סגור

"משקיעי הקריפטו בסין לא רוצים להפוך לג'ק מא הבא"

הבנק המרכזי בסין הודיע אתמול כי כל הפעילות בתחום הקריפטו אינה חוקית. עורך דין בתחום: "מחזיקי המטבעות הדיגיטליים הסינים מחפשים דרכים להגן על השקעותיהם, חלקם חוששים לביטחונם האישי"; עם זאת יש כאלה שלא מתרגשים מהמהלך: "אנשים יסחרו בביטקוין בסין גם בעוד שנה מהיום"

מחזיקי מטבעות הקריפטו בסין ובהונג קונג מתקשים למצוא דרכים להגן על השקעותיהם, לאחר שהבנק המרכזי בסין הודיע אתמול כי הפעילות בתחום אינה חוקית, ופרסם צעדים מחמירים שאותם הוא מתכוון לנקוט בשוק הקריפטו, ובהם מערכות לניטור עסקאות. מחיר הביטקוין יורד כעת בכ-5%, ומחיר האת'ר צונח ב-6% על רקע הפרסומים.


"לאחר פרסום ההכרזה של הבנק, קיבלתי עשרות הודעות - מיילים, שיחות טלפון והודעות באפליקציה מוצפנת – ממחזיקי קריפטו סינים שמחפשים פתרונות כיצד לגשת ולהגן על האחזקות שלהם בפלטפורמות זרות ובארנקים הדיגיטליים הקרים", מסר ל-CNBC דיוויד לספרנס, עורך דין מטורונטו המתמחה בהעברת מחזיקי קריפטו אמידים למדינות אחרות כדי לחסוך במסים.
לדבריו, המהלך הסיני הוא ניסיון להקפיא נכסי קריפטו כך שהמחזיקים לא יוכלו לעשות איתם שום דבר חוקי. "מעבר לכך שלא יוכלו לעשות דבר עם נכס הנוטה לתנודתיות חדה, החשד שלי הוא שזה כמו רוזוולט והזהב. הממשלה הסינית 'תציע' אותם בעתיד כדי להמר אותם למטבע יואן דיגיטלי במחיר קבוע". נשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט אסר ב-1933 על אחזקת זהב, וחייב את האזרחים למכור את המתכת לממשלה תמורת כסף מזומן.

1 צפייה בגלריה
ביטקוין bitcoin
ביטקוין bitcoin
(קרדיט: pixabay)
"כבר תקופה שאני מעריך שזה מה שעומד לקרות, כחלק מהמאמצים של הממשלה הסינית לבלום תחרות למטבע היואן", הוסיף.
הבנק המרכזי של סין מסר ביום שישי באתר האינטרנט שלו כי כל עסקאות מטבעות הקריפטו בסין אינן חוקיות, כולל שירותים שמספקות פלטפורמות מסחר מחוץ למדינה.
לספרנס אמר כי חלק מהלקוחות שלו חוששים לביטחונם האישי: "הם דואגים לעצמם כי הם חוששים שהממשלה הסינית מודעת לפעילויות הקריפטו הקודמות שלהם, והם לא רוצים להפוך לג'ק מא (מייסד עליבאבא שהסתכסך עם הממשל בסין) הבא, ליעד הבא נגד צבירת הון".
עם זאת, חלק מהמומחים מעריכים כי היד הנוקשה נגד שוק הקריפטו לא תימשך זמן רב. בועז סוברדו, אנליסט מידע בתחום הפינטק הפועל מלונדון, סבור שהשוק מגיב בצורה מוגזמת להכרזה של הבנק המרכזי, בעיקר מכיוון שקשה יותר להתחקות אחר פלטפורמות המסחר בקריפטו. לדבריו, בסופו של דבר השאלה העיקרית העולה מהמהלך היא אם יש לו שיניים: "הבדיחה האולטימטיבית בקריפטו היא שסין אסרה על קריפטו כבר מאות פעמים. אני מוכן להמר שאנשים יסחרו בביטקוין בסין בעוד שנה מהיום".