סגור
משאית חמאס שחדרה ל ישראל ליד רכב טויוטה עם נשק מקלע ש שימש חוליית מחבלים
טנדר טויוטה של חמאס שחדר לישראל (Photo: Yousef Masoud/Getty Images)

בלעדי
מאיפה הגיעו הטויוטות של חמאס?

ב-7 באוקטובר פשטו מחבלי חמאס על ישובי הדרום כשכלי התחבורה העיקרי עליו הסתמכו - כמו ארגוני טרור אחרים - הוא טנדר טויוטה. בדיקת כלכליסט מעלה כי מדובר בדגמים בני לפחות עשור של הרכבים שמקורם באפריקה ובחצי האי ערב

מהיכן הגיעו הטנדרים של טויוטה לידי החמאס? ל"כלכליסט" נודע כי מדינת ישראל ערכה בשבועות האחרונים בדיקה מול טויוטה העולמית באמצעות היבואנית בישראל כדי לנסות ולאתר את מקור הטנדרים ש שימשו את חמאס במתקפת ה-7 באוקטובר.
ב-7 באוקטובר פשטו מחבלי חמאס על ישובי הדרום כשכלי התחבורה העיקרי עליו הסתמכו היה עשרות טנדרים, רובם מתוצרת טויוטה. בחירת חמאס בטנדרים של טויוטה, רובם "היילקס", דגם פופולארי למדי גם בישראל, אינה מפתיעה: ההיילקס נחשב זה עשרות שנים לכלי הרכב המועדף לא רק על ידי חקלאים וג'יפאים אלא גם על ידי ארגוני טרור - כמו דעאש והחות'ים. ההיילקס משמש כיום גם את צה"ל ומשטרת ישראל ובשבועות האחרונים אף גויסו מאות היילקסים אזרחיים על ידי ישראל, זאת לצד טנדרים של יצרנים אחרים.
הסיבה למידת הפופולריות הגבוהה של הטנדר של טויוטה טמונה בשילוב יכולת שטח גבוהה מאוד, תפוצה עולמית נרחבת הודות למספר גדול של מפעלי יצור -מתאילנד ועד דרום אפריקה ומכלולים מכניים המאפשרים נסיעה של מאות אלפי קילומטרים בשטח קשה. כך, ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה כי הטנדרים ששימשו את החמאס הם ברובם מדגמים יחסית ישנים של טויוטה, רובם בני מעל עשור. מדינות המקור של הטנדרים בהם השתמש החמאס הן באפריקה או לסירוגין סיני. אף אחד מהטנדרים בהם השתמשו המחבלים לא הגיע מישראל.
מיוניון מוטורס נמסר: "על פי בדיקה יסודית שנעשתה לבקשת כוחות הביטחון נמצא כי כל הרכבים הגיעו ממדינות באפריקה ובחצי האי ערב. מדובר בכלי רכב ישנים שאינם נמצאים בידי הבעלים המקוריים ובסבירות גבוהה החליפו במשך השנים מספר בעלויות".