סגור

שוב רווח חלומי לקרן העושר הגדולה בעולם - 111 מיליארד דולר בחצי שנה

קרן העושר הנורבגית רשמה בתקופה זו תשואה של 9.4% על השקעותיה, כשעיקר הרווחים נזקפים למסחר במניות אנרגיה ופיננסיים; ברבעון השני רשמה רווח של 64 מיליארד דולר והמשיכה לפצות על הפסדים מהשקעה באג"ח; שווי נכסי הקרן - 1.3 טריליון דולר

קרן העושר שבבעלות ממשלת נורבגיה (הקרן הריבונית הגדולה בעולם), רשמה במחצית הראשונה של 2021 תשואה של 9.4% עבור השקעותיה, בעיקר בזכות השקעתה במניות אנרגיה ופיננסיים שנסקו בתקופה זו (מחירי הנפט בעולם מזנקים השנה, כמו גם מניות הבנקים בבורסות המערביות).


בבנק הנורבגי המרכזי, באמצעות זרוע ההשקעות שלו Norges Bank Investment Management שמפעיל את הקרן, דיווחו כי התשואה החצי שנתית למשקיעים שווה לסכום עתק של 111.06 מיליארד דולר. שווי נכסיה של קרן העושר, נכון ל-30 ביוני, עומד על 1.3 טריליון דולר.
1 צפייה בגלריה
קידוח נפט נורבגיה דגל
קידוח נפט נורבגיה דגל
קידוח נפט נורבגיה דגל
(צילום: בלומברג)

פירוט השקעותיה של הקרן נכון לאמצע השנה הנוכחית – 72% במניות, 25.1% באג"ח ממשלתי וקונצרני, 2.4% בנדל"ן ו-0.1% באנרגיה מתחדשת.
תשואת הקרן מאותן השקעות בחצי הראשון של השנה הייתה – 13.7% ממניות, תשואה שלילית (הפסד) של 2% מאג"ח, 4.6% מנדל"ן, ותשואה שלילית של 1.9% מאנרגיה מתחדשת (הסקטור רושם השנה נפילה גם בשוקי ההון).
בתקופה המקבילה, שיא משבר הקורונה, דיווחה הקרן על החזר שלילי עבור ששת החודשים הראשונים של השנה, בעקבות "תנודות חדות" בשוק. לפי הודעת הקרן אז, ההחזר עמד על מינוס 3.4%, קרי הפסד של 21.3 מיליארד דולר.
וברבעון הראשון של 2021, הקרן דיווחה על החזר של 45.7 מיליארד דולר על רקע עליות במניות שפיצו על הפסדים במסחר באג"ח. על כן, ברבעון השני עמד הרווח הנקי על 64 מיליארד דולר.
הקרן הנורבגית הוקמה לפני מעל 20 שנים במטרה לרכז את ההכנסות מקידוחי הנפט שהתגלו בשטחים שבשליטה נורבגית, ולכוון את הסכומים להשקעות שונות ומגוונות על פי שיקול דעת עצמאי של הקרן. בינואר 2016 ביצעה הממשלה הנורבגית את משיכת הכספים הראשונה מהקרן בניסיון לתמרץ את הכלכלה.