סגור
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ישיבת סיעה הציונות הדתית 20.11.23
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: אלכס קולומויסקי)

בלעדי
פורום הכלכלנים לממשלה: העבירו מיד את הכספים הקואליציוניים לטובת ניהול המלחמה

הפורום שכולל שורת כלכלנים בכירים דורש שהכספים הזמינים בסך 7.9 מיליארד שקל ישמשו גם לטיפול במפונים ולשיקום הכלכלה, וכן שיבוטלו המשרדים המיותרים; בין היתר הם כותבים כי "התעלמות מופגנת מניהול מדיניות תקציבית אחראית עלולה להביא להורדת דירוג האשראי של ישראל"

פורום הכלכלנים פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' ולחבר הקבינט המצומצם השר בני גנץ, וקרא להם להסיט את הכספים הקואליציוניים הזמינים (7.9 מיליארד שקל) ולבטל את משרדי הממשלה המיותרים (שעלותם התקציבית היא 1.5-1 מיליארד שקל), וזאת כדי לסייע בהתמודדות עם עלויות ניהול המלחמה, הטיפול במפונים ושיקום הכלכלה.
בשבוע הבא צפוי משרד האוצר להציג הצעת חוק חדשה לתקציב המדינה לשנת 2023. שר האוצר סמוטריץ' כבר הודיע שיקצץ השנה רק 1.6 מיליארד שקל מהכספים הקואליציוניים. הוא מסרב לבטל את כל הכספים הקואליציוניים ל-2024. סמוטריץ' ויו"ר ועדת הכספים משה גפני מחזיקים כבני ערובה תקציבים של 1.352 מיליארד שקל לשיקום העורף מאחר שכחצי מיליארד שקל מהם מיועדים לבוא מקיצוץ בכספים הקואליציוניים. יש לציין כי בנק ישראל קרא בשבוע שעבר לבטל את כל הכספים הקואליציוניים ל-2024-2023.
לדבריהם של חברי הפורום, "סוכנויות הדירוג הבינלאומיות בוחנות מקרוב את ההתנהלות הכלכלית של הממשלה. התעלמות מופגנת מניהול מדיניות תקציבית אחראית עלולה להביא להורדת דירוג האשראי של ישראל ולעלייה משמעותית בעלויות מימון החוב. כבר כיום מדינת ישראל מגייסת חוב בריבית גבוהה יחסית. בתקופת משבר חברתי ולאומי כה עמוק, על ממשלת ישראל להימנע ככל הניתן מלקצץ את תקציבי הרווחה, הבריאות והחינוך האוניברסאליים אשר משרתים את כלל אזרחי ישראל, או להגדיל את הגירעון למעלה מן ההכרח ולהביא לגרום לפגיעה עתידית בתקציבים אלו. במקום זאת, יש לנצל בראש ובראשונה את הכספים אשר הוקצו לצרכים סקטוריאליים - הכספים הקואליציוניים ותקציבי משרדי הממשלה המיותרים".
בין חברי הפורום ניתן למנות את פרופ' אבי בן בסט, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר; פרופ' איתי אטר מאוניברסיטת תל אביב, מייסד פורום הכלכלנים ויוזם המכתב; פרופ' אביה ספיבק מאוניברסיטת בן גוריון ולשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל; פרופ' אודי ניסן מהאוניברסיטה העברית, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר; פרופ' יוג'ין קנדל, לשעבר ראש המועצה הכלכלית חברתית; יאיר אבידן, לשעבר המפקח על הבנקים; פרופ' ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים; פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי, לשעבר ראש חטיבת המחקר בבנק ישראל; פרופ' מנואל טרכנטברג, לשעבר ח"כ וראש המועצה הלאומית לחברה וכלכלה במשרד ראש הממשלה; פרופ' דן גלאי מהאוניברסיטה העברית; פרופ' עודד שריג, לשעבר ראש רשות שוק ההון הביטוח והחיסכון באוצר; ורוני חזקיהו, לשעבר המפקח על הבנקים.