סגור

בשוק מצפים להתפתחויות במאבק השליטה בגב ים - לאחר שתצא מת"א 90

עדכון מדדי הבורסה, שבו תצא גב ים מהמדד, יערך בשלב הנעילה הערב בבורסה; בשבועות הקרובים יתברר האם אהרון פרנקל, המחזיק ב-29% מהמניות ובאופציות לרכישת נתח נוסף של 9%, ישקיע מיליארד שקל במטרה להגיע לאחזקה של 45%; במצב כזה יהיה שוויון בינו לבין נכסים ובניין שבשליטת צחי נחמיאס והאחים זלקינד

מניית גב ים צפויה להיפלט הערב בעדכון המדדים החצי שנתי ממדד ת"א 90 - עובדה זו צפויה להזרים היצעים של 200-100 מיליון שקל במניה. ועל רקע מאבק השליטה בין נכסים ובניין בראשותו של צחי נחמיאס והאחים זלקינד, לבין איש העסקים אהרון פרנקל, יהיה מעניין לעקוב אחר ההתפחויות בהמשך.


פרנקל מחזיק כיום ב-29% ממניות גב ים ובידיו אופציות לרכישת 9% נוספים מהון המניות של החברה, ובכך לעלות לאחזקה של 38%. נכסים ובניין שבשליטת דסק"ש, אשר בעלי המניות הגדולים בה הם נחמיאס באמצעות מגה אור וזלקינד באמצעות אלקו, מחזיקה ב-44.5% מהמניות.
לנכסים ובניין אין כרגע אפשרות לעלות מעל 45% כיוון שהדבר מחוייב בהצעת רכש לבעלי המניות מהציבור. פרנקל לעומת זאת, יכול לרכוש בשוק או מגורמים שונים ישירות 7% נוספים שיביאו אותו לאחזקה של 45%, דומה לזו של נכסים ובניין.
רכישה של 7% כרוכה בהשקעה של קרוב לחצי מיליארד שקל. מימוש האופציות להגעה ל-38% כרוך מבחינת פרנקל בהשקעה של סכום דומה כך שהוא נדרש להשקעה של מיליארד שקל נוספים כדי להגיע לרמת האחזקה של נכסים ובניין.
מצב כזה יציב את שני המתמודדים בעמדה שאינם יכולים להגדיל את אחזקותיהם משום שהציבור חייב להיות 10% לפחות ממניות חברה ציבורית נסחרת. המצב המסובך הזה עשוי להביא את נכסים ובניין להגיש הצעת רכש בימים הקרובים לנתח נוסף מהמניות שיאפשרו לה להיות ביתרון על פרנקל. גב ים פועלת בתחום הנדל"ן המניב בישראל ונסחרת בשווי 6.7 מיליארד שקל.


1 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 14.5.20 מימין מייקי זלקינד ו דניאל זלקינד
מוסף שבועי 14.5.20 מימין מייקי זלקינד ו דניאל זלקינד
מימין: מייקי ודני זלקינד
(צילום: ישראל הררי)