סגור

גולן טלקום עתרה נגד משרד התקשורת: לבטל את ההחלטה שעליה להשיב 60 מיליון שקל

החברה מבקשת מבית המשפט להורות למשרד לבטל את החלטתו מחודש יולי, אז הורה לה להשיב את כל סכומי החזר אגרות התדרים שקיבלה בעבר, בסך 60 מיליון שקל; לטענתה, מדובר בתמריצים שניתנו לה "מתוך מטרה לעודד אותה לפעול במהירות לצבור נתח שוק משמעותי במגזר הפרטי" - וככאלו אין לדרוש ממנה להשיבם

גולן טלקום הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה נגד משרד התקשורת, במסגרתה מבקשת החברה מבית המשפט להורות למשרד לבטל את החלטתו מיולי האחרון, אז הורה לה להשיב את כל סכומי החזר אגרות התדרים שקיבלה בעבר, בסך 60 מיליון שקל.
גולן טלקום טוענת כי "עתירה זו עוסקת באחד מסיפורי ההצלחה הגדולים ביותר של מדיניות רגולטורית של מתן תמריצים בישראל, אשר באמצעותה פעל משרד התקשורת לביצוע 'מהפכת הסלולר'... במסגרת הזו ניתנו בין היתר תמריצים לגולן טלקום, אשר קיבלה לראשונה רישיון לשמש כמפעילת רשת רדיו טלפון נייד בשנת 2012, מתוך מטרה לעודד אותה לפעול במהירות לצבור נתח שוק משמעותי במגזר הפרטי. כך למשל, לפי הוראת השעה שתוקנה בשנת 2014 ועומדת במוקד דיוננו, על כל אחוז של נתח שוק במגזר הפרטי שייצבר בחמש השנים הראשונות לפעילות (עד 7%), יינתנו לגולן טלקום הטבות כספיות ניכרות - ובכלל זאת החזר אגרות תדרים בסך עשרות מיליוני שקלים".
1 צפייה בגלריה
סלקום ו גולן טלקום
סלקום ו גולן טלקום
(צילום: חיים הורנשטיין, שוקה כהן)
למעשה טוענת החברה, באמצעות עו"ד צבי אגמון, משרד התקשורת דורש ממנה כי תחזיר את כל החזרי אגרות התדרים שניתנו לה כל השנים, בסך של כ-60 מיליון שקל. "כל זאת אך ורק בגלל ששנים רבות אחרי שכבר צברה את נתח השוק הנדרש, פרצה בסערה לשוק וגרמה לחיזוק התחרות ולהורדת מחירים דרמטית, נכרתה בשנת 2020 עסקה במסגרתה נרכשו מניות גולן טלקום מבעליהן הקודמים לידי חברת סלקום. עסקה אשר אושרה על ידי משרד התקשורת ועל ידי רשות התחרות תוך שהמשיבים קובעים מפורשות כי אין בה כדי לפגוע בתחרות בשוק הסלולר", נטען בעתירה. עוד נטען כי "התוצאה האבסורדית היוצאת מדרישה זו היא כי לעמדת משרד התקשורת, התמריצים שניתנו לגולן טלקום מועדים תמיד לדרישת החזרתם, ואם לא כיום גם בעוד 90 שנה יכול משרד התקשורת לפנות לגולן טלקום, בשנת 2110, ולדרוש ממנה השבת כספים שניתנו לה כתמריץ".
לסיום, טוענת גולן טלקום כי היא עשתה את שלה ותרמה, "ועכשיו, כאשר התחרות היא בגדר עובדה קיימת, ניתן – כך סבורים למרבה האכזבה במשרד התקשורת – לדרוש חזרה את הכספים שניתנו לה כדת וכדין".
טרם הוגשה תגובת משרד התקשורת לבית המשפט.