סגור

דיווח: הוראה לעובדי ממשלה בסין לא להחנות מכוניות טסלה במקומות העבודה

זאת בשל חששות ביטחוניים סביב המצלמות המותקנות בכלי הרכב של היצרנית האמריקאית; לפני חודשיים פורסם כי נאסרת כניסת מכוניות טסלה לבסיסי צבא במדינה מטעמים דומים; ובינתיים - ספקולציות בבריטניה סביב אפשרות להקים מפעל טסלה בממלכה בעקבות ביקור של מאסק

עובדים בחלק מהמשרדים הממשלתיים בסין קיבלו הוראה לא להחנות את מכוניות הטסלה שלהם בחניונים ממשלתיים, זאת בשל חששות ביטחוניים סביב המצלמות המותקנות בכלי הרכב, כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס, המתבססת על שני אנשים המעורים בנושא שביקשו להישאר בעילום שם.2 צפייה בגלריה
רכב טסלה מודל S
רכב טסלה מודל S
רכב טסלה מודל S
לדבריהם, בכירים בשני משרדים ממשלתיים לפחות בבייג'ינג ובשנגחאי קיבלו הוראה בעל פה מהמפקחים עליהם לא להחנות את מכוניות הטסלה החשמליות בעבודה. עם זאת, לא ברור בכמה מכוניות מדובר. כמו כן לא ברור אם ההגבלות הללו הוטלו בכל משרדי הממשלה בבירה או אם זו הוראה רשמית או צעד שאימצו המנהלים.
מצלמות וחיישנים מותקנים בהרבה מכוניות של חברות שונות, אך המקורבים ציינו כי ההגבלות חלות בשלב זה רק על מכוניות טסלה. כבר במרץ נחשף כי נאסרה כניסה של מכוניות טסלה לבסיסים צבאיים בסין בשל חששות מפגיעה בביטחון. בהמשך לכך פרסם מייסד ומנכ"ל החברה אלון מאסק תגובה שבה הכריז כי אם יתברר שמכוניות טסלה משמשות ככלי לריגול הוא יסגור את החברה. נראה כי האיסורים הללו הם חלק מהמתיחות הפוליטית השוררת בין סין לארצות הברית.
ממשרד התקשורת הסיני ומטסלה לא התקבלה תגובה לדיווח.
לאחר שספגה כמה תלונות מתוקשרות מצד לקוחות בסין, טסלה חיזקה את הקשרים עם הרגולטורים במדינה בניסיון להתקרב לממשלה. סין היא שוק המכוניות הגדול בעולם, והשוק השני בגודלו עבור טסלה, שאחראי לכ-30% מהמכירות. החברה גם מייצרת כמה מהדגמים שלה במפעל בשנגחאי.

האם טסלה תקים מפעל בבריטניה?
בתוך כך ביקור קצר של מאסק בעיר לוטון באנגליה הצית גל שמועות שהוא שוקל לפתוח מפעל של טסלה בממלכה, כך דווח ב-BBC. היזם המיליארדר נחת בשדה התעופה של לוטון במטוס פרטי בסוף השבע שעבר ושהה בעיר יומיים. בעיתונות הבריטית ציינו כי ביקורו של מאסק התקיים במקביל לניסיון מצד בכירים בבריטניה לאתר מיקום "למפעל מכוניות חדש וגדול".


2 צפייה בגלריה
אלון מאסק  יופיע ב-SNL
אלון מאסק  יופיע ב-SNL
אלון מאסק
(AFP)

החשאיות סביב הנושא הובילה לספקולציה שמאסק עשוי להיות מעורב במהלך. לפי דיווח באתר הדיילי טלגרף, מספר רשויות מקומיות קיבלו התראה לא שגרתית של 48 שעות להכין הצעות לפתיחת מפעל על שטח של 2,500 דונם. אולם לא נאמר להם עבור מי ההצעה. התהליך נוהל על ידי המשרד להשקעות, משרד ממשלתי חדש שנועד לעזור לפשט דיונים בין הסקטור הציבורי למשקיעים זרים לאחר הברקזיט.
תוכנה המתחקה אחר טיסות חשפה כי מטוס גולפסטרים פרטי, שקרוב לוודאי שייך למאסק, נחת בשדה התעופה בלוטון לאחר שיצא מקליפורניה. משם המשיך המטוס לגרמניה, שם ביקר מאסק ביום שני באתר בו נבנה מפעל של טסלה, שסובל מעיכובים רבים בלו"ז.
עם זאת מהממשלה הבריטית ומנציגיו של מאסק לא התקבל אישור לספקולציות סביב ביקורו הקצר של מאסק בבריטניה. זו גם לא הפעם הראשונה שמאסק נחת בלוטון לביקור קצר. ביוני בשנה שעברה נפוצו שמועות דומות לאחר ביקור חטוף.