סגור

בשותפות עם אפולו: הפניקס תשקיע בחו"ל עד 2 מיליארד דולר

חברת הביטוח, שנחשבת למשקיע הלא סחיר הגדול בארץ בין הגופים המוסדיים, חתמה על הסכם עם הקרן הבינלאומית ולפיו היא תקח חלק בהשקעות של אפולו. ההשקעות ייעשו מכספי העמיתים והנוסטרו

השוק הישראלי מצטמק והציע החברות הדל יחסית להשקעה מפנה את המוסדיים להשקעות בחו"ל. ברקע התופעה חתמה חברת הביטוח הפניקס, על הסכם השקעות משותפות עם קרן אפולו הבינלאומית שלפיה תצטרף הפניקס להשקעות של אפולו בהיקף של עד 2 מיליארד דולר בשנים הקרובות. הפניקס תשקיע את הסכומים מכספי העמיתים והנוסטרו שלה, והחבירה לאפולו תקנה לה חשיפה להזדמנויות השקעה, בעיקר בחוב בכיר, השקעה שתמורתה משועבדות מניות החברה בשיעבוד ראשון עבור המלווה. תחום זה הוא הבולט באפולו שמנהלת 600 מיליארד דולר ואשר בשנה שעברה השקיעה 100 מיליארד דולר בחברות שונות בהסכמים של חוב בכיר.
אפולו, שנשלטת ומנוהלת על ידי מארק ראוון, יהודי בעל קשר חם לישראל, מה שסייע לשותפות עם הפניקס, צברה מוניטין לאורך השנים של גורם דומיננטי בתחום ניהול הנכסים בעולם, ובעסקאות מבוססות חוב. הפניקס מנהלת כספי עמיתים ונוסטרו בהיקף של יותר מ־100 מיליארד דולר ונחשבת למשקיע הלא סחיר הגדול בארץ בין הגופים המוסדיים. בין היתר השקיעה בשנה האחרונה בקבוצת מאיר הפרטית, וכן בתעבורה, ובקבוצת בסט לבניה.
ההסכם מול אפולו מהווה חלק מבניית התשתית של הפניקס להשקעות פרטיות בחו"ל, לשם זורם יותר ויותר כסף מקופות העמיתים. הפניקס תקבל גישה כשותפה של אפולו בעסקאות שתבצע הקרן, שמצידה מכניסה שותפים לצידה כחלק מהאסטרטגיה שלה לניהול נכסים עבור חברות הביטוח שבבעלותה ולקוחותיה. בשנה שעברה לבדה אפולו חתמה עסקאות בהיקף של יותר מ־100 מיליארד דולר.
אפולו מחזיקה בשתי חברות ביטוח ומעבירה להן אפשרות להשקיע יחד עמה בהשקעות שהיא מאתרת. מדובר בחברות הביטוח athene ו־athora שמצטרפות להשקעות אלה בכספי הנוסטרו שלהן. בנוסף, לאפולו שותפים עסקיים נוספים במדינות שונות שמצטרפים בצורה לא קבועה להשקעות שונות, וכך צפויה להיות גם הפניקס.
אפולו נחשבת לשחקן האשראי הפרטי הגדול בעולם. לפני 3 שנים הצטרפה הקרן למשפחת דיין, להשתלטות על חברת הנדל"ן איי.די.או. שהיתה פעילה בגרמניה ונרכשה על ידי קבוצת אדלר שהתמוטטה בינתיים.
לדברי רוואן, אפולו והפניקס "מזהות את יתרונותיו של חוב לא סחיר איכותי בתיק ההשקעות ארוך הטווח", ואילו וישל שת, מנהל תחום המוסדות הפיננסיים באפולו, הוסיף כי "במשך יותר מעשור אנו משקיעים ביכולות ובפלטפורמות שלנו להשקעות בחוב מדורג לא סחיר. בנינו יתרונות לגודל בפלטפורמות השקעה אלו המייצרות נפחי השקעה משמעותיים".
הפניקס, שמנוהלת בידי אייל בן סימון ונמצאת בשליטת (31%) הקרנות סנטרברידג' וגלטין, מנהלת בתקופה זו מגעים למכירת נתח של 25% מהפניקס סוכנויות, חברת הסוכנויות הגדולה שלה, לפי שווי של יותר ממיליארד דולר, לקרן איפניטי של ג'ראלד קושנר. מנהל ההשקעות בפניקס הוא חגי שרייבר. הפניקס מקיימת שיתוף פעולה גם עם קרן בלאקרוק הגדולה בעולם, אבל שם מדובר במוצרי global allocation עם דגש על מניות והון וסחיר ואילו עם אפולו מדובר על עסקאות חוב והשקעות בחברות לא סחירות.