סגור

עבדתם - קיבלתם: אבל למה רק במעונות יום?

שר האוצר אביגדור ליברמן נקט מהלך חשוב של התניית ההנחות במעונות יום במיצוי כושר ההשתכרות. זאת כדי ללחוץ על אברכים לצאת לשוק העבודה. לחרדים אין מה לבוא בטענות לממשלה החדשה, אלא להתנהלותם בלבד

הקואליציה אמנם הבטיחה לא לפגוע בתקציבי הישיבות ומוסדות החינוך החרדיים, כי אין לה עניין בעימות איתם. אבל שר האוצר אביגדור ליברמן הבטיח לקצץ בהטבות של החרדים כדי להוציא כמה שיותר אברכים לעבודה, והוא דווקא מעוניין בעימות.
אתמול ירה ליברמן את הירייה הראשונה והיא היתה קשה ומדויקת במיוחד. ליברמן מבטל ל־18 אלף אברכים הנחות ענק במעונות היום כבר בשנת הלימודים הקרובה. 80% מהאברכים מקבלים את ההנחה המקסימלית של 1,200 שקל. זה יותר מפי 1.5 מקצבת האברך וזה אפילו לא טעון חקיקה אלא רק פרסום של המבחנים החדשים להנחות.
קשה לחשוב על מהלך מוצדק יותר. תקציב סבסוד מעונות היום מיועד לעודד יציאה לעבודה אבל שליש ממנו, 400 מיליון שקל מתוך 1.2 מיליארד שקל, סבסד משפחות אברכים. חמור מכך, נוצר מצב שאברכים שיצאו לעבוד איבדו את ההנחה או חלק ממנה. כלומר ההנחה עודדה אותם להישאר בישיבה. וזה מעורר את השאלה הגדולה למה דווקא מעונות יום מכל ההטבות לאברכים? התשובה היא כנראה שזהו הצעד המשמעותי הנוח והזמין ביותר שהיה לליברמן.
תשומת הלב הציבורית מכוונת בדרך כלל לתקציב הישיבות ולקצבאות האברכים שעומדות על 800 מיליון שקל. אלא שמחקר של האוצר מגלה שאברך שעוזב את הישיבה מפסיד הטבות בשווי של 5,400 שקל לחודש במענקים וזכויות שונות. כמו ההנחות במעונות יום, רוב מערכת ההטבות של המדינה נתפרה לממדיהן של משפחות האברכים. כלומר, ההטבות ניתנות לפי הכנסה לנפש וללא התניה במיצוי כושר ההשתכרות.

אברך משלם סכום מגוחך לביטוח לאומי

צריך לשנות את זה לא רק במעונות היום. צריך לשנות את זה גם בהנחות בארנונה, כאשר משפחות האברכים זכאיות להנחות ענק. צריך לשנות את הקריטריון בסיוע בשכר דירה במשרד השיכון שמהווה חלק משמעותי מהכנסת משפחות אברכים רבות ומאפשר רק לאחד מבני הזוג לעבוד. צריך לשנות גם את המצב שבו אברך משלם סכום מגוחך של 128 שקל לחודש לביטוח לאומי וביטוח בריאות. צריך להכניס קריטריונים של מיצוי כושר ההשתכרות גם בסיוע בשכר לימוד בפנימיות של ישיבות. ומעל הכל, צריך להתנות בכך כל תוכנית סיוע עתידית בקניית דירות.
3 צפייה בגלריה
חרדים ב בני ברק
חרדים ב בני ברק
חרדים בבני ברק
(צילום: ענר גרין)
כמה טענות יכולות לעלות כנגד ליברמן. אחת, שמדובר בהודעה קצרה מדי והאברכים הסתמכו על ההנחה. באוצר אומרים שהמבחנים להנחות מתפרסמים מדי שנה, ולכן אין כל אפשרות להסתמכות. סביר שבג"ץ יתבקש להחליט. השנייה, שמדובר בתקופת אבטלה וקשה למצוא עבודה. זה נכון, אבל גם יש 130 אלף משרות פנויות. השלישית שהעלה מנכ"ל קרן קמ"ח (קידום מקצועי חרדי) מוטי פלדשטיין, שההחלטה תגרום לתוצאה הפוכה — חזרת נשים חרדיות מהעבודה הביתה. בפועל, ספק גדול אם במצב שבו קרוב ל־80% מהנשים החרדיות עובדות יש באמת דרך להחזיר אותן הביתה.

