סגור

איריס לווינשטיין משכה מועמדותה לדח"צית באמת מחשוב

לווינשטיין ביקשה להתמודד על כהונה שלישית אך היו"ר מטעם קרן פימי דחף להחלפת הדח"צים בנוסף ליתר הדירקטוריון. אחרי שנקבע מועד חדש לאסיפה, שכולל את מועמדותה, לווינשטיין נסוגה

הקרב הוכרע עוד לפני שהחל: איריס לווינשטיין, דח"צית בחברת ה־IT אמת מחשוב שבשליטת קרן פימי, משכה אתמול את המועמדות שלה לכהונה נוספת, שלישית ואחרונה. לפיכך, באסיפת בעלי המניות שתערך ב־16 ביוני יעלו להצבעה רק שני המועמדים שהציעה פימי, ובחירתם מובטחת: מירב וולקינסון, סמנכ"לית הכספים של חברת השילוח הבורסאית אוריין, ושי בן־גרא, שכיהן כמנכ"ל חברת השילוח פריץ שבבעלות אבשלום נוריאל.


במרץ האחרון השלימה פימי את רכישת השליטה באמת מחשוב (62.5%) מידי משפחת שחק תמורת 450 מיליון שקל, והחליפה באופן מיידי את ארבעת הדירקטורים הרגילים. בין היתר מונה גילון בק, שותף בכיר בפימי, ליו"ר. בק הודיע לשני הדח"צים המכהנים - לווינשטיין, שמכהנת כדח"צית בכלל גמל ופנסיה, ושי בייליס, מנכ"ל פורמולה ונצ'רס לשעבר - שפימי מעוניינת להחליפם, וביקש שלא יעמידו את עצמם לכהונה נוספת.

1 צפייה בגלריה
איריס לוונשטיין לוי מנהלת קרן המחקרים של בית חולים וולפסון
איריס לוונשטיין לוי מנהלת קרן המחקרים של בית חולים וולפסון
איריס לוונשטיין
(צילום: תומי הרפז)

השניים, שהתכוננו לכהונה אחרונה כדח"צים בחברה, הופתעו מהבקשה. הם הקריאו בישיבת הדירקטוריון הודעה חריפה נגד המהלך של בעלת השליטה החדשה. בין היתר אמרו כי בק "לא סיפק הסבר להחלטה, מלבד האמירה שעם שינוי השליטה יש צורך בדם חדש בדירקטוריון.
נימוק תמוה בהתחשב בכך שארבעה חברים כבר הוחלפו על ידי פימי. ההחלטה להציע שלא להאריך את כהונתם של שני הדח"צים אינה לטובת החברה, ובמיוחד לא לטובת בעלי מניות המיעוט". בתום ישיבה זו הודיעו השניים שברצונם להתמודד על כהונה נוספת.
לפי חוק החברות, חובה להעמיד לבחירה דח"צ מכהן אם הודיע על רצונו להתמודד על כהונה נוספת. דח"צים הם דירקטורים נטולי זיקה כלכלית או מהותית להנהלת החברה, לבעלי השליטה או לתאגיד אחר שקשור לבעלי השליטה. תפקידם הוא לייצג את הציבור, לשמור על האינטרסים שלו ולעמוד מול בעל השליטה.
משום כך הם נבחרים בקולות רוב בעלי מניות המיעוט. על דירקטוריון של חברה ציבורית לכלול שני דח"צים לפחות, והם תמיד יכהנו בוועדות התגמול והביקורת, שאישורה נדרש לכל מהלך רגיש בחברה, כולל עסקאות בעלי עניין. כהונה של דח"צים קצובה עד שלוש קדנציות בנות שלוש שנים כל אחת, ועל פי רוב הם משלימים את רובן בטרם ייפרדו מהחברה.
באפריל פרסמה אמת מחשוב זימון לאסיפה לבחירת שני דח"צים, כשהשניים המכהנים אינם ברשימה. לאחר שיחה עם בק, בייליס החליט לא להתעקש. לווינשטיין, לעומת זאת, הודיעה לחברה שברצונה להתמודד לכהונה נוספת. משום כך החברה דחתה את האסיפה מ־3 ביוני ל־16 ביוני, והוציאה זימון חדש שכולל את מועמדותה של לווינשטיין.
פימי רכשה את השליטה באמת מחשוב בפרמיה על מחיר השוק ולפי שווי של 720 מיליון שקל. כיום החברה נסחרת לפי שווי של 955 מיליון שקל, לאחר שמנייתה עלתה ב־61% מתחילת השנה.