סגור

המנכ"ל לשעבר של גולדמן זאקס: ״ארה״ב בסיכון גבוה מאוד למיתון״

בראיון ל-CBS אמר לויד בלנקפיין כי האמריקאים צריכים להכין את עצמם להאטה הכלכלית שבדרך: "אם הייתי מנהל של חברה גדולה, הייתי מתכונן לזה. גם אם אני צרכן הייתי מתכונן". גולדמן זאקס חתך אתמול את התחזית לתוצר האמריקאי ב-2023-2022

בסבירות גבוהה מאד, ארה"ב בדרך למיתון. כך לפחות טוען יו"ר הכבוד של גולדמן זאקס, לויד בלנקפיין (Lloyd Blankfein) - בעבר המנכ"ל ויו"ר הבנק.
בלנקפיין קורא לחברות ולצרכנים להכין את עצמם לימים קשים לכלכלת ארה"ב. "יש סיכון מאד מאד גבוה למיתון. אם אני הייתי מנהל של חברה גדולה, הייתי מתכונן לזה. גם אם אני צרכן הייתי מתכונן", אמר בלנקפיין בראיון ל-CBS אתמול.
בה בעת, המיתון "אינו בלתי נמנע", הדגיש יו"ר בנק ההשקעות וקיים "נתיב צר" להימנע ממנו, לדבריו. הבנק הפדרלי מחזיק ב"כלים מאוד חזקים" להורדת האינפלציה, והוא "הגיב היטב למצב".
1 צפייה בגלריה
גולדמן זאקס בית השקעות
גולדמן זאקס בית השקעות
(צילום: בלומברג)

בעקבות שורה של התפתחויות, כמו עליית מחירי הדלק והמחסור בפורמולה לתינוקות, סנטימנט הצרכנים האמריקאי ירד בתחילת מאי לרמתו הנמוכה מאז 2011. מדד המחירים לצרכן במדינה עלה ב-8.3% באפריל לעומת אפריל 2021, ואף, שקצב העלייה ירד מעט, הוא עדיין מהגבוהים שנרשמו מזה עשורים.
דבריו של בלנקפיין שודרו באותו יום שכלכלני גולדמן חתכו את תחזית הצמיחה האמריקאית שלהם עבור השנים הנוכחית והבאה, כך שתשקף את הטלטלה האחרונה בשווקים הפיננסיים. הצוות הכלכלי של גולדמן, שבראשו יאן הציוס, חוזה כעת שהתוצר יצמח ב-2.4% השנה, מול תחזית קודמת של 2.6%. התחזית ל-203 ירדה מ-2.2% ל-1.6%.
בלנקפיין ציין שבעוד חלק מהאינפלציה "תדעך" ככל ששרשראות האספקה יחזרו לפעול ביעילות, וסגר הקוביד 19 שהוטל בסין יוסר, "חלק מגורמי האינפלציה יתמידו, כמו מחירי האנרגיה".
אזרחי ארה"ב נהנו במשך זמן ארוך מהגלובליזציה, שהפכה מוצרים ושירותים לזולים יותר בהתבסס על כוח עבודה זול במדינות אחרות, לדבריו. "כמה רגועים אנחנו עכשיו כשאנחנו תלויים בשרשראות האספקה האלה שנמצאות מחוץ לגבולות ארה"ב, ושאין לנו שליטה עליהן?" שאל בלנקפיין. "האם אנחנו מרגישים טוב עם זה שכל השבבים שלנו מגיעים מטייוואן, שכזכור, מאויימת על ידי סין?".