סגור

כגודל הנכסים, גודל האחריות? באילו מניות משקיעה קרן הפנסיה הגדולה בארה"ב

קרן הפנסיה Calpers מנהלת נכסים בשווי של כמעט חצי טריליון דולר עבור עובדי ציבור בקליפורניה; אך למרות האחריות הכבדה כלפי החוסכים, הקרן משקיעה במניות שנחשבות בעיני רבים כמסוכנות והתנודתיות ביותר בוול סטריט; האם זה משתלם לה ולעמיתים החוסכים?

קרן הפנסיה הגדולה בארה"ב, Calpers, שמיועדת עבור עובדי ציבור בקליפורניה, משקיעה במניות שנחשבות בעיני רבים כמסוכנות ביותר בוול סטריט – הלוא הן מניות ה'מם' גיימסטופ ו-AMC, חביבות הגולשים מ'רדיט' ופלטפורמת ההשקעות רובינהוד.


קרן הפנסיה ששמה המלא הוא California Public Employees’ Retirement System היא למעשה חברה ממשלתית שאינה נסחרת. בין השקעותיה, אמנם גם חברות שנחשבות ליותר שמרניות, כמו ברקשייר הת'וואי של וורן באפט, אך היא כבר השקיעה בעבר בחברות שנחשבות לפחות שמרניות, כמו מניות של חברות קנאביס.

2 צפייה בגלריה
רשת קולנוע AMC אוסטין טקסס
רשת קולנוע AMC אוסטין טקסס
רשת בתי הקולנוע AMC, אוסטין טקסס
(צילום: בלומברג)

ברבעון הרביעי של 2021 הכפילה Calpers ביותר מפי ארבעה את השקעותיה ברשת בתי הקולנוע AMC ובחברת הגיימינג גיימסטופ, כך פורסם באתר מרקטווטש, אך גם במניית חברת ההשקעות של וורן באפט. כמו כן מימשה 11% מאחזקותיה בחברת התוכנה פלנטייר (אחת מהמניות האהודות על גורו ההשקעות קתרין ווד).
קרן הפנסיה הצהירה על השקעותיה האחרונות לרשות לני"ע בארה"ב (ה-SEC), אך סירבה להגיב על השינויים הנ"ל שביצעה בהשקעותיה, כפי שפורסם במרקטווטש.
הקרן מנהלת נכסים בשווי של כמעט חצי טריליון דולר (480 מיליארד דולר), יותר מכל קרן פנסיה אחרת בארה"ב. לכן, על פניו נראה מוזר שקרן שמנהלת נכסים בשווי כל כך גבוה יחסית, משקיעה במניות שנחשבות אולי לתנודתיות ביותר בוול סטריט.
אך שוב, זו לא הפעם הראשונה שהקרן משקיעה במניות פחות מסורתיות: בשנת 2000 הקרן השקיעה במניות של יצרניות מריחואנה, ובמקביל מכרה את אחזקותיה במניות של חברות טבק תוך מדיניות החרמה על הסקטור.
וחזרה לימינו אנו: קרן הפנסיה רכשה במהלך הרבעון הרביעי של אשתקד 503 אלף מניות של AMC ובכך הגדילה אחזקותיה ברשת בתי הקולנוע ל-619,400 מניות. מניית AMC נסקה ב-2021 ב-1,183%, אך מתחילת 2022 נופלת ב-34% ולמעשה מוחקת שליש משוויה. מדד S&P 500 מחק עד כה השנה 9%.

2 צפייה בגלריה
רובינהוד גיימסטופ 2
רובינהוד גיימסטופ 2
מנייית גיימסטופ בלטה במיוחד אשתקד מבין מניות ה'מם'
(צילום: איי אף פי)

מניית גיימסטופ נחתכת ב-18% מתחילת 2022. אשתקד זינקה ב-687%. הקרן רכשה ברבעון הרביעי 70,600 מניות של חברת הגיימינג ונכון לסוף 2021 עמדו אחזקותיה בחברה על 85,400 מניות.
מניית ברקשייר מטפסת השנה ב-5.3%, אחרי שניתרה אשתקד ב-29%. הקרן קנתה 1.7 מיליון מניות ברקשייר במהלך הרבעון הרביעי וסיימה את השנה עם אחזקה של 5.6 מיליון מניות של החברה.
ומנגד, מימשה הקרן 382,239 מניות וסיימה את 2021 עם 3.2 מיליון מניות של חברת הטכנולוגיה. מניית פלנטייר נפלה עד כה השנה ב-39%, אחרי שנחתכה ב-21% אשתקד.