סגור
מימין: רפי צרפתי משה צרפתי
מימין: רפי צרפתי ומשה צרפתי (צילום: גלרה צילום)

פרשנות
הלחץ של בעלי המניות מוביל לעידן חדש בצרפתי: יו"ר שאינו בעל השליטה

החלפת יו"ר חברת הנדל"ן צבי צרפתי בגדעון אלטמן אפשרה את מינויים מחדש של המנכ"לים המשותפים, שני בניו של צבי - משה ורפי; בנוסף להחלפת היו"ר, בני המשפחה הפכו למיעוט בדירקטוריון; חברת צרפתי ובניו נסחרת בבורסת ת"א בשווי שוק של 565 מיליון שקל

צבי צרפתי, בעל השליטה בחברת הבנייה צבי צרפתי ובניו, סיים היום את תפקידו כיו"ר החברה לאחר כהונה של 21 שנים. צרפתי ימשיך לכהן כחבר בדירקטוריון ובמקביל ימונה לתפקיד חדש כשיהפוך לנשיא החברה.
פרישתו מכס היו"ר אפשרה לשני בניו, רפי ומשה צרפתי, להתמנות מחדש ולהתחיל מחר את כהונתם המחודשת כמנכ"לים המשותפים של החברה. במקביל, מלי קאירי, בתו של צרפתי ואחותם של שני המנכ"לים, חדלה מלכהן בדירקטוריון לאחר כהונה בת 16 שנים.
שינויים אלה מבוצעים על רקע מאבקם של כמה מבעלי מניות המיעוט בחברה כנגד הנהלת החברה והדירקטוריון, על רקע טענות בדבר חוסר שקיפות כלפי המשקיעים, וכן בשל ביקורת כנגד המשטר התאגידי הבעייתי שהתנהל בה, עת בני משפחת צרפתי כיהנו בתפקידים ביצועיים בה, ובמקביל החזיקו ברוב בדירקטוריון, כולל בתפקיד היו"ר.
כחלק ממאבק זה בחודש שעבר הצביעה אספת בעלי המניות נגד מינויים של המנכ"לים המשותפים לתקופת כהונה נוספת. ההכרעה התקבלה ברוב של 98% מבעלי מניות המיעוט שהשתתפו בהצבעה. חברת הייעוץ עמדה, שעל המלצתה נסמכו הגופים המוסדיים שהצביעו נגד אישור הכהונה, נימקה את המלצתה בדרישת החוק להפרדה בין יו"ר הדירקטוריון למנכ"ל החברה (תוך סייג שמאפשר לאספה לאשר זאת), והסבירה את תכליתו ב"יצירת חיץ בין הגורם המתווה מדיניות והמפקח, שהוא הדירקטוריון שבראשו היו"ר, לבין הגורם המבצע שבראשו המנכ"ל".
סיום הכהונה של צרפתי האב כיו"ר אפשר את מינויים של שני בניו כמנכ"לים המשותפים מכיוון שכעת הוא כבר אינו נדרש לאישורה של אספת בעלי המניות ויכול היה להיות מאושר על ידי הדירקטוריון בלבד. סיום הכהונה גם מספק מענה ללחצים הנוגעים למשטר התאגידי של החברה. שכן, מאחר שהיו"ר והמנכ"לים כבר אינם בני משפחה, נוצר אותו החיץ בין בעלי התפקידים שאליו התייחסה עמדה.
עזיבתה של בת המשפחה קאירי את הדירקטוריון מספקת גם היא מענה לכך, מכיוון שבמקביל למינוי יו"ר חדש שאינו מבני משפחת צרפתי, ירד מספר הדירקטורים מבין בני המשפחה לשלושה, ומכך, בין חברי הדירקטוריון קיים כעת רוב של ארבעה חברים שאינם מבני משפחת צרפתי. למרות כל זאת, החיץ בין הגורם המבצע והגורם המתווה מדיניות ומפקח עליו בצרפתי עדיין אינו שלם, שכן שני המנכ"לים ממשיכים לכהן בדירקטוריון ביחד עם אביהם.
מי שמונה לתפקיד היו"ר הוא גדעון אלטמן, המכהן כיום גם כיו"ר חברת שירותי הלוגיסטיקה פרידנזון וכדירקטור בחברות נוספות. אלטמן כיהן עד לאחרונה כיו"ר ועדת האשראי בחברת הביטוח הפניקס ובעבר כיו"ר חברת הנדל"ן והתשתיות איי. אי. אס שבשליטת חיים גייר, וחבר הנהלה וראש החטיבה המסחרית בבנק לאומי. היקף ותנאי הכהונה עדיין לא דווחו.