סגור

מיטרוניקס חוגגת רבעון מוצלח ומעדכנת מעלה את תחזית הצמיחה השנתית שלה

הרווח הנקי זינק ב-26% והסתכם ב-115 מיליון שקל, עם זינוק של כ-36% בהכנסות שהסתכמו ב-570 מיליון שקל; החברה הסבירה את הגידול החד בצבר שלה בביקושים הגוברים למוצרים שהיא מציעה לבריכות פרטיות, במרכזם הרובוטים המיועדים לנקות אותן

התרחבות טרנד בריכות השחייה הפרטיות ואיתו הביקוש הגובר לרובוטים המשמשים לניקויין, סיפקו למיטרוניקס של קיבוץ יזרעאל רבעון חזק - עם זינוק של כ-36% בהכנסות שהסתכמו ב-570 מיליון שקל, לעומת הכנסותיה ברבעון הראשון של 2021 שהסתכמו ב-419 מיליון שקל.


ברבעון הראשון הרווח הגולמי של מיטרוניקס גדל ב-29.4% לסכום של 236 מיליון שקל, הרווח התפעולי שלה גדל ב-27.3% ל-143 מיליון שקל והרווח הנקי זינק ב-26% והסתכם ב-115 מיליון שקל – לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

2 צפייה בגלריה
שרון גולדנברג מנכ"ל מיטרוניקס
שרון גולדנברג מנכ"ל מיטרוניקס
שרון גולדנברג מנכ"ל מיטרוניקס
(צילום: אמונה אנקר)

נכון לסוף הרבעון הראשון של השנה, מיטרוניקס החזיקה בצבר הזמנות של יותר מ-635 מיליון שקל, המיועדות לאספקה במהלך 2022 וזאת לעומת צבר בהיקף של 378 מיליון שקל שהיא החזיקה בתקופה המקבילה אשתקד.
החברה הסבירה את הגידול החד בצבר שלה בביקושים הגוברים למוצרים שהיא מציעה לבריכות פרטיות, במרכזם הרובוטים המיועדים לנקות אותן. זאת, לצד המשך התפתחות תחום הבריכות הפרטיות בשווקי היעד המרכזיים שבהם היא פועלת, ארה"ב ואירופה.
ברבעון הראשון היא רשמה צמיחה של 41% בארה"ב ושל 49% באירופה. בחברה מתרשמים כי הביקושים לבריכות חדשות יימשכו עמוק אל תוך 2022 , כמו גם שדרוגים של בריכות קיימות ואיתם הטמעה של אוטומציה – מה שיוביל לביקוש נוסף למוצרים שהיא מציעה לשוק זה.
על רקע תוצאות פעילותה בשלושת החודשים הראשונים של השנה, מיטרוניקס עדכנה את תחזית ההכנסות שלה ל 2022 והיא מעריכה כי במהלך השנה הכנסותיה יגדלו בשיעור שבין 18% ל-22%. זאת, לעומת תחזית צמיחה "צנועה" יותר שהיא פרסמה בסוף 2021 ודיברה על צמיחה של מעל 17%.
98% ממוצרי מיטרוניקס מיועדים ליצוא ופעילותה מתאפיינת בהטיה עונתית חזקה, שכן 65% ממכירותיה נעשים במחצית הראשונה של השנה. זאת, בעיקר על רקע הכוונת מכירותיה לחצי הכדור הצפוני שבו הבריכות הפרטיות נפתחות לרוב בחודשים אפריל – מאי ונסגרות בספטמבר. היא מחזיקה בנתח של 48% מהשוק העולמי בתחום הרובוטים לניקוי בריכות ועוסקת בפיתוח של מוצרים חדשים בתחום, במטרה לשמר את המובילות הטכנולוגית שלה ולחדור לפלחי שוק חדשים. ברבעון הראשון של השנה הוצאותיה בתחום המו"פ הסתכמו בכ-15 מיליון שקל, עליה של כמעט 50% לעומת התקופה המקבילה.

