סגור
פרופ' אבי בן בסט פרופ' מומי דהן ו פרופ' עומר מואב
מימין: פרופ' אבי בן בסט, פרופ' מומי דהן ופרופ' עומר מואב (צילומים: אלכס קולומויסקי , רפי קוץ, יובל חן)

פורום הכלכלנים: "צמצום עילת הסבירות מגביר את הסיכוי לפגיעה בצמיחה"

הפורום, המונה כ-55 כלכלנים בכירים מהאקדמיה בישראל, ובהם הפרופסורים אבי בן בסט, אודי ניסן, עומר מואב ומומי דהן, הביע את התנגדותו למהלכי הקואליציה לביטול עילת הסבירות. ראוי להדגיש כי ההתייחסות של הפורום לא עברה את אישור כלל חבריו

פורום הכלכלנים, המונה כ-55 כלכלנים בכירים מהאקדמיה בישראל, פרסם היום (ג') את תגובתו למהלכי הקואליציה לביטול עילת הסבירות.
"אנו מתנגדים בתוקף לצמצום עילת הסבירות. מהלך זה מגביר את הסיכוי לפגיעה משמעותית בצמיחה הכלכלית של ישראל בטווח הארוך וברווחת תושביה", אמרו הכלכלנים.
בפורום חברים בין היתר כלכלנים ששימשו בתפקידים בכירים בציבוריות הישראלית, כמו מנכ"ל משרד האוצר לשעבר פרופ' אבי בן בסט, המשנה לנגיד לשעבר פרופ' אביה ספיבק, פרופ' אודי ניסן שכיהן בעבר כממונה על התקציבים וכמנהל רשות החברות הממשלתיות, פרופ' איתן ששינסקי ועוד. בנוסף, ניתן לראות ברשימה כלכלנים בולטים בשיח הציבורי בישראל, דוגמת פרופ' עומר מואב, פרופ' יוסי זעירא ופרופ' מומי דהן.
לפי הצעת החוק שאושרה היום בוועדת החוקה של הכנסת, בית המשפט לא יוכל לבטל החלטות של ראש הממשלה והשרים שיאושרו בממשלה, ובכלל זה מינויים, מטעמי אי סבירות. החוק לא יחול על החלטות של פקידים.
הכלכלנים כותבים בהתייחסותם כי "עילת הסבירות היא כלי חשוב בביקורת שיפוטית על השלטון" וכי "המחקר הכלכלי מראה כי מגבלות אפקטיביות על יכולתו של השלטון לעשות ככל העולה על רוחו חיוניות להבטחת צמיחה ושגשוג כלכליים". הכלכלנים מרחיבים במכתבם על כך ש"בכל המדינות העשירות בעולם קיימות מגבלות אפקטיביות יותר המרסנות את השלטון, בעוד במדינות נחשלות השלטון משוחרר יותר ממגבלות כאלה".
שילוב של התובנות הללו – כי עילת הסבירות היא רכיב מרכזי בביקורת השיפוטית בישראל, וכי הביקורת על השלטון היא קריטית לצמיחה כלכלית – מביא את הכלכלנים להתנגד למהלך. הם מעריכים כי "צמצום עילת הסבירות הוא חלק ממגמה מסוכנת של נטרול כוח הביקורת השיפוטית אשר תפגע באורח אנוש ביכולתה של מערכת המשפט לשמור על טוהר המידות וניקיון הכפיים בשירות הציבורי", ולכן כאמור "מתנגדים בתוקף לצמצום עילת הסבירות", וסבורים כי היא מעלה את החשש לפגיעה משמעותית בכלכלה.
ראוי להדגיש כי ההתייחסות של פורום הכלכלנים לא עברה את אישור כלל חברי הפורום. ההתייחסות נוסחה ואושרה בידי צוות מצומצם של שמונה כלכלנים, בכלל זה הפרופסורים יוסי שפיגל, אורלי שדה, ישי יפה, עומר מואב ואיתי אטר והדוקטורים יניי שפיצר, צחי רז ודייבי דישטניק. דמויות אלו הן מהדמויות הבולטות והפעילות ביותר במחאה של הכלכלנים נגד ההפיכה המשטרית. חלק מחברי פורום הכלכלנים אמרו ל"כלכליסט": "בעבר היה נהוג לבדוק מי תומך לפני שפרסמו את ההתייחסות לתקשורת, הפעם לא נהגו כך, וזה לא בסדר".