סגור

מגדל עיכבה את חלוקת מענק הפרישה למנכ"ל מיטרוניקס שהזניק את שווייה

חברת הביטוח, בעלת המניות הגדולה מקרב המיעוט, טענה כי יש לפרט את כל רכיבי המענק אף שהוא תואם את מדיניות החברה. אחרי פירוט הנימוקים, בעלי המניות צפויים לאשר את המענק היום

אף שאייל טרייבר, המנכ"ל היוצא של מיטרוניקס, הצליח במהלך 13 שנות כהונתו להעלות את שווי החברה לכמעט 9 מיליארד שקל לעומת פחות ממיליארד שקל בעת שנכנס לתפקיד, הפרישה שלו מלווה בקולות צורמים ובהתנגדות מפתיעה של מוסדיים, בראשות מגדל, למענק הפרישה שאושר לו על ידי ועדת התגמול. טרייבר הודיע על פרישתו מניהול החברה לפיתוח וייצור רובוטים לניקוי בריכות שחייה במאי 2021 וסיים את תפקידו בסוף 2021. לבד מהתרומה שלו לשווי החברה במהלך כהונתו, טרייבר אף נבחר למנהל המצטיין של מגזין המנהלים של "כלכליסט" לשנת 2021.


ועדת התגמול של מיטרוניקס אישרה לטרייבר מענק פרישה של 1.08 מיליון שקל, שכולל שש משכורות ותוספת פדיון ימי חופש, וכן אישרה מענק נוסף של שלוש משכורות (390 אלף שקל) בשל "רכישת חברה־בת בגרמניה וביצוע פרויקטים מיוחדים אחרים". כל אלו היו אמורים להעמיד את עלות השכר שלו על 3.5 מיליון שקל ב־2021. להפתעת החברה וקיבוץ יזרעאל, בעל השליטה בה (56.3%), חברת הביטוח מגדל, בעלת המניות הגדולה (9.2%) מבין בעלי מניות המיעוט — הודיעה שתתנגד למתן המענקים, וזאת בהתאם לחוות הדעת של חברת הייעוץ עמדה. מגדל דרשה לקיים הצבעה נפרדת על כל רכיב במענק וכן שמיטרוניקס תספק גילויים נוספים ביחס למענק שניתן בשל הרכישה.

1 צפייה בגלריה
אייל טרייבר מנכ"ל מטרוניקס
אייל טרייבר מנכ"ל מטרוניקס
אייל טרייבר מנכ"ל מיטרוניקס היוצא
(צילום: אלעד גרשגורן)

לפי עמדה, המענק שביקשה מיטרוניקס להעניק לטרייבר עבור רכישת החברה־הבת אמנם עולה בקנה אחד עם מדיניות התגמול של החברה, אך הוא לא חלק מתנאי הפרישה, ולכן המלצת חברת הייעוץ היא להצביע נגד. בעקבות הצהרת הכוונות של מגדל נפתח משא ומתן בין הצדדים והישיבה אף נדחתה מיום שלישי שעבר להיום. "הקושי שהערימו המוסדיים לאחר מה שטרייבר עשה בחברה היה קצת מפתיע", הודה בכיר במיטרוניקס.
ההפתעה של מיטרוניקס מגובה גם במספרים. הפער בין עלות השכר של טרייבר לבין עלות השכר של העובד הממוצע בחברה עומד על פי 6.5, בעוד בחברות אחרות הפערים גדולים משמעותית. בשיכון ובינוי, למשל, שנסחרת בשווי שוק דומה לזה של מיטרוניקס, הפער בין עלות השכר של המנכ"ל לזו של העובד הממוצע עומד על פי 117.
בזימון שיצא לאסיפה העדכנית, מיטרוניקס הרחיבה בנוגע לסיבות שבגללן היא מבקשת להעניק לטרייבר את המענקים המיוחדים. לפי הזימון העדכני, "טרייבר הוביל וניהל את עסקת הרכישה של חברת Bunger & Frese) BF), מהעיר ברמן בגרמניה, שמשמשת כמפיץ הרובוטים של מיטרוניקס והינה הזרוע למימוש אסטרטגיית החברה בצפון אירופה". מיטרוניקס רכשה את החברה ב־2020 תמורת 13 מיליון יורו. עוד הסבירו כי "ביצועיה של החברה בשנים 2020 ו־2021 היו גבוהים מהתחזית ואפשרו החזר מהיר מהמתוכנן של ההשקעה בה". במיטרוניקס הוסיפו כי "בשנים 2020 ו־2021 חלה עלייה משמעותית בביקושים ובמכירות של מוצרי בריכה, ובכלל זה רובוטים לניקוי בריכות, באופן שבינואר־יוני 2021 החברה כבר לא עמדה בכל הביקושים למוצריה".
לבסוף, החברה מסבירה כי "תחת ניהולו של המנכ"ל היוצא הקדימה החברה את יעד ההכנסות שלה לשנת 2021 ולשנת 2020, בין היתר עקב יישום טרנספורמציה דיגיטלית, הכוללת העצמת ערוצי מכירות און ליין, שלימים אפשרו המשך קבלת הזמנות מלקוחותיה גם בתקופת הקורונה והסגרים ברחבי העולם".
השנה האחרונה לכהונתו של טרייבר היתה מוצלחת במיוחד. הכנסות מיטרוניקס צמחו ב־30% לעומת התקופה המקבילה, ל־1.2 מיליארד שקל. הרווח הנקי ב־2021 עלה ביותר מ־40% ועמד על 230 מיליון שקל ומניית החברה טיפסה ב־61.6%. האם לאחר הפירוט בזימון העדכני יסכימו המוסדיים לאשר את המענקים של טרייבר? נראה כי הגילוי החדש ישביע את רצונם והמענק יאושר היום. "מדובר במנכ"ל מוערך ובתגמול יחסית סביר. ההליך התנהל בצורה שקופה, מקצועית ומכבדת. לאור זאת, אנחנו צפויים לתמוך", מסר גורם מוסדי ל"כלכליסט".