החרדים פסספו כל הזדמנות בדרך

שני מרכיבים היו משותפים לתגובות החרדים אתמול. אחד היה הצגת ליברמן כגדול הרשעים והשונאים, והשני הטלת האחריות על ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד תוך תזכורת שהם הבטיחו לדאוג לחרדים. יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי אמר, למשל, בתגובה ש"ההחלטה הראשונה של ליברמן בצעד דורסני ומרושע היא לפגוע במשפחות ברוכות ילדים רק בשל היותם חרדים. בנט וסער שהבטיחו לדאוג לחרדים הקימו ממשלת שנאה שחרתה על דגלה את הפגיעה בעולם התורה"
אבל ספק אם ליברמן או הקואליציה צריכים להיות הכתובת של הציבור החרדי לטענות. כל ח"כ חרדי יכול היה לצפות שליברמן יבטל את ההנחות במעונות יום ושזה יכאב מאוד. למפלגות החרדיות היו אינספור הזדמנויות — לכפות את קיום ההסכם עם גנץ, למנוע בחירות, להגיע להסכם על שיתוף פעולה עם הקואליציה הנוכחית. הם העדיפו את הברית הבלתי קדושה עם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו.
3 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן כנס לשכת רואי החשבון אילת
שר האוצר אביגדור ליברמן כנס לשכת רואי החשבון אילת
שר האוצר אביגדור ליברמן
(ניב קנטור)
אין ספק שדרוש חשבון נפש במחנה החרדי האם זה היה נכון להפוך את עצמם לא סתם לחלק מהימין אלא לחלק מהמחנה הביביסטי. בפועל, הניסיון מלמד שהמפלגות החרדיות חלשות מאוד בחשבונות נפש, ובמקום זאת מעדיפות לטעון שכל מהלך נגדן הוא אנטישמי. נתניהו עצמו, האיש שקיצץ את קצבאות הילדים ופגע בחרדים קשות, העדיף בתגובתו להתמקד בכך שמקצצים לחרדים ונותנים לערבים.
איש לא יוכל לטעון שליברמן הפתיע את שותפיו לקואליציה בהחלטה שלו. ראשית, הוא דיבר על התוכנית פעמיים בימים האחרונים. שנית, מהלך דומה, אם כי מתון יותר, בוצע גם בימי ממשלת נתניהו־לפיד, ואז שר הכלכלה האחראי למעונות היה נפתלי בנט. במצב שבו החרדים מסייעים לנתניהו להפוך העברת כל חוק בכנסת למסלול ייסורים, סביר להניח שגם השותפים של ליברמן חושבים שלא יזיק לחרדים ללמוד שיש מחיר.
האחריות על שכר הלימוד במעונות היום היא של זרוע העבודה. על פי ההסכם הקואליציוני, היא צריכה לעבור ממשרד העבודה והרווחה בראשות מאיר כהן (יש עתיד) למשרד הכלכלה בראשות אורנה ברביבאי (יש עתיד). בינתיים השניים נאבקים. ליברמן כנראה חוזה מי עתיד לנצח. הוא הודיע לברביבאי על החלטתו ובאוצר אומרים שהיא הבטיחה לסייע ביישום.
כאמור, זו לא הפעם הראשונה שיש ניסיון לדחוף את החרדים לעבודה באמצעות ההנחות למעונות יום. גם כשעלתה לשלטון ממשלת נתניהו־לפיד ב־2013, עלתה דרישה ציבורית לרפורמה של התניית הטבות רווחה במיצוי כושר ההשתכרות. בסופו של דבר, השינוי היחיד שבוצע היה שילוב מזערי של השיקול הזה בהנחות למעונות היום. אברכים "נקנסו" במדרגה אחת של הנחה. באותה שנה היתה עלייה משמעותית במספר הגברים החרדים שדיווחו למעונות שהם עובדים. סביר שחלקם יצאו באמת לעבוד. עם זאת, ייתכן שרבים מהם פשוט דיווחו על עבודה קיימת שעד אז הסתירו. על פי מקור חרדי - אחרים הציגו אישורים מזויפים על עבודה. הפעם יהיה צריך לחשוב על דרך למנוע זאת, אולי הצגת אישור מהמוסד לביטוח לאומי שהאב רשום כעובד. ב־2015 כשיו"ר ש"ס אריה דרעי מונה לשר הכלכלה, ההחלטה הראשונה שלו היתה להחזיר לאברכים את ההנחה המלאה.

מעונות חינם לזוגות עובדים

בשני כנסים בימים האחרונים, כנס הורביץ לכלכלה ולחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה וכנס לשכת רואי החשבון, הציג ליברמן רפורמה הרבה יותר רחבה של סבסוד מעונות היום. במקום סבסוד לפי הכנסה לנפש, ליברמן רוצה להצמיד את ההנחות לשיעור המשרה של ההורים. "הזיכויים בשכר למעונות יום וגני ילדים חייבים לבטא כושר השתכרות ולא הכנסה. שני בני זוג שעובדים 200% חייבים לקבל חינם בלי קשר להכנסה שלהם", אמר בכנס הרצליה.
יש הבדל עצום בין להעניק הנחות על בסיס הכנסה אבל להתנות אותן במיצוי כושר ההשתכרות, לבין לאפשר מעונות בחינם לכל זוג ששני ההורים בו עובדים במשרה מלאה. למשל, העלות של התוכנית הגדולה יכולה להגיע לכמה מיליארדי שקלים. המשמעות שלה היא לחלק הטבה משמעותית גם למשפחות אמידות שממש לא זקוקות לה.
בלשכת ליברמן מבהירים שהשר אכן סבור ששני הורים שעובדים במשרה מלאה לא צריכים לשלם על מעונות יום. במשרד מודעים לעלויות וזו תוכנית שעובדים עליה בימים אלה וייתכן שתצורף כבר לחוק ההסדרים הקרוב. אבל, זה לא יפתיע אם בהיעדר מקורות תקציביים, ליברמן יחליף בסוף את תוכנית מעונות החינם במשהו פחות שאפתני.