סגור

בלעדי לכלכליסט
רשות ני"ע מעכבת את הנפקת חברת האשראי מכלול של צבי זיו ואורי פז

בעקבות הקרב על קרן האשראי תמוז בין השותפים אורי פז וצבי זיו לבין קרן פנינסולה, הרשות עיכבה את מתן ההיתר לתשקיף של מכלול, שבה שותף פז. מכלול מתכננת לצאת להנפקה על בסיס הדו"חות השנתיים של 2020 ולגייס 200 מיליון שקל


רשות ני"ע מעכבת את מתן ההיתר לתשקיף של חברת מכלול, לצורך גיוס ההון שמבקשת החברה לבצע בהיקף של 200 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט".
ככל הידוע, ברשות ני"ע לא מתכוונים להעניק את היתר ההנפקה בטרם תתבהר התמונה סביב עסקת המיזוג של קרן האשראי תמוז למכלול.

השותפים בחברת הניהול של קרן תמוז, אורי פז וצבי זיו מצד אחד ופנינסולה הבורסאית מהצד השני, נלחמים על רכישת תיק האשראי של קרן תמוז ומנהלים עימות אגרסיבי, שנחשף ב"כלכליסט".
2 צפייה בגלריה
צבי זיו
צבי זיו
צבי זיו
(עמית שעל)
תמוז החליטה למכור, בהובלת פז, את הקרן לתוך מכלול ‑ שגם בה משמש פז אחד השותפים ושאמורה לצאת בקרוב להנפקה, תמורת כ־280 מיליון שקל. הדבר עורר זעם אצל פנינסולה שבשליטת מיכה אבני ומיטב דש. אלה טענו כי קראו על העסקה ב"כלכליסט", וכי המכירה נעשית בזול ובעסקת בעלי עניין.
הטענה של פנינסולה נדחתה על ידי פז, שטוען כי העסקה עברה אישור של ועדה מייעצת נייטרלית, שהורכבה מהמשקיעים בקרן. עוד טוען פז כי פנינסולה נלחמת כדי לא לאבד את דמי הניהול מהקרן. פנינסולה הגישה הצעה גבוהה במעט מזו של מכלול למיזוג ובימים הקרובים אמורה להתקבל החלטה מי ירכוש את תיק ההלוואות, פנינסולה או מכלול.
הנפקת מכלול אמורה היתה להתבצע על בסיס דו"חות 2020 השנתיים, כשמועד ההנפקה של חברות לפי דו"חות אלה אמור להיות בשבועיים הקרובים, וגם זאת בשל ארכה לאור ריבוי ההנפקות.
בינתיים, מקבל פז פניות מחלק ממשקיעי תמוז, לפיהן הם לא מוכנים להעביר את הלוואותיהם לניהול של פנינסולה. עם זאת, לפי תקנון הקרן, לא ברור אם ללווים יש יכולת להתערב במכירת תיק ההלוואות וזהות הקונה.
קרן פנינסולה, ששינתה את שמה לתמוז, הוקמה לפני 5 שנים על ידי פנינסולה, שהשקיעה 20% מכספי הקרן והיתה שותפה ב־45% מהשותף הכללי; ואורי פז, לשעבר מנכ"ל בנק ירושלים, וצבי זיו, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים, שמחזיקים ביתר המניות. הקרן, שגייסה 450 מיליון שקל לצורך מתן חוב מורכב לעסקים קטנים ובינוניים, העניקה מאז הלוואות של 400 מיליון שקל.
בתחילת 2021, עם תום תקופת הקרן, החליטה פנינסולה לפרוש מהניהול והפכה לשותף פסיבי כשהיא משאירה את ניהול הקרן בידי פז וזיו. בין המשקיעים בקרן: בתי ההשקעות מיטב דש ואלטשולר שחם; חברות הביטוח איילון ושירביט; קופות הגמל של האחים והאחיות; הקיבוצים סאסא, שמיר, יקום, צובה,כפר המכבי, נירים ומשקי הדרום; האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בן גוריון; משפחת גינדי מגינדי החזקות; וכן המדינה באמצעות משרד הכלכלה.

2 צפייה בגלריה
ענת גואטה יושבת ראש הרשות ל ניירות ערך
ענת גואטה יושבת ראש הרשות ל ניירות ערך
ענת גואטה יו"ר רשות ניע
(צילום: אוראל כהן)