סגור

רוסיה מנתקת את אספקת הגז לפינלנד; הרובל בשיא של שבע שנים מול היורו

חברת הגז הפינית הודיעה כי מחר בבוקר תופסק ההזרמה מרוסיה - אך ציינה כי לא צפויים שיבושים באספקה במדינה; הרובל בשיא של ארבע שנים מול הדולר - רוסיה הודיעה אתמול כי חצי מ-54 הלקוחות של גזפרום פתחו חשבונות בגזפרומבנק לקראת העברת התשלום על הגז

פינלנד תהפוך מחר למדינה האירופית השלישית שתנותק מגז רוסי בעקבות סירובה לשלם עבורו ברובל, ועל רקע המלחמה באוקראינה ובקשתה, יחד עם שוודיה, להצטרף לנאט"ו. ספקית הגז הגדולה בפינלנד, גאסום, שבבעלות ממשלתית מלאה, הודיעה היום כי מחר בבוקר תיעצר אספקת הגז הרוסית למדינה.

בחברה הפינית הוסיפו כי התכוננו היטב לתרחיש כזה, וציינו: "לא תהיה הפרעה באספקת הגז; נוכל לספק את הביקוש בחודשים הקרובים". הגז הרוסי מהווה 5% בלבד מצריכת האנרגיה של פינלנד - ומשמש בעיקר מפעלים, ולא לחימום ביתי כמו במדינות אחרות באירופה.
בינתיים פינלנד תקבל גז מהצינור המגיע מאסטוניה, אולם הקיבולת שלו עלולה לא להספיק, מאחר שאספקת הגז הרוסי מהווה כ-70% מכלל צריכת הגז במדינה. עם זאת כמה חברות במדינה כבר הודיעו כי עברו להשתמש בדלק, ואחרות הבטיחו לעצמן מקורות אחרים של גז טבעי. ממשלת פינלנד הודיעה כי תשכור יחד עם אסטוניה אסדה צפה לקבלת גז נוזלי לקראת החורף הקרוב.
לפני כשבוע עצרה חברת החשמל הרוסית RAO Nordic את אספקת החשמל לפינלנד, לאחר שלא קיבלה תשלום על משלוחים קודמים, לדבריה. חברת החשמל הפינית, פינגריד, הודיעה שרוסיה מספקת רק אחוז קטן מהחשמל של המדינה, וביכולתה למצוא חלופות.
בסוף אפריל עצרה רוסיה את אספקת הגז לפולין ובולגריה על רקע הסנקציות שהוטלו על מוסקבה בעקבות הפלישה לאוקראינה.

2 צפייה בגלריה
חברת הגז הרוסית גזפרום חברת גז רוסית
חברת הגז הרוסית גזפרום חברת גז רוסית
מתקן של גזפרום
(צילום: שאטרסטוק)
בתוך כך הרובל הרוסי עולה לרמה הגבוהה ביותר שלו לעומת היורו והדולר מאז יוני 2015 ומרץ 2018, בהתאמה. ברקע: כוונת מדינות האיחוד האירופי להעביר לרוסיה תשלום עבור הגז והגבלות הון שהטילה מוסקבה.
רוסיה הודיעה אתמול כי חצי מ-54 הלקוחות של ענקית הגז גזפרום פתחו חשבונות בגזפרומבנק - שהוא חלק מקונצרן גזפרום; זאת לקראת המועד האחרון לתשלום עבור אספקת הגז.
פתיחת החשבונות התאפשרה לאחר שבכירים באיחוד האירופי התירו למדינות להמשיך ולרכוש גז רוסי - ללא שהדבר ייחשב הפרה של הסנקציות שהוטלו על מוסקבה בעקבות הפלישה לאוקראינה.
אחת הסיבות לעלייה ברובל היא שהתשלומים יתבצעו במטבע הרוסי, במקום ביורו - כך לפי יורו פופוב, בכיר בחטיבת ההשקעות של הבנק הגדול ברוסיה, סברבנק.

2 צפייה בגלריה
פוטין על רקע רובל רוסי
פוטין על רקע רובל רוסי
פוטין על רקע רובל רוסי
(EPA שאטרסטוק)
המטבע הרוסי עולה כעת בבורסה במוסקבה ב-5% לעומת המטבע האירופי לרמה של 61.1 רובל ליורו - לאחר שכבר נגע ברמה של 59.02 רובל ליורו. במקביל מתחזק הרובל ב-4% לעומת המטבע האמריקאי לרמה של 59.1 רובל לדולר, לאחר שכבר נגע ברמה של 57 דולר.
הרובל זינק ב-30% לעומת הדולר מתחילת השנה, למרות המשבר הכלכלי ברוסיה, בין השאר ברקע התמיכה שהעניקה מוסקבה למטבע מאז הפלישה לאוקראינה.
בין השאר חברות רוסיות שהכנסותיהן ביורו או בדולרים מחויבות להמיר אותן לרובל. כמו כן הוטל איסור על משיכת מט"ח מהבנקים ברוסיה.
רובל חזק יסייע אמנם למלחמה באינפלציה ברוסיה וליבואנים - אולם יפגע ביצואניות. אנליסטים מעריכים כי במוסקבה לא מעוניינים בהתחזקות נוספת של המטבע.
בכיר בבנק המרכזי הרוסי טען היום כי הרובל נותר "מטבע חופשי".