סגור

קרן המטבע אישרה הזרמה היסטורית של 650 מיליארד דולר לשיקום הכלכלה

דירקטוריון הקרן אישר את הזרמת המשאבים הגבוהה ביותר בהיסטוריה שלה, לצורך שיקום הכלכלה העולמית ממשבר הקורונה; בין התגובות למהלך - התקוממות בשל העובדה שרוב הכסף יוקצה למדינות אמידות

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) אישרה הלילה את הזרמת המשאבים הגבוהה ביותר בהיסטוריה שלה בעקבות מגפת הקורונה והפגיעה הקשה שלה בכלכלה ברחבי העולם.
דירקטוריון הקרן אישר הקצאה של 650 מיליארד דולר לשיקום הכלכלה ממשבר הקורונה, באמצעות מתן תנופה לנזילות הגלובלית ועזרה למדינות שמתמודדות עם ההשפעות השליליות של המגפה.
עתודות הנכסים, שידועות כ" זכויות משיכה מיוחדות" - Special Drawing Rights או SDR - יהפכו לזמינות ב-23 באוגוסט וישתחררו במדינות החברות ב-IMF.
רוב הכסף מיועד ל-20 הכלכלות הגדולות בעולם (ה-G20), אך חלק משמעותי מכוון לשווקים מתעוררים ולמדינות מתפתחות.
יו"ר קרן המטבע קריסטלינה גורגייבה (Kristalina Georgieva) כינתה את התוכנית "החלטה היסטורית" ו"זריקת מרץ לכלכלה העולמית בזמן משבר חסר תקדים".
1 צפייה בגלריה
קריסטלינה גורגייבה יור קרן המטבע העולמית IMF
קריסטלינה גורגייבה יור קרן המטבע העולמית IMF
קריסטלינה גורגייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית
(צילום: בלומברג)
בעקבות החלטת ה-IMF עלו קמפיינים שקוראים למדינות עשירות לתרום את חלקן למדינות העניות יותר.
אריק לקומפט, מנכ"ל ארגון Jubilee USA Network, אמר כי מדינות מתפתחות צריכות סיוע רב יותר כדי להתגבר על המשבר שיצרה מגפת הקורונה. "מדינות עשירות מקבלות את מרבית עתודות החירום, ועליהן לתרום אותן למדינות מתפתחות".
חבר הפרלמנט הבריטי ליאם ביירן הביע דעה דומה וכתב בתחילת השבוע כי התוכנית "תעבוד רק אם בעלי המניות של ה-IMF יסכימו על שלושה צעדים גדולים להוצאת הכסף ממגדלי השן ושליחתו לאזורי העוני". ה-SDR "אינו מזור לעוני", כתב ביירן, אך ציין כי כך ניתן יהיה למקסם את הסיוע. עוד הוסיף ביירן כי בריטניה "צריכה להוביל את המשא ומתן" סביב חלוקת הכסף.