סגור

הדולר יורד ל-3.67 שקלים ברקע נתוני האינפלציה בישראל ובארה"ב

המטבע האמריקאי נסוג לאחר האטה קלה באינפלציה בארה"ב;  מדד המחירים לצרכן בישראל קפץ באפריל ב-0.8% - מעל צפי האנליסטים לעלייה של 0.6%; בכנס באמסטרדם אמר יו"ר הפד: "אנחנו צריכים להיות סבלניים ולהמשיך לתת למדיניות המצמצמת לעשות את שלה" 

השקל מתחזק עם חזרת שוק המט"ח לפעילות מלאה וברקע פרסום נתוני האינפלציה בארה"ב ובישראל. הדולר יורד ל-3.67 שקלים, ונסוג מ-3.72 שקלים - השער היציג שנקבע ביום שני. היורו נחלש ל-3.98 שקלים.
בשווקים הבינלאומיים מטפס היורו ב-0.5% ונסחר ב-1.087 דולר. ביפן נסיגה של 1% בדולר, שנסחר ב-154.9 ין.
מדד המחירים לצרכן בישראל עלה בחודש אפריל בשיעור חד של 0.8%. זו עלייה גבוהה מציפיות האנליסטים, שעמדו על 0.6%. על אף שהאינפלציה החודשית עלתה בשיעור חד, הרי שהאינפלציה השנתית עלתה ב-0.1% בלבד לרמה של 2.8%, זאת מכיוון שגם מדד אפריל אשתקד עמד על רמה של 0.8%.
מדד זה מצטרף למדד מרץ, שעלה ב-0.6%, ושני מדדים גבוהים אלו יעמדו בפני בנק ישראל בהחלטת הריבית הבאה בעוד 12 יום. כעת מתחזקת ההערכה כי בנק ישראל ישאיר את הריבית על כנה.
אף שרמת האינפלציה עומדת בתוך טווח היעד של בנק ישראל (1%-3%), המדדים הבאים, של מאי ויוני צפויים להיות גבוהים יותר (0.7%-0.8%), ולדחוף את האינפלציה השנתית לכיוון ה-4%. בהתאם, רוב הכלכלנים מעריכים שבנק ישראל לא יוריד את הריבית בישיבתו הקרובה, ב-27 במאי.
האינפלציה בארה"ב האטה באפריל ל-3.4%. מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה בחודש אפריל ב-0.3% בחישוב חודשי, מתחת לתחזיות השוק שהיו לעלייה של 0.4%. גם בחישוב שנתי הציג המדד האטה קלה, לעומת אינפלציה של 3.5% שנמדדה במרץ ובהתאם לצפי השוק.
אתמול פורסם נתון מאקרו אינפלציוני מפתיע בארה"ב, ולא בכיוון החיובי: מדד המחירים ליצרן רשם באפריל עלייה חודשית של 0.5%, בשעה שהתחזיות היו לעלייה של 0.3%. מדד הליבה של היצרנים עלה ב-0.5%, מול תחזיות לעלייה חודשית של 0.2%. בצד המעודד - הנתון של חודש מרץ עודכן לירידה של 0.1%, מול הקריאה הראשונית לעלייה של 0.2%.
יו"ר הפד ג'רום פאוול חזר אתמול על עמדתו, לפיה מוקדם מדי להוריד את הריבית, לנוכח נתוני האינפלציה בארה"ב. "לא חשבנו שזו תהיה דרך חלקה, אבל הנתונים האחרונים של האינפלציה היו גבוהים ממה שכולם ציפו", אמר פאוול בכנס השנתי של התאחדות הבנקאים הזרים באמסטרדם (Foreign Bankers’ Association).
"מה שזה אומר מבחינתנו הוא שאנחנו צריכים להיות סבלניים ולהמשיך לתת למדיניות המצמצמת לעשות את שלה", אמר היו"ר, שהוסיף: "נצטרך לשמור על הריבית ברמה הנוכחית שלה לזמן ממושך יותר ממה שחשבנו". בה בעת, פאוול הבהיר כי על אף נתוני האינפלציה הגבוהים כאמור, הפד לא צפוי להעלות את הריבית.
"אני לא חושב שזה סביר, בהינתן הנתונים שיש לנו, שהצעד הבא שלנו יהיה העלאה של הריבית", ציין היו"ר – בכך חזר על הדברים שאמר היו"ר במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית האחרונה.