית. עם זאת, כצמן לא דוחה על הסף את ההצעות של רוזן לבצע רכישה בעסקת מיזוג משולש הופכי, מהלך שבו ימכור כצמן את מניותיו בנורסטאר יחד עם הציבור - והחברה תיהפך לפרטית. זוהי הדרך הטכנית היחידה של ישראל קנדה להשתלט על גזית גלוב, שכן השארתה של נורסטאר כחברה ציבורית תיצור פירמידה של שלוש שכבות ציבוריות שאסורות על פי חוק הריכוזיות. מהלך כזה דורש הסכמה של כצמן, שהוא בעל המניות המרכזי והגדול בנורסטאר ובעל השליטה בחברה, והסכמה עמו על מחיר צפויה להביא להסכמה של יתר בעלי המניות.
ישראל קנדה מחזיקה ב־22.6% ממניות נורסטאר בשווי של 377 מיליון שקל. היא לא יכולה להגדיל את אחזקותיה גם לאור ההסכם שעליו חתמה מול כצמן. ב־26 בינואר חשף "כלכליסט" כי ישראל קנדה רכשה בבורסה יותר מ־10% ממניות נורסטאר, ולמחרת נחשף כי ישראל קנדה סיכמה עם כצמן על רכישת 11% נוספים ממניותיו תמורת כ־200 מיליון שקל. עבור מניותיה השקיעה ישראל קנדה 345 מיליון שקל במחיר של 44.1 שקל למניה, כשמאז העסקה עם כצמן היא ביצעה שלוש רכישות בבורסה.
ישראל קנדה מורווחת בגין הרכישה בסכום של 32 מיליון שקל, ובשוק ההון מעריכים כי המחיר שבו ניתן יהיה לסגור עסקה הוא 60-50 שקל למניה. מחיר זה אמנם עדיין רחוק מעט כרגע, אך כאמור, בפגישה היתה התקרבות מסוימת בין עמדות הצדדים - וכצמן שוקל את ההצעה החדשה, שהיא מורכבת יחסית ולא פשוטה במבנה שלה.
עם רכישת המניות הראשונה, נוצר רושם של יחסים טובים והבנות בין שני הצדדים, אבל עם הגשתה של בקשה לתביעה ייצוגית בשל החשש להפרת חוק הריכוזיות, ניתק כצמן מגע והיחסים התנתקו. רוזן, שתכנן לנסוע עם כצמן לסיור בנכסים של גזית גלוב בעולם, ביקר בחלק מהם בלבד ולבד. כצמן שמע על קשר בין רוזן לבעלי מניות אחרים בנורסטאר ומיהר לסגור עם אחד מהם, איציק סלע, מיני הסכם שבו התחייבו הצדדים לשתף את הצד השני במהלכים אסטרטגיים. כצמן גם התבטא שאין לו כוונה לעזוב את החברה.

1 צפייה בגלריה
 חיים כצמן ו ברק רוזן לאחר החתימה על ההסכם הלילה
 חיים כצמן ו ברק רוזן לאחר החתימה על ההסכם הלילה
חיים כצמן וברק רוזן
(יח"צ)
לפני כשבועיים פורסמו בתקשורת ידיעות על מגעים למכירת המניות של ישראל קנדה לעמוס לוזון. בעיני רבים זה היה צעד ששבר את כצמן, ובעקבותיו הוא החליט לבצע הנפקת הזכויות וכן את המהלך של חלוקת 14% ממניות גזית גלוב כדיבידנד בעין במניות נורסטאר - שיוריד את אחזקתה של נורסטאר בגזית גלוב מ־51% ל־37%.
עם זאת, בסביבתו של כצמן טוענים כי המהלך הבשיל במשך זמן רב. למעשה, מעולם לא התקיים מו"מ בין ישראל קנדה ללוזון למכירת המניות, ויותר ויותר גורמים בשוק ההון מבינים שזה היה לכאורה צעד אסטרטגי להלחיץ את כצמן וכי לוזון מעולם לא יקנה מניות בשווי של 70 מיליון שקל, גבוה מהמחיר שהמוכר שילם זמן קצר בלבד קודם לכן. שתי עובדות תומכות בגרסה זו. האחת, ישראל קנדה ולוזון לא דיווחו לבורסה על מגעים, גם לא אחרי הפרסומים. השנייה, ב־10 באפריל, זמן קצר אחרי הפרסום, רכשה ישראל קנדה מניות נוספות של נורסטאר ב־12 מיליון שקל. זה לא צעד של מי שמבקש למכור את מניותיו.
רוזן וטוכמאייר נחושים להשתלט על גזית גלוב. הם נהנים מתמיכה של קרן ספרה, וככל הנראה גם מנורה ורמי לוי, שלא הצטרפו למכתב האיום ששלחו ספרה וישראל קנדה לכצמן אחרי הצעד שנקט בהכרזה על חלוקת מניות נורסטאר כדיבידנד בעין והנפקת הזכויות. הצעד הזה הוריד, אגב, את הרווח על הנייר של ישראל קנדה בגין מניות נורסטאר בעשרות מיליוני שקלים. למעשה, גם אחרי המהלך, יוכל רוזן לנהל מגעים עם כצמן על רכישת השליטה בגזית גלוב - אולם הוא ייאלץ להמתין להשלמת חלוקת כל מניות נורסטאר כדיבידנד בעין (מהלך שלא קורה מיידית בשל תלות באמות מידה פיננסיות שונות), ואז לנסות לרכוש מכצמן ישירות מניות של גזית גלוב.
בין כצמן ורוזן לא שורר כיום אמון. ייתכן שעם גורם אחר בעל אמון גבוה יותר, כצמן כבר היה סוגר עסקה. כצמן נחשב איש עסקים פרגמטי, ומקורות שמכירים אותו טוענים כי יפעל בלי אגו, ותמורת מחיר נכון ימכור את המניות. גם רוזן מבין ככל הנראה שבלי הסכמות עם כצמן, הסיכויים שלו לצאת מההרפתקה מנצח אינם גבוהים. בעגה הספורטיבית, כצמן פיגר 1:0 אחרי הרכישות שביצעו ישראל קנדה, אבל עלה ל־2:1 עם המהלך של חלוקת הדיבידנד. עם זאת, המשחק עדיין רחוק מסיום.