סגור
רובוט לניקוי פאנלים סולאריים אותו מפתחת חברת בלייד ריינג'ר BladeRanger
רובוט לניקוי פאנלים סולריים אותו מפתחת חברת בלייד ריינג'ר BladeRanger (צילום: BladeRanger)

בלעדי
שמוליק ינאי ממזג את סולאר דרון עם בלייד ריינג'ר הציבורית ששווייה צנח

אחיו של יו״ר נופר אנרגיה עופר ינאי הוא מבעלי סולאר דרון, שפיתחה רחפן לניקוי פאנלים סולאריים. החברה תמוזג עם בלייד ריינג'ר, הפעילה באותו תחום, אך כשלה בשיווק הרובוט שלה

שמוליק ינאי, אחיו של מייסד ויו״ר נופר אנרג'י, עופר ינאי, מתקרב לבורסה בת"א. ל"כלכליסט" נודע כי ינאי הוא מבעלי חברת סולאר דרון, שאותה הקים עם מנכ"ל דלק נדל"ן לשעבר ערן מיטל והיזם משה צוק.
עוד נודע ל"כלכליסט" כי סולאר דרון, שפיתחה רחפן ניקוי לפאנלים סולאריים, מתמזגת לתוך בלייד ריינג'ר, הפועלת באותו תחום והיתה מלהיטי הבורסה במחצית הראשונה של 2021.
בלייד ריינג'ר החלה להיסחר בת"א בדצמבר 2020, בשווי של 93 מיליון שקל. בתוך חודשיים זינק שווייה לשיא של כמעט 240 מיליון שקל, אולם באחרונה היא צנחה לשווי של 8 מיליון שקל בלבד. לצורך המיזוג עם סולאר דרון תנסה בלייד ריינג'ר לגייס 10 מיליון שקל מבעלי המניות שלה בהנפקת זכויות.
סולאר דרון החלה בשבועות האחרונים למכור את הרחפן שפיתחה לפיילוטים ממומנים במאגרים צפים בארץ, ובחודשים הקרובים היא תיכנס לייצור סדרתי ולהפצה במודל של תזרים מתמשך מול לקוחות קצה - בעיקר בחו"ל. לרחפן של סולאר דרון יש יכולת להגיע לאזורים פחות נגישים ביבשה ובים, לפאנלים צפים ועל גגות משופעים - ללא קשר לגודל הפאנל.
בלייד ריינג'ר, בניהולו של עודד פרוכטמן, מפתחת פתרונות למקסום הפקת אנרגיה משדות סולאריים. הרובוט שפיתחה - שגם הוא בעל גישה למקומות נגישים פחות - פועל ללא שימוש במים וחוסך עלויות טיפול. החברה מסרה עשרות מהרובוטים הללו, בעיקר למבני תעשייה.
עבור בלייד ריינג'ר המיזוג עם סולאר דרון הוא הודאה בכישלון וניסיון לתקן את המצב באמצעות רחפן אחר. ההפסד המצטבר שלה בשנתיים הסתכם ב־25 מיליון שקל - סכום שרוקן את קופתה, שנותרו בה כ־2 מיליון שקל נכון לסוף יוני. לפני כחודש הודיעה החברה כי לא הצליחה לאתר מקורות מימון ועל כן היא נאלצת לצמצם פעילות. בבלייד ריינג'ר מקווים שהמיזוג יאפשר לחברה להתקדם בשוק האנרגיה המתחדשת. הכישלון שלהם אינו היחיד בתחום. דגם אקופיה ואיירטא'צ, שהונפקו בשווי של 1.3 מיליארד שקל ו־410 מיליון שקל בהתאמה, איבדו מעל 95% משוויין.