סגור

יתחרו בחברת החשמל: סלקום ומשק אנרגיה ישתפו פעולה כספקיות חשמל

החברות הודיעו על הקמת מיזם משותף, שיפעל תחת השם סלקום אנרג'י ו שיספק חשמל ללקוחות פרטיים ועסקיים, כחלק מהפיילוט ברפורמה לפתיחת הענף לתחרות - הבקשה לרישיון תוגש כבר מחר, בתקווה שהמיזם יהיה בין הראשונים לפעול בתחום

הרפורמה במשק החשמל מתחילה לבוא לידי ביטוי בשטח: חברת סלקום וחברת האנרגיה הירוקה 'משק אנרגיה' הודיעו הבוקר על מיזם משותף, סלקום Energy, וכניסתן לתחום אספקת חשמל ללקוחות פרטיים ועסקיים. זאת כחלק מהפיילוט של רשות החשמל במסגרת הרפורמה לפתיחת מכירת החשמל לצרכנים פרטיים לתחרות.


הפיילוט של רשות החשמל יתחיל רשמית בסוף יולי, וצרכנים ראשונים שיצטרפו אליו יקבלו חשבון חשמל מספק פרטי חדש כבר בספטמבר. מחר צפויה החברה המשותפת להגיש בקשה לרישיון' יחד עם חברות נוספות שיגישו בקשות מקבילות לרישיון לאספקת חשמל ללקוחות - הרישיונות עצמם אמורים להיות מסופקים בחודשים הבאים.
במסגרת הפיילוט של רשות החשמל, כמה עשרות אלפי משקי בית בישראל, בהם מותקן מונה חשמל דיגיטלי, יוכלו לבחור לעזוב את חברת החשמל ולרכוש חשמל מספק אחר. באופן זה יוכלו הצרכנים להוזיל את חשבון החשמל בכ-7%. רק מי שיש ברשותו מונה חכם יוכל להצטרף לפיילוט, כאשר הציפייה היא שבשנה הקרובה יותקן מונה כזה במאות אלפי בתים נוספים.
המעבר לספק אחר אינו כרוך בכל שינוי תשתית, שכן חברת החשמל תישאר מונופול טבעי בתחום רשת ההולכה והחלוקה. הרפורמה בעיקרה פתחה לתחרות את מקטעי יצור החשמל (כיום מייצרים יצרני החשמל הפרטיים כ-40% מהחשמל בישראל) והאספקה. במגזר העסקי כבר נפתחה התחרות לפני מספר שנים אך במגזר הפרטי היא התעכבה.

1 צפייה בגלריה
מימין מנכ"ל סלקום אבי גבאי חן מלמד מנכ"ל משק אנרגיה
מימין מנכ"ל סלקום אבי גבאי חן מלמד מנכ"ל משק אנרגיה
מימין: מנכ"ל סלקום אבי גבאי חן מלמד מנכ"ל משק אנרגיה
(כפיר סיון)

במסגרת ההיערכות לפיילוט קיימה בינואר השנה חברת החשמל כנס ראשון למספקים פרטיים ומתעניינים חדשים, ובו השתתפו גם נציגים של חברת HOT, קבוצת פז, כיל, וחברות אנרגיה שונות. בכדי לקבל רישיון אספקה נדרש הון עצמי של 50 מיליון שקל וכן "מערך הפקת חשבונות וגבייה, מאגר היסטורית נתוני צרכן ומוקד שירות לקוחות" – כלומר נדרשת חברה שיכולה להתנהל מול אלפי לקוחות, לתת שירות ולהעביר חשבוניות עם מערך גבייה. ההערכה המוקדמת היתה כי לחברות תקשורת יש יכולת לספק את הדרישות האלה.
סלקום ומשק אנרגיה מקוות להיות מהחברות הראשונות שיכנסו לתחום אספקת החשמל, והן הודיעו כי בכוונתן להציע שורת הטבות ללקוחות. משק אנרגיה הציבורית פועלת בעיקר בתחום השדות הסולאריים והיא נמצאת בשליטת הארגונים הכלכליים הגדולים של הקיבוצים, המאגדים כ-280 קיבוצים.
בנוסף, בכוונת סלקום Energy להציע ללקוחות ביתיים ועסקים קטנים שיצורפו לשירות בתוכנית הכוללת התחייבות, ערכת חשמל חכם במתנה (ערכה בשווי 500 שקל הכוללת שקעים חכמים וכן מתג חכם לדוד החשמל הביתי) שיאפשרו לצרכן שליטה מלאה על צריכת החשמל של המוצרים המחוברים לערכה, ניהול חכם מרחוק וכן קבלת מידע בנוגע להיסטוריית הצריכה ושיקוף עלות הפעלת המוצרים במונחי צריכה וכסף.
לפי שתי החברות, ממחקר שעשו עולה כי 70% מהצרכנים הביעו נכונות לעבור לספק אחר שאינו חברת חשמל. 81% מהלקוחות הביעו את דעתם כי התמריץ העיקרי לבחירת הספק הוא ״הוזלה במחיר החשמל החודשי״, 45% אמרו כי ״שירות לקוחות טוב״ הוא תמריץ למעבר, 40% אמרו כי ישקלו מעבר לחברה בעלת ניסיון בתחום האנרגיה, 19% ישקלו מעבר לחברה שתציע שירותים נוספים לאספקת החשמל, ו-7% ישקלו לעבור לחברה שתציע שירותים נוספים, דוגמת ״בית חכם״.
בכוונת סלקום Energy לאפשר לבעלי רכב חשמלי, להנות מהטבות משמעותיות אשר יכללו, בין היתר, הנחות על התקנת עמדת טעינה ביתית, הנחה בשימוש עמדות טעינה ציבוריות ברחבי הארץ וכן מהנחה בביטוח רכב ייחודי המותאם לבעלי רכב חשמלי.
במסיבת עיתונאים שהתקיימה הבוקר, אמר מנכ״ל סלקום, אבי גבאי, כי סלקום ביחד עם משק אנרגיה מתעתדת להביא את המהפכה שחוללה בתחומי הסלולר והטלוויזיה, גם לתחום החשמל. "תחום החשמל הוא התחום הבא שיעבור מהפכה בעשור הקרוב, וכמי שביצעה בהצלחה מהפכה בתחום התקשורת, סלקום תהיה כאן כדי להציע לציבור הצעה מיטבית וחיסכון בעלויות השירות".
חן מלמד, מנכ"ל משק אנרגיה: "החברות סלקום ומשק אנרגיה חולקות ערכים משותפים של חדשנות וכניסה לתחומי פעילות חדשים מחוללי שינוי ששמים את טובת לקוח הקצה בראש מעייניהם. שיתוף הפעולה המוצלח בין משק אנרגיה, קבוצת אנרגיה הפועלת בתחומי יצור ומכירת חשמל ומוצרים משלימים, בסקטורים מגוונים מתחום האנרגיה החל מאנרגיה מתחדשת, אגירה וטעינה חשמלית, לבין סלקום יתרום להוזלה וחיסכון בעלויות החשמל ממנו יוכלו להינות לקוחות ביתיים ועסקים קטנים ".