סגור

"השנה הטובה ביותר מאז 2009": מה עשתה קרן ההשתלמות שלכם באוקטובר?

נועם רוקח, מנהל ההשקעות הראשי באנליסט, שמובילה את טבלת תשואות קופות ההשתלמות באוקטובר עם 2.87%: "הכלכלה העולמית נמצאת בכיוון של צמיחה נאה השנה וגם בשנה הבאה"

הזינוק בשוק המניות המקומי באוקטובר הקפיץ את התשואות של קרנות ההשתלמות. מדדי ת"א־35 ות"א־90 עלו באוקטובר ב־3% ו־6% בהתאמה, תוך כדי ששוק המניות הישראלי הגיע לשיא ונסחר בשווי של יותר מטריליון שקל. בהתאם לכך קרנות ההשתלמות של החוסכים במסלול הכללי זינקו ב־2.38% בחודש שעבר, והן רושמות תשואה ממוצעת של 11.83% מתחילת השנה.
את התשואה הטובה ביותר באוקטובר השיגה קרן ההשתלמות של אנליסט, שטיפסה ב־2.87%. קרן אנליסט, בניהול נועם רוקח, היא אחת מהקטנות בענף, עם הון מנוהל של 4 מיליארד שקל בלבד. אחריה, במרחק קטן, נמצאת הקרן של ילין לפידות, שעלתה ב־2.85%, ומנהלת 16.4 מיליארד שקל.
2 צפייה בגלריה
נועם רוקח סמנכל השקעות של חברת אנליסט
נועם רוקח סמנכל השקעות של חברת אנליסט
נועם רוקח מנהל ההשקעות הראשי באנליסט
במקום השלישי נמצאת הקרן של מיטב דש, שעלתה 2.57%, ומנהלת 10.2 מיליארד שקל. "2021 מסתמנת כשנה חריגה מאוד מבחינת התשואות שלה. אמנם קשה לחזות כיצד היא תסתיים, אבל נכון להיום זו שנת ההשקעות הטובה ביותר מאז 2009 לחסכונות הציבור", מציין רוקח.
מנהל ההשקעות הראשי באנליסט הוסיף: "התשואה הגבוהה של הקרנות הושגה בעקבות היציאה ממשבר הקורונה וגם כי המסלולים הכלליים העלו את החשיפה של הקרנות למניות, והיא מתקרבת ל־50%".
מה הביא לעליות החדות כל כך בשוק המקומי?
"הכלכלה העולמית נמצאת בכיוון של צמיחה נאה השנה וגם בשנה הבאה. אם נסתכל על הכלכלה המקומית, התוצר פה צומח בקצב של 7% והגירעון בסביבות 5.5% בלבד. אלו מספרים שמשקפים את העוצמה של הכלכלה הישראלית וגבוהים משמעותית ממה שהיה ניתן לצפות בתחילת השנה. גם אם הצמיחה תתמתן בשנה הבאה ‑ היא עדיין תהיה גבוהה מהצמיחה טרום המשבר".
מנהלי ההשקעות מתעלמים מהסיכונים בשוק?
"קיימים סיכונים לשוק המניות. האויב לשווקים הוא בעיקר האינפלציה העקשנית והרצון של הבנק המרכזי להילחם בה על ידי העלאת הריבית. אנחנו נכנסים לשנה עם עליית ריבית בארצות הברית, שעשויה לגרור העלאת ריבית גם בישראל. שוק המניות יכול 'להסתדר' עם עלייה מתונה בריבית, אבל העלאה מהירה מדי עלולה לפגוע בשווקים".
2 צפייה בגלריה
אינפו כל המספרים של ענף ההשתלמות
אינפו כל המספרים של ענף ההשתלמות
מדד העקביות של קבוצת קלי בוחן את משך הזמן שבו הושגה תשואה גבוהה מהממוצע. לדוגמה: קופה אשר השיגה ב-18 חודשים מתוך 36 חודשים תשואה מעל לממוצע תקבל ציון 50%
האם לנוכח התמחורים בשוק אתם משנים פוזיציות?
"בכנות, נשארנו באותן פוזיציות ולא עשינו שינויים בתיק לאורך השנה האחרונה. אנחנו גם לא מתכוונים לבצע שינויים גסים בתיק בהמשך".
הקרן של מיטב דש היא בעלת התשואה הגבוהה ביותר בשנת 2021. הקרן, בניהול גיא מני, טיפסה ב־13.34% השנה. הקרן של אנליסט טיפסה 13.19% ב־2021 והיא במקום השני.
בשלוש השנים האחרונות מובילות את טבלת התשואות הקרנות של מיטב דש, עם 30.92%, וכלל, שצמודה אליה עם 30.9%. ילין לפידות, עם תשואה של 30.19%, נמצאת במקום השלישי. הקרן הגדולה ביותר בענף היא של אלטשולר שחם, שמנהלת כמעט 70 מיליארד שקל. קרן זו היא גם האחרונה ב־2021, עם תשואה של 9%.