סגור

ליברמן החליט לבטל את ההנחות במעונות היום לרוב האברכים

המשמעות - כ-18 אלף אברכים יוכלו בספטמבר הקרוב לקבל הנחה במעונות רק אם יתחילו לעבוד. היקף ההנחה עומדת על כ-1,300 שקל; ליברמן: "המנגנון הנוכחי פוגע בהורים עובדים ומתעדף את אלו שאינם ולכן השינוי מתבקש"

מהלך ראשון של הממשלה הנוכחית שצפוי לפגוע בהכנסות אברכים. שר האוצר אביגדור ליברמן החליט להתנות הנחות במעונות יום בעבודה של הגבר בהיקף של חצי משרה לפחות או בלימודים שמעודדים תעסוקה. משמעות הדבר היא שכ-18 אלף אברכים יוכלו בספטמבר הקרוב לקבל הנחה במעונות רק אם יתחילו לעבוד. אם לא יתחילו לעבוד יפסידו הנחה שעומדת בדרך כלל על כ-1,300 שקל. לשם השוואה קצבת המדינה לאברך עומדת על 800 שקל בלבד.


המהלך של ליברמן אינו מחייב חקיקה אלא פרסום של מחנים למתן הנחות ע"י זרוע העבודה. באוצר אומרים שההחלטה היא של שר האוצר אביגדור ליברמן. ליברמן הודיע על ההחלטה לשרת הכלכלה אורנה ברביבאי שעומדת לקבל את האחריות לזרוע העבודה. נראה אם כן שיש פה הסכמה בין ישראל ביתנו ליש עתיד, שליברמן ייקח על עצמו את רוב האחריות למהלך המתפרש כאנטי חרדי.

2 צפייה בגלריה
אבעגודר ליברמן השבעת הממשלה
אבעגודר ליברמן השבעת הממשלה
אביגדור ליברמן בהשבעת הממשלה
(רויטרס)

הסבסוד למעונות יום מיועד לעודד עבודה - למרות זאת אין היום כל הגבלה על הנחות לאברכים. הקריטריונים להנחות מבוססים על חישוב של הכנסה לנפש ולכן 80% מהאברכים, שיש להם ילדים במעונות, מקבלים את ההנחה הגדולה ביותר שעומדת על 1,300 שקל. זאת, לעומת הנחה ממוצעת של 900-1,000 שקל. הסבסוד הזה עומד על 400 מיליון שקל שהם שליש מתקציב ההנחות למעונות כולו. ההנחות למעונות הם גורם מרכזי שמעכב יציאה עבודה משום שהאברך שיוצא לעבוד מאבד את ההנחה כולה או לפחות את חלקה.
על פי ההחלטה מעכשיו תינתן הנחה במעונות רק למי שלומד לימודים מעודדי עבודה, כלומר תואר אקדמי, הכשרה מקצועית לימודי הנדסאות, סיעוד וכו'. גברים שלא לומדים ידרשו לעבוד בהיקף של 24 שעות שבועיות לפחות (חצי משרה), כמו שנדרש כבר היום מהנשים. באוצר דחו את האפשרות שניתן יהיה לתקוף משפטית את ההחלטה בטענה שהאברכים הסתמכו על הנחה. לטענת גורם באוצר, כל שנה כללי ההנחות מתפרסמות מחדש ואפשר לשנותן ולכן אין אפשרות לטענת הסתמכות.
ליברמן אמר ש"ההחלטה שאני מביא היום היא צעד חשוב מאוד שמשנה את סדרי העדיפויות במדינה ושמה בראש את אלו שעובדים ומשלמים מסים. המנגנון הנוכחי פוגע בהורים עובדים ומתעדף את אלו שאינם ולכן השינוי מתבקש. אמשיך להוביל מהלכים שיבטלו תמריצים שלילים להשתלבות בשוק העבודה". ליברמן התבטא לאחרונה שיפעל לממן מעונות חינם לבני זוג ששניהם עובדים במשרה מלאה. באוצר אומרים שרפורמה מקיפה יותר ברוח זו נמצאת בהכנה.

2 צפייה בגלריה
אריה דרעי משה גפני יעקב ליצמן אורי מקלב
אריה דרעי משה גפני יעקב ליצמן אורי מקלב
אריה דרעי, משה גפני, יעקב ליצמן, אורי מקלב
(עמית שאבי)

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי אמר בתגובה ש"ההחלטה הראשונה של ליברמן בצעד דורסני ומרושע היא לפגוע במשפחות ברוכות ילדים רק בשל היותם חרדים. בנט וסער שהבטיחו 'לדאוג לחרדים' הקימו ממשלת שנאה שחרטה על דגלה את הפגיעה בעולם התורה".
שר הבריאות לשעבר ח"כ יעקב ליצמן מאגודת ישראל אמר ש"ליברמן מיישם בפועל את מדיניות 'פן ירבה' של ממשלת הזדון בראשות בנט-לפיד. מדובר בפגיעה ישירה ומכוונת, מתוך סלידה ושנאה כלפי ציבור האברכים ומשפחות ברוכות הילדים".
יו"ר ועדת הכספים של הכנסת לשעבר ח"כ משה גפני מדגל התורה אמר בתגובה ש"הקריטריון שקבע ליברמן הרשע ימנע מאישה עובדת שבעלה לומד תורה את הסבסוד ויפגע פגיעה כלכלית קשה במשפחות אלו. אנחנו ממתינים לבנט שאמר שלא ייתן לפגוע בציבור החרדי".
יו"ר ועדת החוק לשעבר ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה אמר ש"ליברמן שחתם על 53 מיליארד שקל לרע"מ לאחר שהבטיח ש'לא יישב איתם גם לא ביקום מקביל', ממהר לפגוע בכבשת הרש של נשים חרדיות עובדות ובכך פוגע בכדאיות היציאה לשוק התעסוקה. בנט וסער לא יינקו מאחריותם לפשע הזה".