סגור

שוק התעסוקה חזר לעצמו? בצפון חסרות 50 אלף משרות

שר האוצר ליברמן עצר את החל"תים של הקורונה על סמך מספר המשרות הפנויות הגדול. אלא שמהודעת בנק ישראל עולה כי המשרות הללו מרוכזות בתל אביב ובמרכז, בזמן שעשרות אלפים נשארים מובטלים בצפון, בדרום ובירושלים

באזור הצפון חסרות 50 אלף משרות כדי לחזור לשיעור התעסוקה שלפני משבר הקורנה, אבל יש רק עשרת אלפים משרות פנויות - כך עולה מניתוח נתוני שוק העבודה שנמסר על ידי בנק ישראל. הנתונים נמסרו בהודעה על הותרת הריבית על כנה. בניגוד לעודפי המשרות הגדולים בתל אביב והמרכז, בפריפריה ובירושלים יש הרבה פחות משרות פנויות. בהתאם לכך במרכז, בתל אביב ובחיפה עומד שיעור התעסוקה על 99%, בהשוואה ללפני הקורונה, ואילו בצפון שיעור זה עומד על 91%, בירושלים על 94%, ובדרום על 95%.


2 צפייה בגלריה
שירות התעסוקה מובטלים דורשי עבודה 3
שירות התעסוקה מובטלים דורשי עבודה 3
שירות התעסוקה
(צילום: באדיבות שירות התעסוקה)
אחת התעלומות הגדולות של שוק התעסוקה הנוכחי היא שלמרות הירידה הגדולה באבטלה, מספר המשרות הפנויות ממשיך לעלות והגיע לשיא של 134 אלף, שהם כ־5% מכמות המשרות במשק. שירות התעסוקה מספק הסבר אחד למצב הזה: הישיבה על הגדר של חלק מהמובטלים עד אוקטובר. אלא שבנק ישראל סיפק אתמול הסבר הרבה יותר בעייתי: קיים חוסר התאמה בין מקומות המגורים של המובטלים לבין ריכוזי המשרות הפנויות.
בעוד ריכוזי האבטלה הגדולים נמצאים במחוזות הדרום והצפון, מתברר שריכוזי המשרות הפנויות הגדולים נמצאים במחוז תל אביב (כ־36 אלף) ובמחוז המרכז (כ־30 אלף). בשאר המחוזות מספר המשרות הפנויות נמוך בהרבה, ונע בין עשרת אלפים ל־15 אלף.
הבנק חישב גם את כמות המועסקים החסרה בכל אזור כדי לחזור לשיעור התעסוקה ברבעון השני של 2019. במחוזות תל אביב ומרכז מספר המשרות הפנויות ומספר המועסקים החסרים כמעט זהים. לעומת זאת, בצפון חסרים כ־50 אלף מועסקים כדי לחזור לרמה שלפני הקורונה לעומת עשרת אלפים משרות פנויות. בדרום חסרים 23 אלף מועסקים לעומת 12 אלף משרות פנויות, פי שניים. בירושלים חסרים 21 אלף מועסקים לעומת עשרת אלפים משרות פנויות, כלומר יותר מכפול.
המצב הזה מעורר שאלות כבדות משקל. מספר המשרות הפנויות הגדול הוא נימוק מרכזי שעליו התבסס שר האוצר אביגדור ליברמן בהחלטתו לסיים אה הארכות דמי האבטלה לבני פחות מ־45 בסוף יוני. אלא שעכשיו מתברר שיש עשרות אלפי מובטלים בצפון, בדרום ובירושלים שנותרו בלי אופציית עבודה ובלי דמי אבטלה.
ביוני דרשה עמותת 121 לבטל את דמי האבטלה רק באזורים ובשכבות גיל שבהם האבטלה יורדת בבירור. זאת בשל החשש שייווצרו כיסי אבטלה שבהם למובטלים אין שום הכנסה.
הכלכלנית הראשית באוצר שירה גרינברג כבר הזהירה בחודש יוני מאפשרות של חוסר התאמה אחר בין המשרות הפנויות לבין המובטלים. שוק העבודה עבר במשבר הקורונה לעבודה הרבה יותר ממוחשבת ומקוונת מה שיצר פער בינו לבין מובטלים עם כישורי מחשב נמוכים. במקרה כזה יכול להיות שמבצע הכשרה מקצועית יכול להועיל, אם וכאשר הממשלה תתחיל לממש אותו.