סגור

נכסים ובניין: פועלים להשגת מימון להשלמת עסקת גב ים

החברה מדווחת הבוקר לבורסה כי היא כבר בוחנת חלופות לצורך המימון של רכישת מניות גב ים מאהרון פרנקל. זאת בעקבות נפילת העיסקה למכירת מגדל HSBC בניו יורק - התמורה במכירה זו, שלא תצא לפועל, אמורה היתה לשמש לרכישת המניות מפרנקל

נכסים ובניין מדווחת הבוקר לבורסה כי היא כבר פועלת להשגת מימון להשלמת עסקת גב ים, בעקבות לביטול העסקה למכירת מגדל HSBC בניו יורק. אתמול פורסם בכלכליסט כי אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, העסקה למכירת מגדל HSBC בניו יורק צפויה להתבטל ולייצר אתגר משמעותי לנכסים ובניין - שתכננה להשתמש בכסף שאמור היה להתקבל מהעסקה לטובת רכישת המניות של אהרון פרנקל בגב ים.
הבוקר אכן הודיעה נכסים ובניין על ביטול העסקה בניו יורק. נפילתה של עסקת HSBC נעוצה, בין היתר, בעובדה שהרוכשת ממונפת מאוד, ועליית הריבית ומצב השווקים לא מאפשרים לה לגייס את החוב שהיא צריכה כדי לבצע את הרכישה. אירוע נוסף שהתרחש באחרונה, אך היה צפוי, הוא ההודעה של בנק HSBC - ששוכר 63% משטח המגדל - כי לא יחדש את החוזה ב־2025.
בדצמבר חתמה נכסים ובניין על העסקה למכירת המגדל לחברת Innovo Property Group תמורת 855 מיליון דולר. הרוכשת הפקידה כבר 35 מיליון דולר, ומועד השלמת העסקה, שחלף, נדחה יותר מפעם אחת. בניכוי הלוואה של 378 מיליון דולר, תשלומי עמלות ומס, נכסים ובניין אמורה היתה ליהנות מתזרים נטו של 343 מיליון דולר (כ־1.15 מיליארד שקל) בעקבות המכירה.
1 צפייה בגלריה
מימין: אהרון פרנקל ו דורון כהן מנכ"ל דסק"ש
מימין: אהרון פרנקל ו דורון כהן מנכ"ל דסק"ש
מימין: אהרון פרנקל ומנכ"ל דסק"ש דורון כהן
(צילומים: ויקיפדיה, אוראל כהן)

בנכסים ובניין תכננו להשתמש בסכום מעסקת HSBC כדי לממן חלק מעסקת פרנקל, שבמסגרתה אמורה החברה לרכוש את מניותיו בגב ים (37.2%) תמורת 3.1 מיליארד שקל, ולעלות לאחזקה של 81.7% בחברה. לפני כשלושה חודשים אושרה הצעת הרכש שפרסמה נכסים ובניין לגב־ים, שבמסגרתה תהפוך לבעלת השליטה בגב ים.
הבוקר מדווחת נכסים ובניין כי בימים האחרונים התנהלו בינה בין הרוכשת של המגדל מגעים במסגרתם העלתה הרוכשת הצעות לשינויים במתווה העסקה ומימונה, אך היא דחתה אותם. השלמת העסקה אמורה היתה להתבצע עד היום בשעות הערב. הנקודה המעניינת בדיווח היא שנכסים ובניין מציינת שהיא פועלת להשגת המימון הנדרש לה להשלמת עסקת גב ים-פרנקל. מנכ"ל דסק"ש ונכסים ובניין דורון כהן הביע ביטחון רב בהשלמת העסקה.
על פי ההסכם המקורי בין נכסים ובניין לפרנקל, העסקה צריכה להיות מושלמת ב-6 ביוני, אך לכהן יש אפשרות לבקש את דחיית השלמת העסקה ב-45 יום. בפני כהן עומדת אפשרות לנסות לגייס כסף להשלמת העסקה, אך בתנאי שוק לא מיטביים - נכסים ובניין תצטרך לגייס 700-600 מיליון שקל. היא תוכל לעשות זאת באמצעות הנפקת אג"ח, הנפקת מניות או מכירת נתח ממניות גב־ים במחיר נמוך יותר מזה שנרכש מ פרנקל. כהן שוקל אפשרויות פיננסיות נוספות כדי להביא להשלמת עסקת פרנקל, ובהן מכירת מניות של גב־ים - באופן שלא פוגע בשליטה בחברה.