סגור

מועדון עם מאות אלפי לקוחות ב־950 אלף שקל: המשביר ואלקטרה נפרדות

המשביר לצרכן תרכוש את חלקה של אלקטרה צריכה במועדון לקוחות שבו כ־300 אלף חברים. שיתוף הפעולה הופסק מאחר שאלקטרה צריכה מקימה מועדון לקוחות לקראת השקת רשת קרפור

אלקטרה צריכה פונה להקמת מועדון לקוחות לקראת השקת רשת קרפור שתחליף את יינות ביתן - ולכן הופסק שיתוף הפעולה בין יינות ביתן למשביר לצרכן, שפעל תחת חברת מועדון פיננסים 365.
במאי 2016 רכשה יינות ביתן 50% ממועדון פיננסים מידי המשביר לצרכן. מועדון הלקוחות המשותף מונה כ־300 אלף חברים שמחזיקים בכרטיס מועדון שהוא כרטיס אשראי. מתוך כלל החברים, 206 אלף לקוחות גויסו על ידי המשביר לצרכן ויישארו תחת המועדון של המשביר. יינות ביתן, שסבלה בשנים האחרונות מקשיים תזרימיים, היתה הרבה פחות פעילה במועדון הזה - והצליחה לגייס כ־100 אלף לקוחות בלבד, שיעברו לאחר הפיצול למועדון החדש של אלקטרה צריכה.
2 צפייה בגלריה
רמי שביט בעלים המשביר
רמי שביט בעלים המשביר
רמי שביט, בעל השליטה במשביר לצרכן
(צילום: עמית שעל)
המשביר תרכוש את חלקה של אלקטרה צריכה (50%) במועדון פיננסים בתמורה ל־950 אלף שקל. סכום זה נמוך משוויין של האחזקות של אלקטרה צריכה בפועל, שככל הנראה התפשרה עם המשביר מכיוון שביקשה לזרז את הליך ההיפרדות ולהקים מועדון עם כניסת רשת קרפור הצרפתית לישראל. בדו"חות ל־2021 דיווחה המשביר כי "ביתן החזקות ויינות ביתן מפירים את ההסכמים בין הצדדים. ככל שלדעת החברה ההפרות הנטענות כאמור לא יתוקנו, החברה תשקול לנקוט צעדים משפטיים מתאימים".
מועדון פיננסים היא חברה פרטית ועל כן השווי שלה והרווחים אינם חשופים, אך מדו"חות המשביר עולה כי ההכנסות השנתיות של מועדון קלאב 365, שכולל גם את מועדון כרטיסי האשראי וגם את מועדון הכרטיסים הרגילים, הסתכמו ב־33.6 מיליון שקל.
2 צפייה בגלריה
המשביר לצרכן
המשביר לצרכן
סניף של המשביר לצרכן
(ערן גרנות)
הנכס העיקרי במועדון הוא מספר הלקוחות הפעילים ויתרות האשראי במועדון הפיננסים שמסתכמות ב־670 מיליון שקל. 200 אלף הלקוחות שגויסו על ידי המשביר מחזיקים באשראי של 458 מיליון שקל, בעוד לקוחות שגייסה יינות ביתן מחזיקים באשראי של 212 מיליון שקל. גובה האשראי שלוקחים חברי המועדון משמעותי, שכן ממנו נגזרות העמלות שמקבלים המשביר לצרכן ואלקטרה צריכה וכן חברת האשראי כאל.
לאחר שהגיעה עם אלקטרה צריכה להסכמות אודות הפיצול, החלה המשביר לצרכן במשא ומתן מול חברת האשראי כאל כדי להאריך את ההסכם להפעלת מועדון האשראי ב־10 שנים נוספות.