סגור

בלעדי
איל וולדמן ומור גמל ופנסיה משקיעים בחברה של ערן טל

מור ומייסד מלאנוקס ישקיעו בחברת וולטה סולאר, שמחזיקה ב־35% מענף הגגות הסולאריים לבתים פרטיים בישראל, לפי שווי של 160 מיליון שקל

מור גמל ופנסיה חוברת לאיל וולדמן ומשקיעה בענף האנרגיה הסולארית. חברת הגמל תשקיע 30 מיליון שקל בחברת וולטה סולאר, בהובלת ערן טל, לפי שווי של 160 מיליון שקל (אחרי הכסף).
ההשקעה נעשית באמצעות סבב גיוס של חברת האנרגיה, שכלל משקיעים נוספים וקיימים של וולטה שהשקיעו 10 מיליון שקל נוספים, אשר פרט לוולדמן, מנכ"ל מלאנוקס לשעבר, כלל גם בכירים מאנבידיה שכיהנו לצד וולדמן במלאנוקס. ככל הידוע, וולטה מהווה את השקעת האנרגיה הראשונה של וולדמן.
2 צפייה בגלריה
איל וולדמן מנכ"ל מלאנוקס כנס מחיר הסיפוח
איל וולדמן מנכ"ל מלאנוקס כנס מחיר הסיפוח
איל וולדמן
(צילום: עמית שעל)
מור גמל ופנסיה, שמנהלת כ־32.5 מיליארד שקל בנכסי עמיתים, נחשבת כוח עולה בעולם הגמל, אך גם לאחר גיוס של כמעט 20 מיליארד שקל היא עדיין אחת החברות הקטנות בענף הגמל - יתרון שמאפשר לה להיות חלק מסבבי השקעות צנועים יותר דוגמת ההשקעה בוולטה.
וולטה מתמחה בייזום, הקמה ותפעול של מערכות סולאריות על גגות של בתים פרטיים, מבני מסחר ומבנים ציבוריים. זהו סבב הגיוס המשמעותי הראשון של החברה - שלאחריו תחזיק מור, בהובלת אורי קיסוס, 20% מהחברה. על פי נתוני החברה, וולטה הקימה עד היום כמעט 2,000 פרויקטים בהיקף של יותר מ־50 מגה־ואט, והיא בעלת צבר של 90-80 מגה־ואט נוספים להקמה, בהיקף של מאות מיליוני שקלים. את העסקה ליוו משרדי עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן ושבלת.
וולטה סולאר הוקמה ב־2017 על ידי ערן טל וטל הרכבי, שיחזיקו ביחד לאחר הגיוס ב־45% מהחברה. החברה מחזיקה כיום ב־35% מענף הגגות הסולאריים לבתים פרטיים בישראל, כשעם לקוחותיה נמנות שפיר הנדסה, שיכון ובינוי, תחנות דלק טן והמועצה האזורית מגידו. בנוסף, על פי החברה, היא צפויה להתרחב בקרוב לשווקים נוספים בחו"ל.
2 צפייה בגלריה
מייסד ומנכ"ל וולטה סולאר ערן טל
מייסד ומנכ"ל וולטה סולאר ערן טל
מייסד ומנכ"ל וולטה סולאר ערן טל
(צילום: וולטה סולאר)
מעבר לגיוס הנוכחי, לוולטה כמה שיתופי פעולה. ב־2021 היא חתמה עם חברת EV-Edge, מקבוצת יוניון מוטורס של ג'ורג' חורש, על הסכם שבמסגרתו הן מציעות ליסינג מערכות סולאריות. באותה שנה היא הקימה במסגרת שותפות עם חברת האנרגיה הצרפתית EDF, פעילות ליזמות והקמה של מערכות סולאריות בבעלותה. על פי החברה, ההון שיוזרק לחברה בעקבות סבב ההשקעה ישמש אותה לפתח את סגמנט הליסינג לבנייני מגורים, לעסקים ולגופים מוניציפליים. במודל זה, חברת האנרגיה מממנת ומקימה מערכות סולאריות בבעלותה ומשלמת לבעלי הגגות חלק מההכנסות ממכירת החשמל.
ההשקעה של מור בוולטה מצביעה על המשך התחממות ענף האנרגיה הסולארית. אתמול נודע כי יבואנית הרכב כלמוביל רכשה את הבעלות על אנרפוינט, חברה סולארית מתחרה של וולטה. כלמוביל, שמוחזקת על ידי משפחת חרל"פ ובהובלת יניב שיראזי, רכשה את הבעלות מידי AP פרטנרס (76%) ודוראל אנרגיה (24%) לפי שווי של 160 מיליון שקל. הרכישה מהווה איום ישיר על הדומיננטיות של וולטה.