2 צפייה בגלריה
מגזין מנהלים 2018 פס ייצור מפעל מיטרוניקס ב יזרעאל
מגזין מנהלים 2018 פס ייצור מפעל מיטרוניקס ב יזרעאל
פס ייצור מפעל מיטרוניקס ביזרעאל
(צילום: אלעד גרשגורן)

כך, מיטרוניקס הרחיבה ברבעון הראשון את מכירותיה בתחום מוצרי הבטיחות והמוצרים הנלווים לבריכות שחיה, והן הסתכמו ביותר מ-13 מיליון שקל, עלייה של 47% לעומת המכירות שלה בתחום זה ברבעון הראשון של 2021. מדובר במוצרים שכוללים מערכות לגיוי ולמניעת מקרי טבעיה בבריכות, כיסויים לבריכות שחייה פרטיות, מערכות סולאריות לחימום מים ועוד.
חרף ההצלחה של במכירות במהלך הרבעון, הקשיים בשרשרת האספקה בעולם הובילו לשיבוש במכירות של מיטרוניקס בתחום הרובוטים המשמשים לניקוי של בריכות ציבוריות. מדובר בעיקר בבריכות בבתי מלון, מרכזי ספורט ובריכות אולימפיות.
מכירותיה בסגמנט פעילות זה צנחו ברבעון ב-16% לעומת הרבעון המקביל ב-2021 והסתכמו ב 19.7 מיליון שקל לעומת מכירות בהיקף של 23.4 מיליון שקל ברבעון המקביל. הקושי שעמד לפני מיטרוניקס בנושא זה קשור למחסור ברכיבים אלקטרוניים ייחודיים הדרושים לרובוטים המשמשים לניקוי בריכות ציבוריות ובשל כך, היא התקשתה לענות לכל הביקושים. עם זאת, החברה מציינת בדוחותיה כי פעלה לרכש של רכיבים וחומרים הדרושים לשימור פעילות ייצור רציפה וכי במהלך הרבעון עמדה ביעדי הייצור שקבעה לעצמה.
בנוסף להתמודדותה עם הקשיים בשרשרות האספקה, ברבעון הראשון של השנה מיטרוניקס היתה נתונה גם להשפעת שערי מטבע לעומת הרבעון המקביל אשתקד: האירו שהיווה 42% ממכירותיה נחלש בשיעור של 6.7% אל מול השקל והדולר האמריקאי שהיווה כ-50% מהמכירות שלה נחלש בשיעור של 1.1% אל מול השקל. לאלה מתווספת היחלשות של 7.3% בשער הדולר האוסטרלי אל מול השקל, מטבע שהיווה 7% מכלל המכירות של מיטרוניקס ברבעון הראשון. בחברה אומרים כי שינויי שערי החליפין הובילו לקיטון של יותר מ-23 מיליון שקל במכירותיה, לקיטון של 18 מיליון שקל ברווח הגולמי ולקיטון של יותר מ-16 מיליון שקל ברווח התפעולי שלה.
נכון לסוף הרבעון הראשון של השנה, מיטרוניקס החזיקה בצבר הזמנות של יותר מ-635 מיליון שקל, המיועדות לאספקה במהלך 2022 וזאת לעומת צבר בהיקף של 378 מיליון שקל שהיא החזיקה בתקופה המקבילה אשתקד
מדובר ברבעון הראשון של מיטרוניקס מתחת לניהולו של המנכ"ל החדש, שרון גולדנברג שמונה לתפקיד בינואר האחרון במקום אייל טריבר. היא נסחרת בתל אביב לפי שווי של 6 מיליארד שקל ועם פרסום דוחותיה - אתמול המניה שלה עלתה ב-10%.
סמנכ"ל הכספים של מיטרוניקס, מני מימון אמר אתמול ל"כלכליסט" כי כבר במהלך השנה שעברה החברה הקדימה והשקיעה 5 מיליון שקל על הרחבת כושר הייצור שלה תוך פתיחה של קו חדש, כדי לעמוד בקצב ההזמנות.
לדבריו "הצטיידנו במלאי ראוי של חומרי הגלם הדרושים לנו שהוא מלאי גדול בצורה משמעותית, כדי לשמר את רציפות הייצור ולספק לשוק את מה שהוא מבקש".
מנכ"ל החברה, שרון גולדנברג העריך כי מגמת הצמיחה בשוק בריכות השחייה הפרטיות בעולם תישמר, וציין כי כיום פחות מ-20% מהבריכות בעולם מנוקות באמצעות רובוטים – מה שהופך את השוק שבו מיטרוניקס פועלת ל"אוקיינוס כחול".