סגור

שובה של האגדה: המיני מוק חוזרת - על חשמל

מותג הפנאי שהושק ב-1964 עושה קאמבק בגרסה החשמלית. המהירות המרבית שלו היא 100 קמ"ש, והטווח הרשמי הוא 144 ק"מ - אבל לפי היצרן, זה מספיק ל"ארבע גיחות בין אתר הנופש סן ז'אן קאפ פארה ובין מרכז מונקו"

מוק (MOKE), אחד ממותגי רכבי הפנאי הבולטים בעולם, חוזר - אבל הפעם על חשמל.


לטובת מי שאינו מכיר, המיני מוק היתה למעשה מעין גרסת שטח של המיני הקלאסית הוותיקה. בדומה לחיפושית של פולקסווגן, שהמבנה הפשוט שלה הניב גם גרסאות שטח אשר זכו להצלחה מסוימת, גם אלק איזיגוניס, מתכנן המיני המקורית, החליט שהמיני הזעירה יכולה להיות בסיס מספיק טוב לבניית רכב שטח קטן אשר יוכל לשמש לשינוע של חיילים על פני חולות וטרשים.

3 צפייה בגלריה
מיני מוק מכונית חשמלית
מיני מוק מכונית חשמלית
מיני מוק
(צילום: MOKE )

הרעיון למכור לצבא את מה שהיה בסופו של דבר מיני מיינור נטול גג לא כל כך הצליח, בטח לא בשנות השישים, שבמהלכן לבריטניה לא היו מספיק מלחמות כדי להצדיק רכישה של רכב שטח שאין לו בכלל מערכת הנעה כפולה. אבל ההמצאה המוזרה של איזיגוניס מצאה במפתיע נישה שונה לחלוטין: מכוניות חוף.

3 צפייה בגלריה
מכונית מיני מוק
מכונית מיני מוק
מכונית מיני מוק. הנהגת: בריז'יט ברדו
(צילום: MOKE)

וכך בשנות השישים, במקביל לצמיחתה של הריביירה הצרפתית, התרחש תהליך מעניין: ילדיהם של החיילים ממלחמת העולם השנייה הגיעו לגיל שבו ניתן לרכוש מכונית, ובניגוד להוריהם השמרנים הם רצו מכונית שתהיה קודם כל מהנה. ואם כבר מהנה אז שתהיה בלי גג כדי שיהיה אפשר להכניס גלשנים ולדהור לחוף הים. וכאן המיני מוק התאימה למשימה בדיוק, לצד מכוניות דומות כמו הסיטרואן מהארי והרנו רודיאו. המוק יוצרה במספר שווקים, לדוגמה אוסטרליה שם אין מחסור בחופי ים וגולשים, וכמובן גם בבריטניה. וכפי שניתן לראות בתמונות, שימשה גם את בריז'יט ברדו בחופי סן טרופז בשנות השישים העליזות.
כמובן, בדומה ללא מעט מכוניות קלאסיות שתוכננו בשנות החמישים והשישים (המוק הושקה בשנת 1964), גם המיני הוותיקה וגם המיני מוק אינן מיוצרות עוד, אבל הזכויות להרכבת המיני מוק נרכשו על ידי יזמים, והחברה שהוקמה נקראת MOKE INTERNATIONAL.
וכעת החברה חושפת את המוק הישנה והמוכרת, אבל עם מערכת הנעה חשמלית. הנתונים מרשימים: המוק הקלילה מזנקת ל-100 קמ"ש בתוך 4.5 שניות. אך זו גם המהירות הסופית. הטווח הרשמי הוא 144 ק"מ, או כפי שהיצרנית מסבירה: "מרחק של ארבע גיחות בין אתר הנופש סן ז'אן קאפ פארה ובין מרכז מונקו". מחיר המוק החשמלית ללקוחות בבריטניה הוא 29 אלף פאונד (128 אלף שקל), וניתן להזמין מראש את הרכב עם הגה ימני לטובת חופי קורנוול, או הגה שמאלי לטובת כבישי מרסיי.

3 צפייה בגלריה
מיני מוק חשמלית
מיני מוק חשמלית
(צילום: MOKE)