סגור

אזהרה: צמיחה רק לחזקים

בקרן המטבע הבינלאומית מסבירים כי הצמיחה העולמית הממוצעת עולה בקצב משביע רצון אבל השונות היא זו שמטרידה. הפעילות הכלכלית צוברת תאוצה רק בקרב המדינות החזקות ומנגד, שיעורי העוני מזנקים במדינות רבות

"יש צורך בפעולה דחופה כדי להתמודד עם ההחמרה של תופעת ‘ההתאוששות הדו־מסלולית’", הזהירה אתמול מנכ”לית קרן המטבע הבינלאומית (IMF), קריסטלינה גאורגייבה, בפני שרי האוצר של 20 הכלכלות הגדולות בעולם, כשהיא מתייחסת לכך שמדינות רבות נשארות מאחור ביכולת להתמודד עם השלכות מגפת הקורונה. כבר כמה חודשים שכלכלנים מדברים על התאוששות בצורה של "K" כך שיש קבוצות שיעלו וכאלו שיירדו, אלא שכעת האזהרה מדגישה את עצימות המגמה החזויה, ואין להקל ראש בדבריה של מי שעומדת בראש הארגון הכלכלי העולמי החשוב בעולם.
1 צפייה בגלריה
קריסטלינה גורגייבה יור קרן המטבע העולמית IMF
קריסטלינה גורגייבה יור קרן המטבע העולמית IMF
קריסטלינה גורגייבה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית
(צילום: בלומברג)
ב־IMF מסבירים כי הצמיחה העולמית הממוצעת עולה בקצב משביע רצון אבל השונות היא זו שמטרידה. הפעילות הכלכלית צוברת תאוצה רק איפה שהחיסונים מגיעים, המדיניות התקציבית חזקה ובעלת המשכיות, תשואות האג"ח לא עולות והאינפלציה בשליטה. אך מנגד, אי־השוויון ושיעורי העוני מזנקים במדינות רבות, שבהן גם רמות החוב עלו בחדות. האינפלציה שם זינקה, דבר שעלול לגרום להעלאת ריבית מוקדם מהצפוי ולפגוע בתנאים הפיננסיים הנוחים. זה כבר קרה בכמה וכמה מדינות מתפתחות כגון ברזיל, רוסיה וטורקיה, שם מתגוררים יחד יותר מ־440 מיליון איש.
ב־IMF מזהירים כי "אי־השוויון העולה, תחושת השחיתות בקרב הציבור ועייפות החומר מסגרים ומקורונה עשויים להוביל לתסיסה חברתית, תהפוכות פוליטיות ואף לאלימות של ממש - הפוגעים בצמיחה הכלכלית הפוטנציאלית”. מכיוון שהכלכלה העולמית כבר חשופה להתפוררות ולסדקים, להתעצמות המתחים הגיאו־פוליטיים, המסחריים והטכנולוגיים יש השלכות שליליות על צמיחה והכלה חברתית. במקביל, סיכוני האקלים נותרו על כנם. בהיעדר נקיטת צעדים קונקרטיים במהירות, אירועי מזג אוויר תכופים ואינטנסיביים יותר יחד עם אסונות טבע יחמירו את עקירת האוכלוסיות, חוסר הביטחון התזונתי וחוסר יציבות". אלו מסרים חשובים גם עבור ממשלת ישראל שבימים אלו מגבשת תוכנית כלכלית ותקציב מדינה.