סגור

בלעדי לכלכליסט
המוסדיים מנעו משיכת כסף בקרנות השתלמות למרות הקורונה ובניגוד לחוק

בעקבות תקשורת לקויה בין רשות המסים ומנהלי קרנות השתלמות נמנעה מהחוסכים אפשרות למשוך חלק מכספי ההשתלמות מתוקף תקנות לשעת חירום וללא תשלום מס רווחי הון

בעקבות אי הבנה ותקשורת לקויה בין רשות המסים ומנהלי קרנות ההשתלמות, נמנע מהחוסכים למשוך את כספי ההשתלמות. מדובר במשיכת הון שהתאפשרה מתוקף תקנות שעת החירום עם התפרצות הקורונה.
ביום שלישי האחרון פנתה רשות המסים לחברות ביטוח ובתי השקעות מובילים בענף ועדכנה אותם כי התקבלו תלונות של בעלי קרנות השתלמות על כך שנמנע מהם למשוך את כספם. זאת, למרות זכותם למשוך כספים מתוקף הוראת השעה שנחקקה על רקע התפשטות נגיף הקורונה.
הוראת השעה שנחקקה באוגוסט אפשרה לעובדים שכירים ועצמאים, שהכנסתם נפגעה כתוצאה מהקורונה למשוך חלק מהחיסכון בקרן ההשתלמות שברשותם ללא תשלום מס רווחי הון. כאשר המשיכה נעשתה על בסיס הצהרה בלבד והסכום המקסימלי שניתן למשיכה חודשית "ללא קנס" עמד על 7,500 שקל ו-45 אלף שקל לשנה.
1 צפייה בגלריה
השקעה חיסכון כסף קופות גמל קרנות השתלמות קרן השתלמות
השקעה חיסכון כסף קופות גמל קרנות השתלמות קרן השתלמות
משיכהת הכסף התאפשרה רק בין ה-10 באוגוסט 2020 ועד ה-9 בפברואר 2021
(צילום: שאטרסטוק)
אישור ההוראה על ידי הכנסת גרר ביקורת על כך שההוראה עלולה לפגוע בחיסכון ארוך הטווח של החוסכים. מתוך כך הוא רוכך וביצוע המשיכה התאפשרה רק בין ה-10 באוגוסט 2020 ועד ה-9 בפברואר 2021.
מאז חודש פברואר האחרון נצמדו המוסדיים לנוסח המקורי של תקנות הקורונה והוראות השעה ובקשות למשיכה של קרנות השתלמות מתוקף התקנה סורבו.
עתה מתברר כי התפרקות הממשלה בחודש אוקטובר האחרון הביאה לידי כך שדחיית בקשות אלו נעשו שלא כחוק. רשות המסים הכווינה את מנהלי הקרנות לסעיף 38 לחוק יסוד הכנסת. זה מסביר כי חיקוק חוק שתוקפו פקע פחות מחודשיים לאחר פיזור הכנסת, יוארך שלושה חודשים לאחר הכנסת הנכנסת. לכן תוקף הוראת השעה לעניין משיכת קרן השתלמות בפטור ממס הוארכה וסיומה נדחה לחודש יולי 2021.
חלק מנציגי המוסדיים שלא לציטוט האשימו את רשות המסים והרגולטורים בכך שלא יידעו אותם מראש שיש להאריך באופן אוטומטי את האפשרות למשוך כספים. אם כי כדאי לציין שהרגולטור האחראי על קרנות ההשתלמות, כלומר רשות שוק ההון, אינו אחראי על תקנות אלו שהתקבלו דרך משרד האוצר.
קרנות ההשתלמות מנהלות 289 מיליארד שקל. הצבירה של הקרנות ב-12 החודשים האחרונים הסתכמה ב-13 מיליארד שקל. מדובר בסכום גדול יותר מהצבירות שאפיינו את הענף בשנה שלפניה והסתכמה ב-10.6 מיליארד שקל. לרשות המיסים אין נתונים זמינים לכמות המשיכות מאז חוקקה הוראת השעה אך הנתונים מראים כי מתן ההטבה למשוך את קרנות ההשתלמות לא פגעה בצמיחתו של הענף. מי שבחר שלא למשוך את הכספים נהנה מתשואה בשיעור שנע בין 2% ל-6% לאורך שנת 2020.