סגור
כלא קציעות בית סוהר אסירים
כלא קציעות בית סוהר אסירים (צילום: חיים הורנשטיין)

כדי לפנות מקום למחבלי חמאס: שב"ס פועל להעביר 500 אסירים פליליים לאזיקים אלקטרוניים

בעקבות תפיסת מאות מחבלים בעוטף עזה וביהודה ושומרון מספר האסירים בבתי הסוהר מזנק והצפיפות גדלה. בשב"ס ובמשרד לביטחון פנים מחפשים לכך פתרונות מיידים ופועלים לשחרר 500 אסירים פליליים ולהעביר אותם לאיזוק אלקטרוני

הצפיפות בבתי הכלא לאור הגידול באסירים ביטחוניים מתחילת המלחמה: שירות בתי הסוהר (שב"ס) והמשרד לביטחון פנים פועל להגדיל ב-500 איש את מכסת האסירים הפליליים שיוכלו לשהות בפיקוח תחת איזוק אלקטרוני וזאת על מנת לפנות תאים. כך עולה מדיווח השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, לוועדה לביטחון לאומי בכנסת.
על פי נתוני שב"ס, נכון לאתמול, 7,933 אסירים (42% מסך האסירים בישראל) מוחזקים בתנאים שאינם עומדים בפסיקת בג"ץ. כלומר, ישנים על מזרון על הרצפה ולא על מיטה ומרחב המחיה שלהם קטן מ-3 מ"ר. מתוך אסירים אלה, 5,589 אסירים הם אסירים ביטחוניים (כ-80% מכלל האסירים הביטחוניים).
מתחילת המלחמה, לאור תפיסתם של מאות מחבלי חמאס בעוטף עזה וגלי מעצרים של השב"כ, המשטרה וצה"ל ביהודה ושומרון למניעת טרור, נוספו 2,601 אסירים ביטחוניים חדשים. מספר זה הולך וגדל בכל יום, כשלפי דובר צה"ל רק אתמול בלילה (א') נעצרו ביהודה ושומרון 36 מבוקשים, 14 מהם משתייכים לחמאס. המשמעות היא שהצפיפות בבתי הכלא, שבגינה הוכרז מצב חירום כליאתי, הולכת וגדלה.
בשב"ס ובמשרד לביטחון פנים מחפשים פתרונות מיידים, ועל פי הדיווח לועדת חוץ ובטחון הם עדיין מגבשים תיקון חקיקה שיאפשר מתן חופשה מיוחדת לאסירים פליליים לפי מועד שחרורם.
פתרון נוסף שהוצג הוא הגדלת מכסת האסירים באיזוק אלקטרוני. כיום עומדת מכסת האסירים ששוהים בביתם תחת איזוק אלקטרוני על 1,250 איש. בדיווח שהוגש אתמול לוועדה כתב השר לביטחון פנים: "הנחתי את המשטרה למיצוי השימוש במכסות הפיקוח. כמו כן בכוונתי לפעול לקידום צו, בהסכמת שר האוצר והתייעצות עם משרד המשפטים, לפיו מכסת המפוקחים שהיתן לפקח עליהם בעת ובעונה אחת בפיקוח אלקטרוני יגדל מ-1,250 ל-1,750".
על פי הדיווח פתרון נוסף שנשקל הוא "קידום הסדר הנוגע למשמרות בקהילה מול שר המשפטים". כלומר שאסירים ירצו את עונשם בבתים המנוהלים באופן פרטי ונמצאים בפיקוח המדינה, וזאת בהמשך להמלצות הצוות הבין-משרדי לבחינת חלופות לעונש מאסר מיולי 2021.