סגור

בלעדי
דהרי ואדיב ישלמו לביג פיצויים של 40 מיליון שקל

הפיצויים יינתנו תמורת ויתור של ביג על אופציה שניתנה לה מהבעלים של תנופורט לרכישת ישפרו סנטר מודיעין ב־425 מיליון שקל. כעת ריט 1 עשויה לממש את האופציה שקיבלה מדהרי ואדיב לרכישת המתחם

כידן דהרי וירון אדיב ישלמו פיצויים בגובה של 40 מיליון שקל לחברת הנדל"ן ביג שבשליטת יהודה ורוני נפתלי. ל"כלכליסט" נודע כי בכך מסתיים הסכסוך המר בין ביג ובין דהרי ואדיב, הבעלים של חברת תנופורט. הפיצויים יינתנו תמורת ויתור של ביג על אופציה שניתנה לה בידי השניים לרכישת ישפרו סנטר מודיעין בתמורה ל־425 מיליון שקל.
דהרי ואדיב חתמו באפריל 2020 על הסכם לרכישת חברת ישפרו מידי נכסים ובניין תמורת 800 מיליון שקל במזומן, כפוף להתאמות. במועד החתימה שילמו השניים 50 מיליון שקל, כשאת היתרה התחייבו לשלם עד סוף 2020. לשניים ניתנה אפשרות לשלם עד אותו מועד רק 100 מיליון שקל מתוך היתרה, ובכך לדחות את מועד השלמת העסקה לסוף מרץ 2021. יומיים לפני סוף 2020 חתמו אדיב ודהרי על הסכם עם ביג שנועד לסייע להם בהשלמת העסקה, שבמסגרתו התחייבה ביג להעמיד לשניים הלוואה מיידית למשך שנה בגובה של 100 מיליון שקל, שיהוו את התשלום השני לנכסים ובניין.
בתמורה הסכימו דהרי ואדיב להעניק לביג אופציה לרכוש את המרכז המסחרי של ישפרו במודיעין, לאחר שהשניים ישלימו את העסקה לרכישת חברת ישפרו, כולל המרכז המסחרי במודיעין.
בסוף מרץ 2021 שילמו דהרי ואדיב את יתרת הסכום לנכסים ובניין - והשלימו את רכישת ישפרו ב־818 מיליון שקל. ואולם, רשות התחרות הערימה קשיים על מכירת הנכס במודיעין לביג - מה שאילץ את דהרי ואדיב לחפש מקורות מימון אחרים ויקרים יותר. באותו החודש קיבלו השניים ערבויות בנקאיות בהיקף של 213 מיליון שקל מחברת ריט 1, במסגרת הסכם אופציה שנחתם בין ריט 1 לישפרו. באותו הסכם העניקה ישפרו לריט 1 אופציה עד סוף 2021 לרכוש מידיה 75% מישפרו סנטר מודיעין, במקרה שהעסקה עם ביג לא תצא אל הפועל.
ביג לא ויתרה על הנכס, ובתום תהליך ארוך מול רשות התחרות היא קיבלה את אישורה של הממונה על התחרות לרכישת ישפרו מודיעין, כפוף למכירת נכס אחר במודיעין שאותו מחזיקה ביג עם מגה אור. ביג פנתה לישפרו כדי להשלים את העסקה, ובמקביל דיווחה ריט 1 שהאופציה שלה לגבי ישפרו מודיעין לא תיכנס לתוקף והערבויות שהעמידה יוחזרו לריט 1.
1 צפייה בגלריה
כידן דהרי בעלים של חברת ה נדלן המניב תנופורט
כידן דהרי בעלים של חברת ה נדלן המניב תנופורט
מימין: כידן דהרי וירון אדיב
(צילום: ישראל הררי)
ביג, המנוהלת בידי חי גאליס, חזרה וניסתה לסגור את העסקה מול דהרי ואדיב, אך ללא הצלחה. במקביל, ביג האשימה את השניים בעיכוב מכוון של העסקה, ובתגובה היא הודיעה להם בסוף אוגוסט בשנה שעברה כי ההטבות שהסכימה להעניק להם בטלות, וכי היא דורשת לחתום על הסכם המכר ולממש אותו בהתאם לתנאי העסקה המקוריים. בתגובה להודעת ביג, דהרי ואדיב הודיעו לה כי ביטול ההסכמות מולם מהווה הפרה של ההסכם ביניהם, וכי לנוכח הפרתו היסודית של ההסכם ניתנת על ידיהם הודעת ביטול להסכם.
ביג פנתה להליכים משפטיים באמצעות תביעה בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בית המשפט דחה בקשה של ביג לסעדים זמניים בתביעה, במה שנראה הולך לניצחון של דהרי ואדיב. במקביל, ריט 1 הודיעה כי היא מממשת את האופציה מול דהרי ואדיב לרכישת ישפרו מודיעין.
ההפסד של דהרי ואדיב הגיעה אחרי שביג שניגשה לתביעה נגדם במחוזי מלווה בעורכי דין ממשרד הרצוג פוקס נאמן בראשות גלעד וקסלמן, החליפה אותם בלערעור בחגי הלוי ועידן סגר ממשרד בן צור. דהרי ואדיב יוצגו בידי עו"ד רון ברקמן, בשני ההליכים.
בית המשפט שלח את ביג ודהרי לגישור בפני עו"ד לוי אמיתי, ובימים האחרונים הגיעו הצדדים להסכמות כי דהרי ואדיב יפצו את ביג ב־40 מיליון שקל, ביג תוותר על האופציה שבידיה, ושני הצדדים ייסוגו מכל טענה זה כלפי זה. עתה נשאר לראות אם דהרי ואדיב יכבדו את האופציה לריט 1, או שגם כאן יגיעו הצדדים לעימות משפטי בשל העובדה שערכו של הנכס עלה בשנה האחרונה משמעותית מעבר לשווי שבו סוכם על מכירתו לביג.