סגור

תחיית המתים: הלירה הטורקית בזינוק היומי הגדול מעולם

המטבע נסק אמש ב-25%, והדולר צנח מ-18 ל-11 לירה; ברקע, מנהיג טורקיה ארדואן הציג תוכנית שמטרתה לחזק את המטבע המקומי, שרושם שפל מול הדולר על בסיס יומי; השנה צנחה הלירה ביותר מ-60% בשל קיצוץ הריבית במדינה, בהוראת ארדואן; הדולר מתאושש היום ונסחר ב-14 לירה

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הציג אמש תוכנית כלכלית במטרה לחזק את המטבע המקומי, אחרי שנפל לשפל היסטורי וצלל ביותר מ-60% מתחילת השנה לעומת מקבילו האמריקאי. רק החודש צנח ב-40%. אך הדולר שכבר הגיע אמש לשיא של מעל ל-18 לירה, צנח הלילה עד ל-11 לירה.


ברקע, המרה של מיליארדי דולרים ללירה טורקית מיד לאחר שארדואן הציג את תוכניתו. על כן, רשמה הלירה במהלך יום המסחר אמש זינוק של 25%, שיא כל הזמנים במסחר התוך-יומי בלירה הטורקית אל מול הדולר, כך דווח ברויטרס. היום שב הדולר לעליות והוא נסחר תמורת 14 דולר ללירה.

1 צפייה בגלריה
ארדואן לירה טורקית מטבע כסף שטרות טורקיה
ארדואן לירה טורקית מטבע כסף שטרות טורקיה
ארדואן הקפיץ אמש את הלירה ב-25%
(צילום: איי אף פי, רויטרס)

מטרת התוכנית שהציג הנשיא היא לעודד את האזרחים להעדיף לחסוך לירות במקום דולרים, תוך הבטחה כי הממשל ישלים עבור החוסכים את פערי שער החליפין – ובכך לשמור על ערך הלירה של החוסך. נכון לעתה, יותר ממחצית מהחסכונות של אזרחי המדינה נמצאים במטבעות זרים וזהב.
יו"ר איגוד הבנקים של טורקיה Alpaslan Cakar אמר כי סכום של 1-1.5 מיליארד דולר הומר הלילה ללירה טורקית עקב דברי ארדואן. לדברי Cakar, משרד האוצר יגבה את עלויות התוכנית, אך היא עשויה להיות יקרה ולהגביר את האינפלציה במדינה.
"אנחנו מציגים תוכנית אלטרנטיבית לאזרחים שרוצים לחסוך אך מודאגים בגלל שערי החליפין", אמר אמש ארדואן והמשיך להגן על התוכנית שלו לקצץ בריבית (בסופ"ש האחרון קיצץ ל-14% מ-15%), מהלך שמפיל את המטבע המקומי כאמור לשפל היסטורי, כשהוא מכופף את ידו של הבנק המרכזי.
כלכלנים בשוק הזהירו כי תוכניתו של ארדואן להמשיך ולקצץ בריבית במשק עשויה לגרום לזינוק אינפלציוני של 30% בשנה הבאה. מאז ספטמבר, תחת הוראת ארדואן, הבנק המרכזי חתך את הריבית ב-500 נק' בסיס.
נשיא טורקיה מסרב להעלאת ריבית כדי לעודד לטענתו צמיחה כלכלית ויצירת מקומות עבודה. זאת למרות קריאה נואשת מצד משקיעים וכלכלנים כלפי ארדואן להפוך את החלטתו. הוא ממשיך לסרב בטענה כי ריבית גבוהה יותר תגרום לשיעור אינפלציה גבוה יותר, מה שלא קורה בפועל. לאחרונה אף הודיע על תוכנית פופוליסטית אחרת - להקפיץ את שכר המינימום במדינה ב-50%.
בשוק המט"ח המקומי (ישראל): הדולר נסחר ברמה הגבוהה שלו היום תמורת 3.169 שקלים, אחרי שכבר הגיע אתמול בערב ל-3.173 שקלים. היורו עלה היום עד ל-3.578 שקלים - אמש טיפס עד ל-3.586 שקלים.